Zdjęcia, filmy i informacje wysyłajcie na: redakcja@twojapogoda.pl
Zobaczcie, jak urokliwe było kilka minut temu niebo nad naszymi głowami.
Promienie słoneczne padające na krople deszczu dają fantastyczne zjawisko optyczne. Nasi czytelnicy uwiecznili nie tylko moment tworzenia się tęczy, lecz również jej podwójne oblicze.
Tęcza w Groszowicach k. Radomia w woj. mazowieckim. Fot. Jan Witkowski.
Fragment podwójnej tęczy w rejonie Lublina. Fot. Andrzej.
Podwójna tęcza. Fot. Czytelniczka.
Podwójna tęcza w Warszawie. Fot. Paulina Wdowska.
@Michał uwiecznił w rejonie Cisnej w Bieszczadach malowniczą Drogę Mleczną. To jedno z ramion naszej galaktyki, składające się z milionów gwiazd. Przy fotografowaniu zastosował szybkość ISO 6400, 20-sekundowy czas ekspozycji i jednostkę przesłony f1.8. Zachęcamy Was do robienia podobnych zdjęć, oczywiście najlepiej z najciemniejszych miejsc, do których należą Bieszczady.
Droga Mleczna. Fot. Michał Kurzak.
Oto jeden z niesamowitych kraterów, jakie sonda MRO uwieczniła na powierzchni Marsa. Ma niemal idealnie okrągły kształt, strome ściany i porowate dno. Naukowcy daliby wiele, żeby posłać tam sondę i zbadać ten niezwykły twór, ale póki co jest to niemożliwe. Czym jest? Jak powstał? Te pytania pozostaną zagadką do czasu eksploracji Czerwonej Planety przez człowieka, co może nastąpić już za kilkanaście lat. Więcej zdjęć powierzchni Marsa?... Zobacz galerię
Fot. NASA.
Amerykańska Agencja Kosmiczna i Chińska Narodowa Agencja Kosmiczna oświadczyły niedawno, że w swoich wielkich planach mają przejęcie małej planetoidy i umieszczenie jej blisko Ziemi lub Księżyca, w celu dokładniejszych jej badań. Po tych rewelacjach, świat architektów po prostu zatrząsł się w swoich posadach. Projektanci zaczęli tworzyć niesamowicie szalone koncepcje na nowe, niewyobrażalnie wysokie i futurystyczne drapacze chmur przyszłości. Jednym z takich zapierających dech pomysłów jest Analemma Tower, którego najwyższe piętro jest zawieszone na wysokości 50 kilometrów... Zobacz cały artykuł
W całej Polsce trochę Słońca, trochę chmur. Mimo to jest pięknie. Zobaczcie:
We wrocławskim zoo na świat przyszedł hipopotam karłowaty, który reprezentuje gatunek zagrożony wyginięciem. Szacuje się, że w środowisku naturalnym pozostało już tylko kilkaset osobników. Ponadto okazało się, że to samiec, a samców rodzi się znacznie mniej niż samic. Maluch wyszedł na swój pierwszy spacer, oczywiście w towarzystwie troskliwej mamy Elpuni.
Co dobre, nie trwa wiecznie. Uwielbiamy, kiedy dni są długie, a noce krótkie, bo sprzyja to większej aktywności poza domem. Jednak już niedługo stanie się nieuniknione, dzień zacznie się skracać i tak też będzie przez następne pół roku... Zobacz cały artykuł
Naukowcy nie spodziewali się, że wzrost poziomu wody w oceanach będzie następować tak gwałtownie. Obecnie jest ono aż trzykrotnie większe niż jeszcze pod koniec ubiegłego wieku. Co to może oznaczać dla miast położonych nad brzegami mórz i oceanów?... Zobacz cały artykuł
Taka może być przyszłość, Londyn pod wodą. Fot. sealevel.climatecentral.org
Nad stanem Oklahoma pojawiły się niecodzienne chmury, które przypominały fale morskie. Nazywane są one Asperitas i od 21 marca oficjalnie figurują na kartach najnowszego Międzynarodowego Atlasu Chmur wydawanego przez Światową Organizację Meteorologiczną. W pełni nie udało się wyjaśnić tego, jak te chmury powstają. Wiemy tylko, że nie towarzyszą burzy, mimo iż wyglądają tak, jakby ją zapowiadały.
Fot. Facebook / Alerta Roja.
Sonda Juno bezustannie obserwuje, wykonuje badania i zdjęcia gęstej atmosfery Jowisza, w której dochodzi do wielu fascynujących zjawisk. Już niedługo powinniśmy otrzymać też obrazy sferyczne pokazujące tego gazowego olbrzyma w pełnej krasie. Tymczasem musimy zadowolić się pięknymi zdjęciami wykonanymi w dniu 19 maja z odległości 3500 kilometrów od wierzchniej warstwy atmosfery, w trakcie przelotu na piątej orbicie naukowej... Zobacz zdjęcia
Kangury to jeden z narodowych symboli Australii. Można je znaleźć na monetach, znaczkach pocztowych, logotypach, a także w herbie. Nie każdy wie, że kangury są nie tylko wyśmienitymi skoczkami, osiągając prędkość 60 km/h i przy tym skacząc na wysokość 3 metrów, ale są też pływakami. Największe mają nawet 2 metry wysokości i ważą prawie 100 kilogramów.
Gigantyczne gradobicie w meksykańskim stanie Oaxaca. Gradziny miały wielkość kurzych jajek, a nawet pomarańczy. Przed lodowymi bombami uciekali ludzie i zwierzęta.
Holenderski projektant Daan Roosegaarde przygotowuje projekt ekologicznego roweru, który będzie pochłaniać zanieczyszczenia gromadzące się przy powierzchni ziemi. Podczas jazdy na dwóch kółkach powietrze unosi się ku górze, a następnie trafia wprost do naszych ust i nosa. Aby temu zapobiec projektant zamierza montować na kierownicach specjalny pochłaniacz smogu. Niewielkie urządzenie będzie "wdychać" zanieczyszczone powietrze, oczyszczać je, a następnie "wydychać" je w kierunku rowerzysty. W ten sposób jazda na rowerze będzie jeszcze zdrowsza. Roosegaarde jest również twórcą wież antysmogowych w Pekinie i Rotterdamie.
Fot. Smog Free Project / Smog Free Bike / Daan Roosegaarde.
Na północnym wschodzie kraju chmurzy się i przelotnie pada. Na pozostałym obszarze przejaśnia się i rozpogadza. Wiatr wieje słabo z północnego zachodu i zachodu. Temperatura wynosi od 13 stopni na północnym wschodzie do 19 stopni na zachodzie kraju.
Zdjęcie satelitarne w dniu 26 maja 2017 o godzinie 10:55. Dane: Sat24.com / Eumetsat.
Dzisiaj słabe burze mogą się pojawić lokalnie na wschodzie. W strefie zielonej spodziewamy się ulewnego deszczu do 15 mm, z gradem o średnicy do 1 cm i porywistym wiatrem do 80 km/h.
Noc i poranek przy większych rozpogodzeniach przyniosły nam bardzo niskie temperatury przy gruncie. W Lesznie odnotowano jedynie 2 stopnie. Niewiele cieplej było m.in. w Toruniu i Kłodzku. W sobotę temperatura przy powierzchni ziemi może spaść w pobliże zera w wielu miejscach w kraju, zaś w niedzielę na południowym wschodzie. Chrońcie swoje uprawy przed chłodem.
Najpierw upał wlał się do Hiszpanii, właśnie teraz jest we Francji, a niebawem dotrze do Niemiec, a stamtąd do Polski. Termometry znów mogą pokazać 30 stopni w cieniu. Gdzie tym razem będzie najcieplej, a gdzie na upał nawet nie ma co liczyć?... Zobacz cały artykuł
Stara i niepotrzebna już estakada w Seulu, stolicy Korei Południowej, którą codziennie od 40 lat przejeżdżało 50 tysięcy samochodów, miała zostać rozebrana, jednak tak się nie stało. Burmistrz wpadł na pomysł, aby zmienić ją w miejski park. Półkilometrowa ścieżka rekreacyjna ma przyciągać mieszkańców i stać się nową atrakcją turystyczną miasta. Schody prowadzą do hoteli, sklepów i innych zielonych miejsc w sercu miasta. 50 różnych rodzajów roślin, które mają pochłaniać zanieczyszczenia, emitować przyjemne zapachy i dawać schronienie przed upałem, to dopiero początek, ponieważ władze planują posadzenie tysięcy kolejnych kwiatów, krzewów i drzew. Seoullo, bo tak nazwano nietypowy park, ma odwiedzać rocznie nawet 4 miliony turystów.
Fot. Twitter / @HarrisonFraser1.
Fot. Twitter / @designboom.
Piątkowy poranek w większości regionów jest słoneczny, przeważnie bezchmurny. Chmurzy się na północnym wschodzie, gdzie również przelotnie pada. Wiatr wieje słabo z zachodu. Temperatura wynosi od poniżej 10 stopni na terenach górzystych do 14 stopni miejscami na zachodzie.
Ciśnienie jest lekko podwyższone i będzie się dzisiaj nieznacznie wahać. W tej chwili wynosi od 1017 hPa na wschodzie do 1020 hPa na południowym zachodzie.