Zdjęcia, filmy i informacje wysyłajcie na: redakcja@twojapogoda.pl
W opadach śniegu jest coś uspokajającego, co łagodzi stres. Zobaczcie filmik. Też to czujecie?
Inżynier Boberski, który wsławił się budową największej tamy wodnej na jednej z rzek Kotliny Sandomierskiej, został sfilmowany przez leśnika podczas porannej kąpieli.
Kolejna tragedia w Kolumbii w Ameryce Południowej. Znów doszło do katastrofalnego w skutkach osunięcia ziemi rozmiękczonej przez ulewne deszcze, tym razem w mieście Manizales w środkowej części kraju. Zwały ziemi runęły na domy z prędkością ponad 100 km/h. Mieszkańcy nie mieli szans na ucieczkę. Zginęło 11 osób, a 20 kolejnych jest zaginionych w lawinisku. Przypomnijmy, że 1 kwietnia do osunięcia ziemi doszło w mieście Mocoa w południowo-zachodniej Kolumbii. Zginęło ponad 400 osób, w tym blisko 100 dzieci, a ponad 400 osób zostało rannych. Za częste lawiny ziemne w tej części świata odpowiada karczowanie lasów porastających wzgórza. Winne jest także budowanie domów, gdzie popadnie, zwłaszcza na luźnych glebach.
Zima nagle wróciła i to w najmniej odpowiedniej chwili. W europejskiej części Rosji temperatura o poranku spadła do minus 23 stopni, a w Skandynawii do minus 17 stopni. Nie tylko u nas śnieżyce sparaliżowały codzienne życie tysięcy mieszkańców. Podobnie jest na południu Niemiec, gdzie śnieg wrócił po 2 miesiącach prawdziwie wiosennej aury.
Zima wróciła, choć tylko na chwilę, na Bałkany. Górskie miejscowości zostały odcięte od świata przez nawet półmetrowe zaspy śnieżne. Setki tysięcy odbiorców zostało pozbawionych prądu. Między innymi nad Węgrami, Rumunią, Serbią oraz Bośnią i Hercegowiną przeszły najprawdziwsze zawieje śnieżne, które ograniczyły widoczność niemal do zera.
Na południu kraju opady śniegu już ustąpiły, a niebo zaczęło się nieśmiało przejaśniać. Termometry pokazują około 5 stopni na plusie, więc śnieg zaczął się roztapiać. Jeszcze o poranku Osiedle Tysiąclecia w Katowicach było ośnieżone jak w bajce. Teraz śnieg z drzew spadł, roztopił się na ulicach i chodnikach, a utrzymał się tylko na niektórych trawnikach.
Osiedle Tysiąclecia w Katowicach w woj. śląskim. Fot. smpiast.pl
Podobne porównanie otrzymaliśmy od @Krzysztofa z południowego Mazowsza, gdzie poranek był prawdziwe zimowy, ale popołudnie przyniosło wiosenne krajobrazy. Zmienna ta pogoda.
Radom w woj. mazowieckim. Fot. Krzysztof Szumiata.
I jeszcze jedno porównanie, tym razem od @Edyty z Ziemi Łódzkiej. Rano w drodze do pracy było zimowo, a podczas powrotu z pracy do domu po śniegu nie ma już śladu.
Bratków w woj. łódzkim. Fot. Edyta Nowak.
Jak pięknie płatki śniegu wyglądają, gdy opadają w spowolnieniu...
NASA zaprezentowała największą i najdokładniejszą w historii interaktywną mapę północnego bieguna Księżyca. Mapa powstała z 10,5 tysiąca zdjęć (o wielkości piksela równym 2 metrom) wykonanych przez aparaty zainstalowane na pokładzie sondy LRO... Zobacz mapę
Niesamowite zdjęcia z dzisiaj z południowej Polski. Krajobrazy rodem ze stycznia czy lutego...
W maju 2009 roku odbył się jeden z największych eksperymentów meteorologicznych w historii, o nazwie Vortex-2. W ramach akcji naukowcy dokładnie prześledzili rozwój tornada, które przeszło nad hrabstwem Goshen w stanie Wyoming. W pewnym momencie kamera uchwyciła przerwanie się zewnętrznej części leja kondensacyjnego. Można było dosłownie zajrzeć do środka tornada. Ten bardzo cienki lejek w samym środku to nic innego, jak silny prąd unoszącego się ciepłego powietrza z powierzchni ziemi. Piękne, ale i przerażające zjawisko.
Dzisiaj pytamy Wam o to, co myślicie o ociepleniu klimatu. Kliknijcie odpowiedź.
Już tylko na południu kraju występują opady śniegu i deszczu ze śniegiem, które powoli odsuwają się w kierunku Czech i Słowacji. Na pozostałym obszarze niebo przejaśnia się i rozpogadza, choć chmur systematycznie przybywa. Wiatr wieje słabo z północy i północnego wschodu. Temperatura wynosi od 0 stopni na środkowym południu do 6-7 stopni na wschodzie.
Zdjęcie satelitarne w dniu 19 kwietnia 2017 o godzinie 11:45. Dane: Sat24.com / Eumetsat.
Kilka zdjęć od naszych czytelników z zaśnieżonego południa Polski.
Po śnieżycy w Jastrzębiu k. Częstochowy w woj. śląskim. Fot. Agata Górska.
Po śnieżycy w Jastrzębiu k. Częstochowy w woj. śląskim. Fot. Agata Górska.
Po śnieżycy w Lipiu k. Częstochowy w woj. śląskim. Fot. Aleksander Ślązak.
Po śnieżycy w Radomiu w woj. mazowieckim. Fot. Krzysztof.
Po śnieżycy w Bratkowie w woj. łódzkim. Fot. Edyta Nowak.
Południe Polski jest zasypane śniegiem. Miejscami pokrywa białego puchu ma grubość nawet 30 cm. To jednak nie koniec akcentów zimowych, ponieważ zaraz po ustąpieniu opadów nadejdzie mróz i to spory. Kiedy wreszcie się ociepli, a śnieg roztopi się na dobre?... Zobacz cały artykuł
Po śnieżycy w Bratkowie w woj. łódzkim. Fot. Edyta Nowak.
Chyba znaleźliśmy kwaterę główną, skąd dowodzi zima. Znajduje się ona na Górze Waszyngtona we wschodniej części USA. Szron, szadź i szreń na skutek niskiej temperatury, opadów i huraganowego wiatru utworzyły nieziemską scenerię.
Według pomiarów IMGW w Częstochowie leżą 34 cm śniegu, a w Droniowicach, położonych między Częstochową a Lublińcem, na terenie Parku Krajobrazowego Lasy nad Górną Liswartą, nawet 43 cm. Śnieg sypie przy temperaturze na poziomie zera, a przez to jest bardzo puszysty, co zwiększa jego objętość. Tak teraz wyglądają krajobrazy w Częstochowie:
@MeteomodelPL #Czestochowa teraz 😀 pic.twitter.com/HMOqWQEail
— Polityka w sieci (@Polityka_wSieci) 19 kwietnia 2017
W ostatnim czasie zmagamy się niemal z całym arsenałem pogody. Pada deszcz, śnieg, grad i krupa śnieżna, są też burze. Jakby tego było mało to jeszcze nocami i rankami temperatura spada poniżej zera. Czy to normalna aura, jak na drugą połowę kwietnia?... Zobacz cały artykuł
Zimowe krajobrazy w Limanowej w woj. małopolskim. Fot. Maciej.
Ponad 400 tysięcy uczniów trzecich klas z ponad 7 tysięcy gimnazjów rozpoczęło pisać test gimnazjalny. Szykowali garnitury, ale pogoda ich zaskoczyła. Musieli na nie włożyć zimowe kurtki, bo nie dość, że jest bardzo zimno, to jeszcze spadło mnóstwo śniegu. Tak wygląda Górny Śląsk:
Na zachodzie i północy kraju jest pogodnie. Na pozostałym obszarze dominują chmury, które na południu, południowym wschodzie, w centrum i na północnym zachodzie przynoszą opady śniegu i śniegu z deszczem, miejscami intensywne. Warunki drogowe mogą być trudne. Wiatr wieje słabo z północy i północnego wschodu. Temperatura balansuje w okolicach zera.
Jedni go kochają a inni nienawidzą. Chodzi oczywiście o śnieg, którego na południu, w centrum i na północnym zachodzie kraju trochę przybyło. Ci, którzy go nie znoszą i marzą już tylko o wiośnie, będą zadowoleni, gdy biały puch się na dobre roztopi. Może jednak w tym zjawisku znajdziecie coś pięknego. Zobaczcie, jak roztapiają się płatki śniegu w dużym powiększeniu i przyspieszeniu.
Ciśnienie jest wysokie i nadal będzie rosnąć. W tej chwili barometry pokazują od 1016 hPa (w normie) na południowym wschodzie do 1032 hPa (wysokie) na północnym zachodzie.