Zdjęcia, filmy i informacje wysyłajcie na: redakcja@twojapogoda.pl
Poniższy filmik w dobitny sposób pokazuje, jaką siłę mają wstrząsy ziemi. Co więcej, na przykładzie basenu można też zrozumieć, jak powstaje tsunami. Nie są to wyłącznie fale, lecz nagły wzrost poziomu morza nawet o kilkanaście metrów.
Na Kamczatce w Rosji miała miejsce gwałtowna erupcja wulkanu Bezimienny. Pióropusz popiołów wzniósł się na wysokość kilkunastu kilometrów, a następnie przemieścił się wraz z wiatrem na odległość kilkudziesięciu kilometrów od krateru. W regionie wulkanu ogłoszono najwyższy stopień zagrożenia dla ruchu lotnicznego, ponieważ drobny pył wulkaniczny może dostawać się do silników samolotów i powodować ich uszkodzenia. Kamczatka, która położona jest na dalekim wschodzie Rosji, jest nazywana krainą wulkanów. Nigdzie indziej na świecie nie ma tak dużej ich koncentracji w jednych miejscu. Jest ich aż 300, ale tylko co dziesiąty wykazuje aktywność.
Na wyspie Hajnan, nazywanej "chińskimi Hawajami" powstała właśnie pierwsza na świecie kolej dużych prędkości wokół wyspy. Poniższe zdjęcia zachwycają skalą budowli, ale również smucą zniszczeniem krajobrazu. Na niektórych odcinkach wiadukty przebiegają przez środki miasteczek. Linia powstała mimo protestów mieszkańców, którzy nie mieli nic do powiedzenia. Kurorty na Hajnanie gwałtownie się rozwijają i potrzebują pilnie szybkiego transportu, kosztem wszystkiego...
Jedno z najbardziej przerażających nagrań trąby wodnej powstało w 2001 roku w nadmorskim mieście Myrtle Beach w Karolinie Południowej w USA. Lej przez kilka minut wędrował wzdłuż wybrzeża, co chwilę przechodząc raz nad wodę, raz nad ląd. Żywioł filmowany był przez turystów z balkonu jednego z hoteli. Zniszczenia poczynione przez tornado były olbrzymie, ponieważ wichura wyrywała okna w futryn, przenosiła samochody, zrywała dachy i przewracała słupy energetyczne. Aż 39 osób odniosło obrażenia. Polecamy obejrzenie filmu od początku do końca.
Księżyc skrywa przed nami takie tajemnice, że nawet nam się to nie śniło. Na konferencji Lunar and Planetary Science Conference zaprezentowano badania, które wskazują na to, że na Księżycu istnieją jaskinie tak wielkie, że mogłyby zmieścić się w nich całe miasta... Zobacz cały artykuł
Drzewa oblepione śnieżnobiałą szadzią wyglądają przepięknie... Zobacz więcej zdjęć
Fot. TwojaPogoda.pl
Dzisiaj zdjęcie pięknego zachodu Słońca nad syryjskim Aleppo, w samym sercu potwornej wojny.
Zachód Słońca w Aleppo w Syrii. Fot. cdn1.pri.org / Twitter / REUTERS/ Abdalrhman Ismail.
Na indonezyjskiej Sumatrze podczas pierwszej od maja erupcji wulkanu Sinabung, który w 2010 roku zbudził się ze snu trwającego aż 400 lat, doszło do utworzenia się trąb pyłowych. Zjawisko to różni się tym od trąby powietrznej (tornada), że nie powstaje na chmurze burzowej, lecz w wyniku unoszenia się rozżarzonego pyłu wulkanicznego. Ogrzewa on powietrze, powodując ścieranie się ze sobą gorących i chłodniejszych mas powietrza, co w efekcie tworzy zawirowanie i powstanie trąb pyłowych. Do podobnego zjawiska doszło już w 2014 roku, co możecie zobaczyć na filmiku.
Kosmos nie przestaje nas fascynować. Na dzisiejszą noc wybraliśmy mgławicę planetarną Hantle (M27), nazywaną też Chinką. Znajduje się ona w konstelacji Liska. Jest tak odległa, że widzimy jej wygląd sprzed tysiąca lat. Odkryta została przez Charlesa Messiera, który 252 lata temu nawet nie zdawał sobie sprawy z tego, że w jej wnętrzu znajduje się dotąd największy znany nam biały karzeł, czyli niewielki obiekt wielkości Ziemi, który jest pozostałością po umierającej gwieździe. Różowo-fioltowe barwy to skutek reakcji chemicznych tlenu i wodoru.
Fot. John Hayes.
Powodzie błyskawiczne to zjawisko, które pojawia się niespodziewanie. Potężna ulewa przechodząca nad korytem rzecznym potrafi je wypełnić po brzegi. W dół rzeki przemieszcza się wówczas fala wezbraniowa przypominająca tsunami. Jeśli ktoś znajdzie się wtedy zbyt blisko brzegu, może zostać porwany. Zobaczcie, jak szalejąca rzeka zabiera ze sobą mikrobus. W środku uwięzieni są ludzie. Czy uda im się ujść z życiem?
Przepiękny wał chmurowy nad Tatrami zawsze oznacza, że wieje halny.
W ostatnich dniach krajobrazy zabieliły się miejscami na północy Polski. Jednak z powodu dodatnich temperatur za dnia, śnieg szybko się roztopił. Niebawem znów czeka nas ochłodzenie, a to oznacza, że krajobrazy mogą się ponownie zabielić. Gdzie tym razem?... Zobacz cały artykuł
Fot. TwojaPogoda.pl
Przedwczoraj o świcie nad stolicą Japonii przemknął bardzo jasny bolid. Po jego rozmiarach można sądzić, że jego szczątki nie dotarły do powierzchni ziemi. Poprzednio meteor nad regionem był widoczny 4 lata temu, tym razem nocą. Każdego dnia w ziemską atmosferę wchodzą meteoroidy o łącznej wadze 100 ton, głównie w postaci ziarenek, a nawet pyłu. Zobaczcie nagranie z Japonii.
Zupełnie nieprzewidywana trąba powietrzna pojawiła się wczoraj późnym popołudniem w rejonie Würzburga w środkowo-południowych Niemczech. Nagle zrobiło się ciemno i zaczęło potwornie wiać. Dachy straciło kilkadziesiąt budynków. Władze ogłosiły stan klęski... Zobacz cały artykuł
Trąba powietrzna nad Würzburgiem. Fot V. Hartmann.
Poranek przeważnie jest pochmurny, choć w wielu miejscach można się spodziewać niedużych, przelotnych przejaśnień. Na zachodzie pojawiają się opady deszczu lub mżawki. Wiatr wieje ze zmiennych kierunków z dominacją zachodnich i północnych. Na termometrach mamy od 1 stopnia na Suwalszczyźnie do 7 stopni w Małopolsce.
Enawo, najpotężniejszy cyklon od 13 lat, nawiedził Madagaskar na Oceanie Indyjskim. Wiatr osiągający średnią prędkość 230 kilometrów na godzinę łamał drzewa, zrywał dachy i uszkadzał sieć energetyczną. W ciągu kilkudziesięciu godzin spadło od 700 do 900 mm deszczu, wobec czego doszło do powodzi i osunięć ziemi. Zniszczone są domy, drogi, mosty, szkoły, szpitale i infrastruktura krytyczna.
Fot. Twitter / @theOFDA.
Według ostatnich bilansów z zagrożonej części wybrzeża ewakuowano 10 tysięcy osób. Wiele z nich nie ma już do czego wracać. Bezpośrednio lub pośrednio ucierpiało 760 tysięcy ludzi. Niestety, zginęło też 6 osób, a 7 zostało rannych. Sezon na cyklony w tej części świata trwa od października do marca, ale dopiero na sam koniec przybrał na aktywności. Cyklon Enawo uwieczniony został z wysokości 400 kilometrów przez astronautów z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Od góry jest piękny, a od dołu niszczycielski.
Wiecie już, że słynne Lazurowe Okno na Malcie przestało istnieć za sprawą potężnego sztormu. Na poniższym filmiku, wykonanym zaledwie dzień przed zniszczeniem skalnego mostu, możecie zobaczyć, jak duże fale w niego uderzały. Samej chwili zawalenia się łuku nie udało się uwiecznić, bo miało to miejsce w środku nocy.
Ciśnienie jest optymalne dla naszego samopoczucia, ale będzie w ciągu dnia dość szybko rosnąć. Barometry pokazują od 1013 hPa na południu do 1017 hPa na północnym zachodzie.