Ziemia osunęła się na domy

Ulewy doprowadziły do osunięcia ziemi w Papui Nowej Gwinei. Zwały ziemi, błota i kamieni stoczyły się na wioskę. Ucierpiało kilka tysięcy osób, których domy uległy zniszczeniu lub uszkodzeniu. Niestety, zginęło 10 osób. Sytuacja nie jest stabilna, nadal może dochodzić do kolejnych osunięć ziemi.

Fot. Jux Ablis.
Fot. Jux Ablis.

Ulewy i powodzie w Kalifornii

Wyjątkowo obfite opady nawiedziły Kalifornię. W tym samym czasie, gdy w górach szalały śnieżyce z prawdziwego zdarzenia, to na nizinach padały ulewne deszcze, które spowodowały podtopienia i powodzie. Zalane zostały domy, drogi i samochody. Udało się uratować życie kilku osobom.

Jasny meteor nad Beneluksem

Bardzo jasny meteo przeciął nocne niebo nad krajami Beneluksu i zachodnimi Niemcami. Kosmiczna skała weszła w ziemską atmosferę z zawrotną prędkością 12 kilometrów na sekundę pod kątem 60 stopni. Naoczni świadkowie twierdzą, że widzieli kilka pojaśnieć, ale bez gromów dźwiękowych. Najprawdopodobniej obiekt w całości spalił się przed dotarciem do ziemi.

Fot. Max Pixel.
Fot. Max Pixel.

Nadciąga duże ocieplenie. Jeszcze w tym tygodniu temperatura sięgnie niemal 20 stopni w cieniu

Ostatnie noce i poranki minęły pod znakiem mrozu, i to miejscami sporego. Jednak mamy dobre wieści. Nadciąga duże ocieplenie, za sprawą którego jeszcze przed końcem tygodnia temperatura w najcieplejszych miejscach sięgnie niemal 20 stopni. Sprawdź prognozę!

Fot. Max Pixel.
Fot. Max Pixel.

Od kilku dni oddychamy zimnym, suchym i rześkim powietrzem napływającym znad Arktyki. Nocami i o porankach temperatura spadała przeważnie do około minus 5 stopni, a lokalnie nawet poniżej minus 10 stopni. Jednak w naszym kierunku płynie już dużo cieplejsze powietrze znad Atlantyku... Zobacz cały artykuł >>>

Słoneczny dzień w Tatrach

Zimowa panorama Tatr z Polany Głodówka.

Słoneczny dzień w Tatrach. Fot. Rafał Raczyński / TwojaPogoda.pl
Słoneczny dzień w Tatrach. Fot. Rafał Raczyński / TwojaPogoda.pl

Co się teraz dzieje w pogodzie?

Poranek jest bezchmurny, jedynie miejscami na Pomorzu zachmurzenie jest małe i umiarkowane. Wiatr wieje chwilami silniej z południowego wschodu. Temperatura wynosi od 2 do 4 stopni.

Co się teraz dzieje w pogodzie?

Prawdziwa zima w Kalifornii

W wyżej położonych częściach stanu Kalifornia spadło mnóstwo śniegu.

Tłumy na plaży w Sydney

Australijczycy wydają się bagatelizować pandemię koronawirusa i tłumnie powitali astronomiczną jesień na słynnej plaży Bondi w Sydney. Tymczasem zarażonych jest już ponad 2 tysiące osób, a 8 osób zmarło.

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Ciśnienie pozostaje bardzo wysokie, ale spada. W tej chwili barometry pokazują od 1035 hPa na południowym zachodzie do 1040 hPa na północnym wschodzie kraju. Biomet jest korzystny.

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Śnieg w górach okiem satelity

Korzystamy z bezchmurnego nieba i podglądamy śnieg w górach okiem satelity meteorologicznego. W centrum możecie zobaczyć ośnieżone Tatry i Podhale, po lewej stronie Beskid Śląski i Żywiecki, a po prawej Pieniny, Gorce i Beskid Sądecki.

Fot. NASA.
Fot. NASA.

Tyle śniegu na Syberii

Na Syberii tyle śniegu, że nawet poczciwym UAZem trudno się przebić...

Оймяконский сенокос 21 марта 2020

Opublikowany przez Yakutia.com. Якутия Sobota, 21 marca 2020

Zdjęcie dnia: Na stokach Śnieżki

Zimowy widok ze stoków Śnieżki na Równie pod Śnieżką z czeskim hotelem Luční bouda w tle. Nie zapomnijcie obserwować nas na Instagramie, aby codziennie zachwycać się zdjęciem nowego zakątka Polski:

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez @twojapogoda.pl

Alpy okiem orła

Aby sfilmować alpejskie lodowce „od góry” można udać się w lot samolotem, na paralotni, albo wysłać drona. Jednak trenerka orłów postanowiła wykorzystać swoich uczniów i zainstalować kamerkę GoPro na grzbiecie jednego z nich. Zobaczcie najwyższe góry Europy z nietypowej perspektywy, bo okiem drapieżnego ptaka.

Nie taki okazały piorun

Nikola Lackovic uwiecznił w Serbii okazały piorun doziemny (CG). Jednak tylko na zdjęciu wygląda on na potężny. W rzeczywistości pioruny mają średnicę palca, bardzo rzadko osiągają 10 centymetrów. Jasność jest jednak tak duża, że matryca w aparatach fotograficznych szaleje i na zdjęciu ukazuje się też gruba poświata.

Fot. Nikola Lackovic.
Fot. Nikola Lackovic.

Tak wyglądała Ziemia w 1961 roku

Radziecki kosmonauta Gierman Titow był pierwszym człowiekiem, który spędził na ziemskiej orbicie dobę, w dodatku ręcznie sterował statkiem kosmiczny Wostok-2. Okrążał Ziemię dokładnie przez 1 dzień 1 godzinę i 18 minut. W międzyczasie sfotografował atmosferę naszej planety. Widoczne są ławice chmur oraz czerń kosmosu.

Fot. Gierman Titow / Roskosmos.
Fot. Gierman Titow / Roskosmos.

Przerażające osunięcie ziemi

Jednym z najbardziej niebezpiecznych kataklizmów naturalnych są osunięcia ziemi. Najczęściej dochodzi do nich w Azji, jednak również Polska nie jest od nich wolna. W oka mgnieniu lawiny ziemi i kamieni mogą spaść na drogi i domy, grzebiąc ludzi żywcem. Do tragicznego w skutkach osunięcia doszło w mieście Keelung na Tajwanie.

Fot. Twitter.
Fot. Twitter.

160 cm śniegu

Niebo nad Polską jest bezchmurne, dzięki czemu możemy sprawdzić okiem satelity meteorologicznego, gdzie leży śnieg. Dla nikogo nie powinno być zaskoczeniem, że w górach. Najwięcej jest go oczywiście na tatrzańskich szczytach, nawet do 160 cm na Kasprowym Wierchu.

Zdjęcie satelitarne Polski w dniu 24 marca 2020 o godzinie 10:15. Dane: Sat24.com / Eumetsat.
Zdjęcie satelitarne Polski w dniu 24 marca 2020 o godzinie 10:15. Dane: Sat24.com / Eumetsat.

Wśród największych wichur

Góra Waszyngtona znajdująca się w Appalachach Północnych, w amerykańskim stanie New Hampshire, słynie z najbardziej ekstremalnych zjawisk pogodowych. Turyści mogą tam przeżyć huraganowe wiatry i niesamowite spektakle z udziałem chmur. Dodajmy, że na tej górze zanotowano jedną z największym prędkości wiatru na całej Ziemi. Po południu 12 kwietnia 1934 roku poryw wiatru sięgnął aż 372 kilometry na godzinę.

Wiosna przynosi mróz, jakiego nie było przez całą zimę. Kiedy się wreszcie ociepli?

Nad Polskę napływa fala arktycznego powietrza, która nocami i o porankach przynosi mróz, miejscami silniejszy od tego, jaki panował przez całą zimę. Temperatura spadła nawet do kilkunastu stopni poniżej zera. Kiedy wreszcie nadejdzie ocieplenie?

Fot. TwojaPogoda.pl
Fot. TwojaPogoda.pl

Potężny wyż, który znajduje się nad Podlasiem, przynosi nam nie tylko słoneczną aurę i ekstremalnie wysokie ciśnienie, ale też bardzo zimne noce i poranki. Napływa do nas bardzo chłodne powietrze znad bieguna północnego, które nad Polską dodatkowo się wychładza... Zobacz cały artykuł >>>

Księżyc na wyciągnięcie ręki

Nie musicie być astronautami i lecieć na Księżyc, aby zachwycić się widokiem niesamowitych szczegółów na jego powierzchni. Wystarczy nieduży teleskop ustawiony w waszym ogródku i już możecie podziwiać wspaniałe księżycowe kratery, jak na poniższym filmie.

dalej