Co się teraz dzieje w pogodzie?

Poranek w całym kraju jest bezchmurny. Wiatr wieje chwilami silniej z kierunku wschodniego. Temperatura wynosi około zera.

Co się teraz dzieje w pogodzie?

Chmury burzowe nad Saharą?

Astronauci z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej uwiecznili Saharę, największą pustynię świata. Choć wydaje nam się, że poza piaskiem niczego ciekawego nie można się tam spodziewać, to jednak poniższe zdjęcie mówi nam coś innego. Na Saharze dzieje się i to dużo. Brązowa powierzchnia to nie brudne morze, lecz masywna zamieć piaskowa. Silny wiatr unosi drobne ziarenka piasku do atmosfery, a tam rozprzestrzenia je na setki, a często nawet tysiące kilometrów.

Fot. NASA.
Fot. NASA.

Powyżej nich górują spektakularne chmury burzowe, przypominające grzyby wyłaniające się z leśnej ściółki. Niektóre z tych chmur mogą przynosić opady deszczu, a nawet błyskawice. Chociaż Sahara jest niezwykle suchym miejscem, to jednak i tam każdego roku pada, choć bardzo mało.

Droga Mleczna nad Kanadą

Dłuższe naświetlanie dało fantastyczny efekt. Fragment Drogi Mlecznej, galaktyki w której mieszkamy, ukazał się w pełnej krasie nad Doliną Creston w Kanadzie.

Fot. Twitter / Howard Smith.
Fot. Twitter / Howard Smith.

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Ciśnienie będzie powoli spadać, ale pozostaje bardzo wysokie. W tej chwili wynosi od 1034 hPa na południu do 1042 hPa na północnym wschodzie kraju. Biomet pozostanie korzystny.

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Światowy Dzień Meteorologii

Dzisiaj obchodzimy Światowy Dzień Meteorologii. W związku z tym życzymy sobie i wszystkim naszym kolegom zawsze trafnych prognoz. To wyśmienity moment, aby przyjrzeć się temu, jak wyglądało przewidywanie pogody lata temu i co się od tamtego czasu zmieniło. Przy okazji powspominamy największe telewizyjne ikony polskiej prognozy pogody.

Prezenterzy pogody: Czesław Nowicki (po lewej) i Elżbieta Sommer (po prawej). Fot. TVP.
Prezenterzy pogody: Czesław Nowicki (po lewej) i Elżbieta Sommer (po prawej). Fot. TVP.

Historia meteorologii jest długa, ma przeszło 2 tysiące lat. Choć ludzie od zawsze patrzyli w niebo, śledzili chmury, doświadczali opadów i wichur, to jednak przewidywać zjawiska nauczyli się całkiem niedawno. Postanowiliśmy Wam o tym opowiedzieć... Zobacz cały artykuł >>>

Głaz niemal ich zabił

Wspinacze wybierając się w wysokie góry muszą się zmagać z wieloma zagrożeniami, do których należą m.in. lawiny kamienne. Olbrzymie głazy oberwały się ze zbocza Spantika (7027 m) w paśmie Karakorum w Pakistanie. Jak możecie zobaczyć na nagraniu, wspinacze tylko cudem uniknęli śmierci. Jeden z kamieni z impetem przemknął obok nich.

Falujące morze chmur

Wspaniały spektakl podinwersyjnego Stratusa we Francji.

Zdjęcie dnia: Nad Wisłą w Warszawie

Takie piękne widoki można zastać jesienią nad Wisłą w Warszawie.

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez @twojapogoda.pl

Chmura, która przypomina UFO

Chmury potrafią układać się w najwymyślniejsze figury, a czasem nawet nas przerazić. Oprócz często występujących na naszym niebie chmur, czyli przeważnie barankowatych cumulusów i szarych stratusów, okazyjnie zobaczyć można również chmurę-widmo. Tym niesamowicie ciekawym zjawiskiem jest obłok lentikularny. Obłok ten pojawia się najczęściej ponad szczytami górskimi i podwyższeniami terenu.

Fot. Twitter.
Fot. Twitter.

Ma kształt soczewki lub migdała i co ciekawe ponad górami wygląda niczym czapeczka przysłaniająca wierzchołki. Obłoki te są na tyle niezwykłe, że często są brane za statki kosmiczne. Zdarza się bowiem, że mają kształt zbliżony do latającego spodka.

Białe kłębki nad Saharą

Chmury nad niektórymi obszarami Sahary to bardzo rzadkie zjawisko. Nawet, gdy się pojawiają białe kłębki, czyli Cumulusy, to nie przynoszą opadów. Do najbardziej suchych i pogodnych zakątków Sahary należy jej egipska i sudańska część. Potrafi tam nie padać przez kilka lat. Zobaczcie kłębiaste chmury na zdjęciach satelitarnych.

Fot. NASA.
Fot. NASA.

Ponura wizja przyszłości

Apokaliptyczna wizja trzech potężnych cyklonów tropikalnych, które jednocześnie dewastują Amerykę Północną, Europę i Azję. Oby za kilkadziesiąt lat to zdjęcie satelitarne nie stało się rzeczywistością.

Fot. Twitter.
Fot. Twitter.

8 stopni mrozu na Mazurach

Dzisiejszy poranek przyniósł mróz w całym kraju. Na nizinach największy na Mazurach, gdzie temperatura spadła nawet do minus 8 stopni, a przy gruncie do minus 11 stopni. Jeszcze zimniej było na terenach okołogórskich, nawet kilkanaście stopni poniżej zera. Kolejne noce będą równie zimne.

Fot. Max Pixel.
Fot. Max Pixel.

Zobacz jak wichura zrywa dach

Dlaczego wichury są tak niszczycielskie w skutkach? Ponieważ wystarczy tylko kilkusekundowy podmuch, aby dach z naszego domu został zerwany i upadał kilka lub nawet kilkadziesiąt metrów dalej. Zobaczcie jak w oka mgnieniu może to się zdarzyć na nagraniu z letniej nawałnicy.

Europejskie góry z wysokości 400 km

Zapierający dech widok z okna Stacji Kosmicznej na Europę, z wysokości 400 kilometrów. Astronauci mieli okazję ujrzeć ośnieżone szczyty Pirenejów na granicy Hiszpanii i Francji oraz Alpy, najwyższe góry Europy, które rozpostarte są na obszarze aż ośmiu krajów:

Fot. NASA.
Fot. NASA.

Ciśnienie jest wyjątkowo wysokie. Może mieć spore znaczenie dla osób zainfekowanych koronawirusem

Potężny wyż panujący nad Bałtykiem sprawia, że ciśnienie atmosferyczne osiąga skrajnie wysokie wartości, przekraczające 1040 hPa. Może to mieć spore znaczenie dla osób zainfekowanych koronawirusem, ale również dla astmatyków i ciśnieniowców. Dlaczego?

Lokalizacja wyżu nad Europą w dniu 23 marca 2020 roku. Fot. Windy.com
Lokalizacja wyżu nad Europą w dniu 23 marca 2020 roku. Fot. Windy.com

Znajdujemy się w okresie, kiedy wahania ciśnienia potrafią być bardzo duże, ponieważ raz dostajemy się pod wpływ mokrych i wietrznych niżów, a innym razem pogodnych (choć nie zawsze) i bezwietrznych wyżów. Wahania ciśnienia w ciągu miesiąca potrafią przekraczać 50 hPa... Zobacz cały artykuł >>>

Co się teraz dzieje w pogodzie?

W większości regionów kraju jest bezchmurnie. Tylko na krańcach południowych chmurzy się, a na pogórzu i w górach prószy śnieg. Wiatr wieje słabo i umiarkowanie z północnego wschodu. Temperatura wynosi od minus 6 stopni na Podhalu do plus 3 stopni nad morzem.

Co się teraz dzieje w pogodzie?

Reakcja kur na śnieg

Zobaczcie reakcję kur na śnieg, którego nie widziały przez całą zimę.

W Ojmiakonie nadal tęgi mróz

W Ojmiakonie, jednej z najzimniejszych miejscowości w Rosji, temperatura nadal wynosi minus 40 stopni. Na pierwszą od wielu miesięcy odwilż trzeba będzie poczekać przynajmniej do pierwszej połowy kwietnia.

Oymyakon weather t-40C

Opublikowany przez Yakutia.com. Якутия Niedziela, 22 marca 2020

Wiosna w Bieszczadach

Wiosna w Bieszczadach przypomina zimę...

Zima wpadła na chwilę do lasu... ;) Kazimierz Nóżka

Opublikowany przez Nadleśnictwo Baligród, Lasy Państwowe Sobota, 21 marca 2020

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Ciśnienie jest bardzo wysokie i stabilne. W tej chwili barometry pokazują od 1033 hPa na południu do 1042 hPa na północy kraju. Warunki biometeorologiczne poprawiają się, ale meteopaci nadal mogą odczuwać najróżniejsze dolegliwości.

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?
dalej