Noc z mrozem

Przed nami pogodna, ale mroźna noc. Temperatura spadnie przeważnie do 3-5 stopni poniżej zera, a lokalnie do minus 8 stopni. Przy gruncie może być nawet 10 stopni mrozu.

Fot. Max Pixel.
Fot. Max Pixel.

Największy wstrząs od 1880 roku

Trzęsienie ziemi o sile M5.4, które nawiedziło dzisiaj o poranku Zagrzeb, stolicę Chorwacji, okazało się najpotężniejszym od 1880 roku, czyli od 140 lat, gdy ten sam region zatrząsł się z siłą M6.3. Epicentrum wstrząsu położone było w paśmie górskim Medvednica, popularnym miejscu wypoczynku mieszkańców stolicy. Znajdują się tam liczne stoki narciarskie, szlaki i schroniska turystyczne. Są znaczne szkody materialne. Jedna osoba, nastolatek, znajduje się w stanie ciężkim.

Siedzicie w domowej kwarantannie? Pokażemy Wam piękno polskich krajobrazów na naszym Instagramie

Jeśli siedzicie w domowej kwarantannie i nie możecie podziwiać piękna polskich krajobrazów na własne oczy, to mamy dla Was coś wyjątkowego. Dzięki naszemu Instagramowi możecie zachwycać się tym, co dzieje się w przyrodzie od morza aż po góry. Wejdźcie na naszego Instagrama i nie zapomnijcie kliknąć „obserwuj”.

Jedziesz drogą, a tu wyrasta...

W rejonie Milnesand w stanie Nowy Meksyk w USA udało się uwiecznić fantastyczne tornado. Kierowcy przemierzający drogę widoczną na zdjęciu, mogli być mocno przerażeni.

Fot. Em Weh / Twitter.
Fot. Em Weh / Twitter.

Sztuczne tsunami zraniło 44 osoby

W jednym z chińskich parków wodnych doszło do tragedii. Na skutek przerwy w dostawie prądu nastąpiła awaria systemu sterującego wytwarzaniem fal tsunami w basenie. Powstała olbrzymia fala, która przetoczyła się przez akwen pełen turystów. 44 osoby doznały obrażeń, głównie uderzając głowami o ściany basenu.

Lawa pochłania wszystko

Takie widoki można zastać na Hawajach, gdzie 2 lata temu doszło do wielkiej erupcji wulkanu Kilauea. Lawa zaczęła docierać do wioski Pahoa. Rozżarzone do czerwoności kawałki skał zniszczyły jeden z miejscowych cmentarzy.

Fot. USGS.
Fot. USGS.

Burza gradowa w Dubaju

Niecodzienna bura gradowa nawiedziła Dubaj w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Zarówno burze, jak i deszcze, są w tym pustynnym mieście bardzo rzadkim zjawiskiem. Zobaczcie, jak wyglądał ten piorunujący spektakl wśród okazałych drapaczy chmur.

Trzęsienie ziemi w Chorwacji

Dwa wstrząsy o sile dochodzącej do M5.4 nawiedziły dzisiaj o poranku rejon Zagrzebia, stolicy Chorwacji. Uszkodzonych zostało wiele budynków, zwłaszcza tych starszych. 15-letni chłopiec został uwięziony w gruzach. Udało się go wydobyć, z ciężkimi obrażeniami trafił do szpitala. Trwa usuwanie gruzów i zbitych szyb z ulic i chodników. Wybuchło kilka pożarów. Mieszkańcy w panice opuszczali domy.

Arktyczny podmuch przynosi nocne i poranne przymrozki. Odczuwalnie jest nawet minus 15 stopni

Każda kolejna noc i poranek są coraz zimniejsze. To skutek napływu arktycznej masy powietrza przy większych rozpogodzeniach. Temperatura spada miejscami poniżej minus 5 stopni, a przy silnym wietrze odczuwalnie jest nawet minus 15 stopni. Kiedy mróz ustąpi?

Fot. Max Pixel.
Fot. Max Pixel.

Po silnym, ale krótkim ociepleniu z poprzednich dni, za sprawą którego temperatura sięgnęła w cieniu niemal 20 stopni, nadeszło nagłe, ale przewidywane przez nas ochłodzenie. Związane jest ono z napływem powietrza znad Arktyki, a także większych rozpogodzeń... Zobacz cały artykuł >>>

Pola uprawne w kraterze wulkanu

W centralnej części Wietnamu znajduje się wygasły wulkan Chu Dang Ya. W jego kraterze mieszkańcy urządzili pola uprawne, gdzie na żyznej glebie uprawiają ziemniaki, kukurydzę, dynię i inne warzywa. Krajobraz jest niezwykle malowniczy.

Fot. Hoa Carol Photography.
Fot. Hoa Carol Photography.

Co się teraz dzieje w pogodzie?

Na większym obszarze kraju jest pogodnie, przeważnie bezchmurnie. Chmurzy się miejscami na południu, środkowym wschodzie i północnym wschodzie kraju. Śnieg słabo prószy na Śląsku. Wiatr wieje z północnego wschodu. Temperatura wynosi od minus 2 stopni na wschodzie do plus 3 stopni nad morzem.

Co się teraz dzieje w pogodzie?

Kwitnące wiśnie w Tokio

W w ten weekend Tokio zaczęły kwitnąć kwiaty wiśni, nazywane sakura, które są symbolem narodowym Japonii i to właśnie z ich powodu zyskała przydomek Kraju Kwitnącej Wiśni. Jednak z powodu koronawirusa park Yoyogi jest niemal wyludniały. Turyści nie przyjechali, a straty ekonomiczne są olbrzymie. Pozostaje zachwycać się tym pięknem on-line.

Różowe kwiaty mienią się w promieniach wiosennego słońca. Obok kwitnięcia wiśni drugim niezapomnianym zjawiskiem jest opadanie ich kwiatów. Płatki spadają na ziemi z prędkością 5 centymetrów na sekundę. Najwcześniej zakwitają wiśnie na dalekim południu Japonii, czyli na Okinawie, już w lutym. Następnie w głębi kraju w marcu, a na dalekiej północy, na wyspie Hokkaido, dopiero w kwietniu.

Zakaz wstępu do lasu

Z powodu zagrożenia koronawirusem Lasy Państwowe wprowadziły zakaz wstępu do niektórych obszarów leśnych, głównie w Małopolsce. W sumie jest to 18 z 430 nadleśnictw. W ostatnich dniach obserwowano tam bardzo duże skupiska spacerowiczów, które mogą mieć wpływ na szybkie rozprzestrzenianie się pandemii.

Fot. zakazywstepu.bdl.lasy.gov.pl/zakazy
Fot. zakazywstepu.bdl.lasy.gov.pl/zakazy

Sprawdź szczegółową mapę z aktualnym zakazem wstępu do lasu... Zobacz mapę >>>

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Ciśnienie jest bardzo wysokie i przez cały dzień będzie w dalszym ciągu rosnąć. W tej chwili barometry pokazują od 1027 hPa na południu do 1036 hPa na północy kraju. Biomet będzie korzystny.

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Międzynarodowy Dzień Lasów

Dzisiaj obchodzimy Międzynarodowy Dzień Lasów. Lasy to jedno z polskich dziedzictw narodowych. Mieszkańcy obszarów pustynnych mogą nam ich tylko pozazdrościć. Spacer po lesie, o każdej porze roku, to idealny sposób na stres i przepracowanie. Oddychając świeżym powietrzem, wsłuchując się w śpiew ptaków i szum drzew, można naładować wewnętrzne baterie na długie dni. Zapraszamy do galerii najpiękniejszych polskich krajobrazów leśnych.

Opady deszczu z innej perspektywy

Tak wygląda strumień deszczu spadający z chmury na ziemię, widziany z pokładu samolotu.

Fot. Twitter.
Fot. Twitter.

Niesamowity „taniec” szpaków

Jeśli jeszcze tego nie widzieliście, to koniecznie musicie zobaczyć.

Jak zrobić zdjęcie z takim efektem?

Ten niesamowity widok stworzyły gwiazdy wirujące wokół bieguna północnego nieba, którego najbliżej znajduje się Gwiazda Polarna. Aby uzyskać taki efekt, trzeba wykonać aż 650 zdjęć, każde z 40-sekundową ekspozycją. Jednak warto się trochę natrudzić.

Fot. Lincoln Harrison.
Fot. Lincoln Harrison.

Zima na Kaszubach

Miejscami na Kaszubach, Warmii, Mazurach i Suwalszczyźnie krajobrazy zabieliły się za sprawą nocnych i porannych opadów śniegu. Obecnie prószy też na pogórzu i w górach. Zobaczcie, jak zima wróciła na Kaszuby w pierwszych dniach astronomicznej wiosny.

Śnieg na Kaszubach. Fot. Jan Twardowski / TwojaPogoda.pl
Śnieg na Kaszubach. Fot. Jan Twardowski / TwojaPogoda.pl
Śnieg na Kaszubach. Fot. Jan Twardowski / TwojaPogoda.pl

Lądowanie w Reykjaviku

Reykjavik, stolica Islandii, przepięknie prezentuje się o tej porze roku. To 122-tysięczne miasto właśnie przeżywa śnieżycę z prawdziwego zdarzenia. Zobaczcie je z perspektywy pilota lądującego samolotu.

dalej