Rekordowa trąba powietrzna?

W rejonie portu lotniczego El Alto, położonego na przedmieściach La Paz, stolicy Boliwii w Ameryce Południowej, zaobserwowano wyjątkową trąbę powietrzną, która narodziła się na wysokości aż 4023 metrów nad poziomem morza, czyli można ją zaliczyć do jednych z najwyżej wędrujących w historii.

Oto planeta, którą wkrótce podbijemy

Mars to najlepiej przebadana przez człowieka planeta w naszym Układzie Słonecznym, mimo iż nigdy nie postawiliśmy tam nogi. Czerwona Planeta odsłoniła przed nami swe tajemnice przy udziale całej grupy satelitów, sond, lądowników i łazików. Za 10-15 lat pierwsi śmiałkowie będą stąpać po powierzchni tej fascynującej planety, oddalonej od Ziemi o pół roku drogi statkiem kosmicznym. Oto jedno z najdokładniejszych zdjęć Marsa, jakie udało się wykonać.

Fot. NASA.
Fot. NASA.

Wulkan straszy Islandczyków

Wulkan Thorbjorn na półwyspie Reykjanes na Islandii nie daje o sobie zapomnieć. W styczniu obserwowano błyskawiczne unoszenie się skorupy ziemskiej w jego rejonie, które jednak szybko ustąpiło. Po 2 miesiącach uspokojenia doszło do najsilniejszego wstrząsu ziemi na wyspie od wielu lat. Obecnie inflacja gleby rozpoczęła się na nowo. Wulkan drzemie od prawie tysiąc lat. Czy wkrótce nastąpi jego erupcja magmowa?

Fot. Max Pixel.
Fot. Max Pixel.

Prognoza 16-dniowa: Jaka pogoda będzie do końca marca i na początku kwietnia? Sprawdź!

Przed nami ostatnia dekada marca, który mimo, że zapisuje się nadzwyczaj ciepło, to jednak w najbliższych dniach przyniesie nam zimne powietrze. Czy początek kwietnia okaże się dużo cieplejszy, a może wiosna rozpocznie się pod znakiem chłodów?

Fot. TwojaPogoda.pl
Fot. TwojaPogoda.pl

Jaka pogoda będzie do końca marca i na początku kwietnia?... Sprawdź prognozę 16-dniową >>>

Co się teraz dzieje w pogodzie?

Na północy kraju przejaśnia się i rozpogadza, poza rejonem Zatoki Gdańskiej, gdzie przelotnie prószy śnieg. Na pozostałym obszarze jest pochmurno, a na południu występują ciągłe opady, głównie deszczu, jednak na pogórzu i w górach także deszczu ze śniegiem i śniegu. Wiatr wieje umiarkowanie i silnie z północy. Temperatura wynosi od 0 do 4 stopni.

Co się teraz dzieje w pogodzie?

Powódź w Timorze

Ulewne deszcze doprowadziły do powodzi błyskawicznej w Dili, stolicy Timoru Wschodniego, niewielkiego kraju położonego na wyspie Timor, dzielonej z Indonezją. Wezbrana rzeka zniszczyła ponad 200 domów, dając się we znaki 25 tysiącom ludzi. Zniszczone są drogi i mosty.

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Ciśnienie jest wysokie i przez cały dzień będzie rosnąć. W tej chwili barometry wskazują od 1019 hPa na południu do 1031 hPa na północnym zachodzie kraju. Biomet na północy jest korzystny, a na południu niekorzystny.

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Przymrozki na północy

Noc i wczesny poranek w północnych i północno-wschodnich regionach kraju przyniesie przymrozki do minus 3 stopni (lokalnie do minus 5 stopni), a przy gruncie do minus 5 stopni (lokalnie do minus 7 stopni). Najzimniej będzie w okolicach świtu.

Fot. Max Pixel.
Fot. Max Pixel.

Mokro na południu

W nocy i przez całą sobotę na południu kraju spodziewamy się opadów, przeważnie deszczu, ale na wyżej położonych obszarach także deszczu ze śniegiem i samego śniegu. Warunki drogowe mogą być trudne, zwłaszcza na terenach górzystych, gdzie spadnie śnieg i dojdzie do oblodzenia.

Fot. Max Pixel.
Fot. Max Pixel.

Wędrówka Słońca po niebie

Tak wygląda wędrówka Słońca po niebie na tle całego roku.

Wiosna radosna

Wiosna w tym roku nadeszła wyjątkowo wcześnie. Już niebawem będziemy się cieszyć wszystkimi jej barwami, zapachami i dźwiękami. Już teraz możecie się nimi zachwycać oglądając galerię zdjęć.

Zrównanie dnia z nocą

Tak wygląda dzisiaj Ziemia na zdjęciu satelitarnym. Zwróćcie uwagę na kąt oświetlenia naszej planety przez promienie słoneczne, który jest charakterystyczny dla równonocy, a więc pierwszego dnia wiosny i jesieni.

Fot. NASA.
Fot. NASA.

Stonehenge zamknięte

Miłośnicy równonocy wiosennej nie są zadowoleni z decyzji brytyjskich władz, które zamknęły rejon słynnego Stonehenge dla ruchu turystycznego. Odwołano w związku z tym imprezę, która miała się odbyć dzisiaj o świcie w momencie powitania astronomicznego początku wiosny i zrównania dnia z nocą.

Bieszczadzki niedźwiedź

Jak informuje leśnik Kazimierz Nóżka, niedźwiedź imieniem Broda wrócił do leśnictwa Polanki w Bieszczadach. Został przyłapany przez leśną fotopułapkę. To jeden z ponad 100 misiów, które zamieszkują tamtejsze góry.

Tak wygląda krupa śnieżna

Wiosenne ochłodzenia często objawiają się opadami krupy śnieżnej. To kuliste, nieprzeźroczyste ziarenka lodowe w pełni porowate (przypominające styropian), które przy kontakcie z powierzchnią ziemi odbijają się.

Tak formują się chmury burzowe

Tego nie można zobaczyć gołym okiem, lecz tylko w przyspieszeniu. Tak tworzą się chmury.

Lotnicze anomalie

Takie niecodzienne wiry w kształcie ósemek pozostawiają za sobą, poza smugami kondensacyjnymi, samoloty Boeing 747 oraz Airbus A340 i A380. Przyczyną są turbulencje powstające pod skrzydłem maszyny.

Fot. Facebook / Severe Weather Europe / Francesco Ivan Dalla Stella.
Fot. Facebook / Severe Weather Europe / Francesco Ivan Dalla Stella.

Prawdziwa pustynna oaza

Niezwykłe miejsce. Oaza Ica w Peru. Zielona ostoja pośród nieprzemierzonych piasków.

Fot. Americaelementall.com
Fot. Americaelementall.com

Ubierajmy się jak pingwiny

Mimo, że rozpoczęła się astronomiczna wiosna, to jednak w najbliższych dniach noce i ranki będą przynosić mróz. Powinniśmy się ubierać na cebulkę, zupełnie jak pingwiny.

Fot. Twitter.
Fot. Twitter.

Co się teraz dzieje w pogodzie?

Na zachodzie, południu i w centrum chmurzy się, a lokalnie słabo i przelotnie pada deszcz lub mżawka. Na pozostałym obszarze przejaśnia się i rozpogadza. Wiatr wieje słabo z północnego wschodu. Temperatura wynosi od 0 stopni na północnym wschodzie do 10 stopni na południu kraju.

Co się teraz dzieje w pogodzie?
dalej