Upiorne galaktyki, których już nie ma

NASA opublikowała zdjęcie niezwykle odległych galaktyk, wchodzących w skład tzw. Klastra Pandory. Galaktyki zostały rozerwane kilka miliardów lat temu i już nie istnieją. Jednak wciąż widzi je Kosmiczny Teleskop Hubble'a. Dzieje się tak, ponieważ ich obraz pędzi do nas z prędkością światła, które potrzebuje miliardów lat, aby pokonać tę drogę. W efekcie obraz momentu ich śmierci ujrzymy dopiero za miliony lat. Upiorne galaktyki...

Fot. NASA.
Fot. NASA.

Astronomiczna wiosna rozpoczyna się dużym ochłodzeniem. Noce i poranki przyniosą śnieg i mróz

Ostatnie dni astronomicznej zimy minęły pod znakiem prawdziwie wiosennej pogody. Dla odmiany pierwsze dni wiosny przyniosą nam powiewy zimy. Przed nami mroźne noce i poranki. Jest jednak i dobra wiadomość. Jaka?

Fot. TwojaPogoda.pl
Fot. TwojaPogoda.pl

Dokładnie o godzinie 4:49, więc jeszcze przed świtem, rozpoczęła się astronomiczna wiosna. Przynosi nam ona ochłodzenie, i to nie byle jakie. Jeszcze w czwartek, w ostatni dzień zimy, termometry na Śląsku... Zobacz cały artykuł >>>

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Ciśnienie jest wysokie i bardzo powoli spada. W tej chwili barometry pokazują od 1023 hPa na południu do 1026 hPa na północnym zachodzie kraju. Biomet pozostaje niekorzystny.

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

19,5 stopnia w cieniu

19,5 stopnia to najwyższa temperatura od początku tego roku odnotowana w naszym kraju. Tak ciepło było dzisiaj po południu w Raciborzu na Górnym Śląsku. W jakie najwyższe temperatury panowały już w tym roku w innych miastach?

19,5 stopnia w cieniu

Paryż z perspektywy ziemskiej orbity

Na pierwszy rzut oka poniższe zdjęcie przypomina kościelny witraż, ale nim nie jest. To zdjęcie wykonane z pokładu Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, które przedstawia Paryż z całą siecią dróg, budynków, atrakcjami turystycznymi i oczywiście przepływającą przez miasto Sekwaną.

Fot. NASA.
Fot. NASA.

Tego się nie spodziewała

Pewna kobieta chciała sobie zrobić selfie na plaży na tle skał. Jednak tego się nie spodziewała...

Wiosna lada moment eksploduje. Zobacz już teraz, jak pięknie będzie wokół nas

Wiosna w tym roku nadeszła wyjątkowo wcześnie. Już niebawem będziemy się cieszyć wszystkimi jej barwami, zapachami i dźwiękami. Już teraz możecie się nimi zachwycać oglądając galerię zdjęć.

Co to jest? Układ scalony?

Układ scalony? Nic bardziej mylnego. Taki krajobraz ujrzeli astronauci ze Stacji Kosmicznej. Można by pomyśleć, że to dzieło kosmitów, jednak wszystko to powstało jedynie ludzką ręką. To oczywiście sztucznie nawadniane pola uprawne na Saharze.

Fot. Twitter.
Fot. Twitter.

Każde poletko ma kształt koła, ponieważ niczym wskazówka w zegarze porusza się w nim dokoła zraszacz. Dzięki temu na wyschniętej na wiór pustyni, możliwa jest uprawa roślin jadalnych.

Fot. Twitter.

To niebo zachwyca

Ogniste barwy nieba o wschodzie słońca malowane chmurami soczewkowatymi.

Czy mrówki przewidują pogodę?

W sondzie pytaliśmy Was, czy mrówki potrafią przewidywać pogodę, czego naukowcom nigdy nie udało się udowodnić. Mimo to aż 46 procent z Was odpowiedziało, że to wielce prawdopodobne. 32 procent naszych czytelników nie wiedziało, co o tym myśleć, zaś 22 procent było zdania, że mrówki takiego zmysłu nie mają.

Fot. Max Pixel.
Fot. Max Pixel.

Odkryto żabę podobną do Kermita

W gęstych tropikalnych lasach Kostaryki w Ameryce Środkowej odkryto nowy gatunek żaby szklanej, który z łacińska nazwano Hyalinobatrachium dianae. Ten bezogonowy płaz przypomina z wyglądu, znanego nam wszystkim bardzo dobrze, zielonego Kermita z muppetów.

Fot. Twitter.
Fot. Twitter.

Księżyc znajduje się bliżej niż góra?

Michael Connelley zrobił zaskakujące zdjęcie. Jednak nie wyszło ono z Photoshopa. Ukazuje Księżyc na tle góry. Jak to możliwe, że góra znajduje się dalej niż Księżyc? Ten fenomen jest efektem zjawisk optycznych, które zachodzą w ziemskiej atmosferze. To wcale nie jest góra, lecz trójkątny cień wulkanu Mauna Kea na Hawajach, z którego szczytu Michael wykonał poniższe zdjęcie.

Księżyc na tle cienia wulkanu Mauna Kea na Hawajach. Fot. Michael Connelley.
Księżyc na tle cienia wulkanu Mauna Kea na Hawajach. Fot. Michael Connelley.

Zgodnie z prawem optyki geometrycznej, niezależnie od kształtu szczytu, jego cień, rzucany na odległe chmury, zawsze wygląda jak trójkąt. Atmosfera nie przestaje nas zdumiewać.

Cztery pory roku w tym samym miejscu. Zobacz, jak niesamowicie zmieniają się polskie krajobrazy

Niedawno pokazaliśmy Wam jak prezentuje się jesień na tle 15 lat, w tym samym dniu i w tym samym miejscu. Tym razem pokażemy to samo miejsce, ale podczas czterech pór roku. Zmiany krajobrazu są niesamowite.

Fot. TwojaPogoda.pl
Fot. TwojaPogoda.pl

Niektórzy mówią, że nie mogliby żyć bez czterech pór roku. Każda z nich jest inna, niesie odmienne widoki i związane z nią zapachy, kolory i wspomnienia... Zobacz cały artykuł >>>

Dzień właśnie zrównał się z nocą, ale wiosnę powitamy dopiero jutro. Skąd się wzięła ta rozbieżność?

Na ten czas czekaliśmy przez ostatnie pół roku. Dzień i noc wczoraj zrównały się ze sobą. Od teraz dzień będzie dłuższy od nocy i będzie go przybywać najszybciej w całym roku. Dlaczego stało się to kilka dni przed początkiem astronomicznej wiosny?

Fot. Max Pixel.
Fot. Max Pixel.

Nie w pierwszy dzień astronomicznej wiosny, lecz kilka dni wcześniej, dzień i noc zrównały się ze sobą. Czyżby równonoc wiosenna przyszła w tym roku wcześniej? Nic bardziej mylnego, żadnego kataklizmu... Zobacz cały artykuł >>>

Pradawny wulkan na Saharze

Tak wygląda pradawny wulkan w Libii widoczny od góry. Do dzisiaj widoczna jest zastygła lawa w postaci ciemnej plamy pośród bezmiaru Sahary.

Fot. NASA / ISS.
Fot. NASA / ISS.

10 najpotężniejszych tornad

Na poniższym filmiku od Reeda Timmera, zobaczycie kolekcję dziesięciu najpotężniejszych tornad, które przetoczyły się nad Stanami Zjednoczonymi w latach 1999-2014.

Co się teraz dzieje w pogodzie?

Na południu kraju jest bezchmurnie. Na pozostałym obszarze chmurzy się, a na północy pada deszcz i mżawka. Wiatr wieje słabo z kierunku zachodniego. Temperatura wynosi od 6 stopni na Pomorzu do 12 stopni na Podkarpaciu.

Co się teraz dzieje w pogodzie?

Wschód nietypowego Słońca

Dzisiaj pokażemy Wam niezwykły wschód Słońca, które przypomina Księżyc. Skąd wziął się rogalik? To oczywiście zasługa zaćmienia częściowego. Uchwycony został moment, w którym Księżyc przysłaniał Słońce. Coś wspaniałego.

Fot. John Gauvreau.
Fot. John Gauvreau.

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Ciśnienie pozostanie dzisiaj wysokie i stabilne. W tej chwili wynosi od 1020 hPa na północnym wschodzie do 1026 hPa na południu kraju. Biomet zacznie się pogarszać.

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Piękne polskie krajobrazy

Zobaczcie piękne polskie krajobrazy na pokazie slajdów.

dalej