Wyjątkowo kapryśna aura. Deszcz, śnieg, krupa śnieżna, a nawet burze. Miejscami tylko 4 stopnie

Po bardzo ciepłym weekendzie zrobiło się przeszywająco chłodno, a miejscami pojawiły się nawet akcenty zimowe takie, jak śnieg i krupa śnieżna. Były też oznaki wiosny, bo niebo przecięły błyskawice. Co czeka nas niebawem?

Fot. Adrian / TwojaPogoda.pl
Fot. Adrian / TwojaPogoda.pl

Słynne przysłowie „w marcu jak w garncu”, sprawdza się w poniedziałek co do joty. W wielu regionach kraju aura zmienia się jak w kalejdoskopie. Na przemian występują przejaśnienia i opady, zarówno deszczu, jak i śniegu... Zobacz cały artykuł >>>

Zima wróciła na Cypr

Zimowe krajobrazy na Cyprze to ewenement. Jeśli już się pojawiają, to niemal wyłącznie w styczniu lub lutym. Tym razem śnieg i mróz zjawiły się na wyżej położonych obszarach u kresu marca. Mieszkańcy są zadziwieni tym, co dzieje się z pogodą.

El Niño rozkręca się. Swoje apogeum osiągnie latem lub jesienią. Trzeba się liczyć z anomaliami w pogodzie

Od listopada zjawisko El Niño systematycznie nasila się, a wraz z nim, w różnych regionach świata, pojawia się coraz więcej niszczycielskich i zabójczych anomalii pogodowych. Co może grozić Polsce? Sprawdźmy najbardziej scenariusze.

Fot. Max Pixel.
Fot. Max Pixel.

Poprzednie pojawienie się El Niño w 2015 i 2016 roku, które było najsilniejszym dotąd obserwowanym, przyniosło nam najcieplejszy okres w skali globalnej na tle całej historii pomiarów meteorologicznych... Zobacz cały artykuł >>>

Różowa Hala Gąsienicowa

Latem na Hali Gąsienicowej kwitnie wierzbówka kiprzyca. Krajobrazy są wtedy przeurocze. Zobaczcie sami.

Huraganowy wiatr połamał i powalił na Śląsku setki tysięcy drzew. „Zniknęły całe połacie lasu”

Kolejna klęska żywiołowa w polskim leśnictwie. W wyniku huraganowego wiatru, który szalał na Śląsku w pierwszej połowie marca, złamanych lub powalonych zostało setki tysięcy drzew. Miejscami zniknęły całe połacie lasu.

Fot. TwojaPogoda.pl
Fot. TwojaPogoda.pl

Między 8 a 11 marca nad Polską szalał porywisty wiatr, który miejscami miał siłę huraganu. Najgorzej było w południowych województwach, gdzie wichura poczyniła największe szkody. W Nowym Sączu w Małopolsce podmuch osiągnął aż 131 kilometrów na godzinę... Zobacz cały artykuł >>>

Zdjęcie dnia: Sielankowe widoki

Błękitne niebo z białymi kłębkami, orzeźwiające jeziorko i zielona trawka. Czy można chcieć czegoś więcej?

Fot. TwojaPogoda.pl
Fot. TwojaPogoda.pl

Satelity StarLink, kosmicznego Internetu od SpaceX, mogły spaść komuś na głowę

Jeszcze wiosną na ziemską orbitę trafią pierwsze komercyjne urządzenia SpaceX, które zapewnią superszybki, stabilny i bezpieczny kosmiczny Internet. Firma poważnie je przeprojektowała, bo zagrażały ludzkości.

Fot. Max Pixel.
Fot. Max Pixel.

Cała konstelacja ma powstać docelowo z 7518 urządzeń, ale w przyszłości będą rozbudowywana do kilkunastu tysięcy urządzeń. System firmy Elona Muska ma oferować prędkość Internetu na poziomie do 1 Gb/s... Zobacz cały artykuł >>>

Masz katar lub kichasz? W powietrzu pojawiły się pierwsze alergeny brzozy. Co jeszcze pyli i uczula?

Brzoza zaczęła pylić wcześniej niż zazwyczaj, co nie jest korzystną wiadomością dla alergików. Słoneczna, sucha i bardzo ciepła aura sprzyja unoszeniu się bardzo dużej ilości pyłków w powietrzu. Na co i kiedy powinni uważać uczuleniowcy?

Fot. Max Pixel.
Fot. Max Pixel.

Tegoroczny sezon pylenia olszy i leszczyny możemy już uznać za dobiegający końca. Alergicy uczuleni na pyłki tych drzew mogą wreszcie odetchnąć z ulgą. Ostatnie tygodnie były dla nich bardzo trudne, ponieważ za sprawą łagodnej zimy pyłków było w powietrzu dużo więcej niż zwykle... Zobacz cały artykuł >>>

Co się teraz dzieje w pogodzie?

Poranek przynosi nam dość zróżnicowaną pogodę. Przeważnie przejaśnia się, a także rozpogadza, ale są miejsca, gdzie poważniej się chmurzy i pada, zwłaszcza na Pomorzu i Kujawach. Wiatr wieje z południowego zachodu, powoli nasilając się. Temperatura wynosi od okolic zera na północy i północnym wschodzie do 6-7 stopni na południu kraju.

Zdjęcie satelitarne Polski w dniu 25 marca 2019 o godzinie 8:20. Dane: Sat24.com / Eumetsat.
Zdjęcie satelitarne Polski w dniu 25 marca 2019 o godzinie 8:20. Dane: Sat24.com / Eumetsat.

Wschód Słońca w Karkonoszach

Karkonosze to najwyższe pasmo górskie Sudetów. Każdego roku przyciągają kilka milionów turystów. Zobaczcie uroki tych gór o wschodzie Słońca z nietypowej perspektywy, bo okiem drona:

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Złe wieści dla meteopatów, ponieważ ciśnienie będzie się mocno wahać. W pierwszej połowie dnia będzie szybko spadać, w po południu zacznie równie błyskawicznie rosnąć. W tej chwili barometry pokazują od 1011 hPa na północy do 1015 hPa na południowym zachodzie kraju.

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Kamera uchwyciła narodziny bielika

Kamery internetowe, za pośrednictwem których na żywo przez całą dobę możemy śledzić życie dzikich ptaków, stały się w ostatnim czasie bardzo popularne. Poczynania ptaków śledzą nie tylko ornitolodzy, ale również miłośnicy tych zwierząt, zwłaszcza, gdy mają się pojawić młode. Do bardzo ważnego wydarzenia doszło w gnieździe dostojnego bielika amerykańskiego w Pensylwanii. Na świat niespodziewanie przyszedł pisklak. Zobaczcie ten wzruszający moment i dokładnie obserwujcie zachowanie orła.

Błyskawica uderzyła w samochód

Mieszkaniec jednego z miast w Maroku w północnej Afryce filmował swoim telefonem przechodzącą burzę. Nawet przez myśl mu nie przeszło, że stanie się świadkiem bardzo bliskiego uderzenia pioruna. Jak widzimy na poniższym nagraniu, błyskawica uderza w tył przejeżdżającego samochodu. W powietrze w ułamku sekundy wzbijają się kłęby szarego dymu. Samochód bardzo szybko się zatrzymuje i wybiega z niego kilka osób.

 

Po chwili wokół auta zbiera się tłum przechodniów. Żadna z osób znajdujących się w pojeździe nie ucierpiała, ponieważ samochód stanowi swoistą klatkę Faraday'a. Energia pioruna spływa po nadwoziu i rozładowuje się w ziemi, nie dostając się do środka. Niestety, szkody zawsze są spore, bo piorun wypala w karoserii dziurę, lakier dosłownie wyparowuje, a elektronika ulega uszkodzeniu.

Sobota w Tatrach

Piękny widok na Tatry tuż przed samym kresem dnia.

Sobota w Tatrach. Fot. Rafał Raczyński / TwojaPogoda.pl
Sobota w Tatrach. Fot. Rafał Raczyński / TwojaPogoda.pl
Sobota w Tatrach. Fot. Rafał Raczyński / TwojaPogoda.pl

Obłoki, które pobudzają wyobraźnię

Chmury soczewkowate, nazywane też obłokami lentikularnymi, bardzo często brane są za latające spodki. Wynika to z nich niesamowitych kształtów, które są skutkiem działalności gwałtownych pionowych prądów powietrznych, głównie nad obszarami górzystymi. Pojawienie się tych obłoków to wskazówka dla szybowników, że warunki do lotu są idealne, bo tunele termiczne mogą wynieść szybowce na wysokość kilku kilometrów. O zachodzie Słońca obłoki mienią się intensywnymi barwami.

Poznaj niezwykłą historię meteorologii od Talesa z Miletu aż po superkomputery

Światowy Dzień Meteorologii to wyśmienity moment, aby przyjrzeć się temu, jak wyglądało przewidywanie pogody lata temu i co się od tamtego czasu zmieniło. Przy okazji powspominamy największe telewizyjne ikony polskiej prognozy pogody.

Prezenterzy pogody: Czesław Nowicki (po lewej) i Elżbieta Sommer (po prawej). Fot. TVP.
Prezenterzy pogody: Czesław Nowicki (po lewej) i Elżbieta Sommer (po prawej). Fot. TVP.

Historia meteorologii jest długa, ma przeszło 2 tysiące lat. Choć ludzie od zawsze patrzyli w niebo, śledzili chmury, doświadczali opadów i wichur, to jednak przewidywać zjawiska nauczyli się całkiem niedawno... Zobacz cały artykuł >>>

Historyczna powódź w USA

Mieszkańcy amerykańskich stanów Iowa i Nebraska przeżywają największą powódź w swoim życiu. Jest ona efektem wyjątkowo ulewnych deszczy i gwałtownego roztapiania się śniegu, który spadł tam na początku marca podczas nietypowo obfitych śnieżyc. Wylało wiele rzek zatapiając niekiedy całe miasta. Fala powodziowa na rzece Missisipi spodziewana jest od Grand Forks w Dakocie Północnej aż po Nowy Orlean. Zginęły 3 osoby, a straty materialne sięgają 2 miliardów dolarów.

Prognoza 16-dniowa: Jaka będzie pogoda do końca marca i w pierwszej dekadzie kwietnia? Sprawdź!

Przygotowaliśmy szczegółową prognozę pogody na końcówkę marca i całą pierwszą dekadę kwietnia. Czy wiosna wreszcie się rozkręci przynosząc ciepło i słoneczko, a może jeszcze przypomni sobie o nas zima?

Fot. Max Pixel.
Fot. Max Pixel.

Co się zdarzy do końca marca i na początku kwietnia?... Sprawdź prognozę 16-dniową >>>

Wycieczkowiec kontra sztorm

Statek wycieczkowy Viking Sky dryfuje na Morzu Norweskim z powodu awarii silników. Potężne 8-metrowe fale i wiatr przekraczający 100 km/h spycha go na mieliznę i skały. Za pomocą śmigłowców udało się już ewakuować 300 osób spośród około 1300, które znajdują się na pokładzie. Zobaczcie, jak wygląda wycieczkowiec zupełnie bezbronny wobec sztormu.

Zorzy polarnej nie było

Prognozy NASA nie potwierdziły się. W nocy do ziemskim biegunów magnetycznych nie dotarł strumień naładowanych cząstek ze Słońca, dlatego też nigdzie nie pojawiła się zorza polarna. Pozostaje nam czekać na kolejną szansę, a niestety, będzie ich coraz mniej, bo Słońce staje się coraz spokojniejsze wkraczając w minimum swojej aktywności.

Fot. Max Pixel.
Fot. Max Pixel.
dalej