FacebookTwitterYouTubeIstagramRSS

Wyjątkowo kapryśna aura. Deszcz, śnieg, krupa śnieżna, a nawet burze. Miejscami tylko 4 stopnie

Po bardzo ciepłym weekendzie zrobiło się przeszywająco chłodno, a miejscami pojawiły się nawet akcenty zimowe takie, jak śnieg i krupa śnieżna. Były też oznaki wiosny, bo niebo przecięły błyskawice. Co czeka nas niebawem?

Fot. Adrian / TwojaPogoda.pl
Fot. Adrian / TwojaPogoda.pl

Słynne przysłowie „w marcu jak w garncu”, sprawdza się w poniedziałek (25.03) co do joty. W wielu regionach kraju aura zmienia się jak w kalejdoskopie. Na przemian występują przejaśnienia i opady, zarówno deszczu, jak i śniegu, krupy śnieżnej i gradu.

Pada przelotnie, ale chwilami intensywni, i to na tyle, aby krajobrazy na chwilę się zabielały. Tak było w ostatnim czasie m.in. na Śląsku, gdzie wystarczyła kilkuminutowy opad krupy, aby zrobiło się biało jak w środku zimy.

Krupa śnieżna na Górnym Śląsku. Fot. Damian Dąbrowski / TwojaPogoda.pl

Aura miesza trochę zimy z latem, dlatego też obok śniegu i krupy pojawiły się też burze. Błyskawice przecięły niebo nad zachodnimi i południowymi regionami kraju. Najbardziej widowiskowe burze przeszły w pasie od Śląska Cieszyńskiego po Górny Śląsk.

Chociaż w najcieplejszym momencie dnia termometry pokazały od 7 do 9 stopni, to jednak miejscami na zachodnim Pomorzu temperatura nie była w stanie przekroczyć 4 stopni. Przykładowo w Kołobrzegu tak zimnego dnia nie było od początku marca.

Chmura burzowa na Śląsku Cieszyńskim. Fot. P. Staroń / TwojaPogoda.pl

W dodatku w zachodnich, w południowych i centralnych regionach wiało w porywach do 65 km/h, co obniżało temperaturę odczuwalną nawet o kilka stopni. To oznacza, że zamiast maksymalnych 5 stopni, było tylko około zera.

Chmura burzowa w Przemkowie w woj. dolnośląskim. Fot. Nierob / TwojaPogoda.pl

W nocy z poniedziałku na wtorek (25/26.03) niemal w całym kraju temperatura spadnie lekko poniżej zera, dlatego tam, gdzie za dnia padało, a na drogach i chodnikach zgromadziła się deszczówka, może pojawić się oblodzenie. Warto więc zachować ostrożność.

We wtorek (26.03) po południu i wieczorem opady deszczu ze śniegiem, śniegu i krupy śnieżnej wrócą, tym razem do wschodnich i centralnych województw. Tam krajobrazy znów mogą się na krótko zabielać i przypominać nam, że wiosna wciąż może się mieszać z zimą, również w kwietniu.

Jednak najważniejszym zjawiskiem będzie porywisty wiatr z kierunku zachodniego, który może osiągać nawet 70-80 km/h. Lokalnie wichura może łamać i powalać drzewa, uszkadzać dachy zabudowań i zrywać linie energetyczne. Zachowajcie ostrożność!

Źródło: TwojaPogoda.pl

prognoza polsat news