SpaceX opublikowało piękne zdjęcia z testu Falcona i załogowego Dragona

Pierwszy raz możemy zobaczyć w pełnej krasie załogową kapsułę Dragon-2 na szczycie rakiety Falcon-9. Test odbył się na historycznej platformie LC-39A na przylądku Canaveral, skąd startowały księżycowe misje Apollo.

Fot. SpaceX.
Fot. SpaceX.

Początkowo misja SpX-DM-1, czyli demonstracyjna misja kosmiczna załogowej kapsuły Dragon-2 do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej bez astronautów na pokładzie, miała odbyć się w pierwszych dniach stycznia... Zobacz cały artykuł >>>

Krwiożercze sikorki bogatki

W ostrą zimę sikorki potrafią się zadowolić padliną...

Największy mróz od początku zimy. Najpierw kilkanaście stopni poniżej zera, a potem śnieżyce i odwilż

Początek tygodnia przywitał mieszkańców niektórych regionów naszego kraju największym mrozem od początku tej zimy. Jednak lodowate powietrze błyskawicznie zostanie wyparte przez dużo cieplejsze, które przyniesie nam odwilż. Na jak długo?

Fot. Max Pixel.
Fot. Max Pixel.

Wystarczyło, że pod osłoną nocy z niedzieli na poniedziałek niebo rozpogodziło się, aby temperatura gwałtownie spadła. W miejscach, gdzie bezchmurnie było przez kilka godzin, odnotowano kilkanaście stopni mrozu... Zobacz cały artykuł >>>

2 metry śniegu w Tatrach

Wysoko w Tatrach leży już ponad 2-metrowej grubości pokrywa śnieżna. Zaspy nawiane przez wiatr są nawet dwukrotnie wyższe. @Rafał wybrał się w weekend do Jaworzyny Tatrzańskiej na Słowacji. Takie oto zastał tam nietypowe krajobrazy:

Olbrzymie ilości śniegu w Jaworzynie Tatrzańskiej na Słowacji. Fot. Rafał Raczyński / TwojaPogoda.pl
Olbrzymie ilości śniegu w Jaworzynie Tatrzańskiej na Słowacji. Fot. Rafał Raczyński / TwojaPogoda.pl

We Włoszech zamiast wylegiwać się na słoneczku, lepią bałwany

Kto by pomyślał, że nad brzegami Morza Śródziemnego będzie można ulepić bałwana z prawdziwego śniegu. A jednak, z powodu tzw. efektu morza, w południowych Włoszech spadło sporo śniegu. Turyści, którzy o tej porze roku wylegują się na piasku i łapią na swych twarzach promienie zimowego słoneczka, teraz dobrze bawią się na białym puchu. Szaleństwo...

Fot. Facebook / Severe Weather Europe / Daniele Guerrieri / Meteopuglia in Foto.
Fot. Facebook / Severe Weather Europe / Daniele Guerrieri / Meteopuglia in Foto.

Co się teraz dzieje w pogodzie?

W większości regionów kraju chmurzy się, a na południowym wschodzie prószy śnieg. Jednak są też większe rozpogodzenia aż do bezchmurnego nieba. Na te można liczyć w pasie od Górnego Śląska przez Ziemię Łódzką i Kielecczyznę po Mazowsze oraz pogranicze Podlasia i Lubelszczyzny. Termometry pokazują od nawet minus 14 stopni w strefie rozpogodzeń do plus 1 stopnia na wybrzeżu. Wiatr słabo wieje ze zmiennych kierunków.

Zdjęcie satelitarne Polski w dniu 7 stycznia 2019 o godzinie 8:30. Dane: Sat24.com / Eumetsat.
Zdjęcie satelitarne Polski w dniu 7 stycznia 2019 o godzinie 8:30. Dane: Sat24.com / Eumetsat.

Sroga zima w Bieszczadach

Jak informują GOPR-owcy, na bieszczadzkich połoninach zaspy są nawet dwukrotnie wyższe od człowieka. Tak wyglądało w weekend wejście do słynnej Chatki Puchatka na Połoninie Wetlińskiej. Jeśli wybieracie się w góry, to najpierw zastanówcie się czy warto i czy jesteście odpowiednio do tego przygotowani. Wystarczy jeden błąd, aby swoją wyprawę przypłacić życiem.

Fot. Facebook / Bieszczadzki Park Narodowy / Łukasz Mendrala.
Fot. Facebook / Bieszczadzki Park Narodowy / Łukasz Mendrala.

Ewakuacja z hotelu pod Gerlachem

Słowaccy ratownicy górscy ewakuowali 36 turystów z Hotelu Górskiego „Śląski Dom” w Dolinie Wielickiej w Tatrach Wysokich pod Gerlachem, najwyższym szczytem Tatr. Wcześniej na drogę prowadzącą do hotelu zeszła lawina. Pracownicy hotelu przeprowadzili gości przez lawinisko, gdzie czekali na nich ratownicy. Na skuterach śnieżnych zabrali ich do Tatrzańskiej Polanki, skąd bezpiecznie mogli wrócić do swych domów.

Fot. Max Pixel.
Fot. Max Pixel.

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Ciśnienie jest wysokie, ale jeszcze przed południem zacznie gwałtownie spadać. Jutro w południe będzie niższe nawet o 30 hPa! W tej chwili barometry pokazują od 1026 hPa na północy do 1031 hPa na południu kraju. Warunki biometeorologiczne będą niekorzystne. Meteopaci z powodu dużego spadku ciśnienia mogą odczuwać różnorodne bóle, senność i rozkojarzenie.

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Mroźny początek dnia

We wczesnych godzinach porannych na południu, wschodzie i w centrum kraju temperatura może miejscami spaść poniżej minus 10 stopni, a odczuwalnie nawet poniżej minus 15 stopni, ponieważ będzie chwilami mocniej powiewać. Pamiętajcie o naprawdę ciepłym odzieniu, a zwłaszcza rękawiczkach, czapce i szaliku.

Fot. Max Pixel.
Fot. Max Pixel.

Rozbłysł i zahuczał

Mieszkańcy japońskiej wyspy Sikoku zostali zbudzeni w środku nocy przez donośne huki, które pochodziły ze spalającego się w ziemskiej atmosferze bolidu. Obiekt najprawdopodobniej był na tyle duży, że nie zdołał się w całości spalić, a jego niewielkie fragmenty spadły na ziemię. Grom dźwiękowy nie spowodował zniszczeń, jak miało to miejsce w 2013 roku w Czelabińsku w Rosji. Naukowcy sądzą, że meteoroid miał około pół metra średnicy. Zobaczcie, jak wyglądał:

Zagadkowe słupy światła

Nasz czytelnik @Youmound zaobserwował dziś o 8:39 rano w powiecie gryfickim na zachodnim Pomorzu zagadkowe zjawisko. „Na zdjęciu w przybliżeniu widoczne są nad wioską dwa słupy światła, które zniknęły wraz ze schowaniem się Słońca za chmurami. Nigdy takiego zjawiska świetlnego nie widziałem” - napisał nam. Być może było to zjawisko optyczne. Podobne słupy świetlne pojawiają się przy dużym mrozie, jednak w tym czasie temperatura była dodatnia. A może Wy wiecie, co to?

Zagadkowe słupy światła w powiecie gryfickim. Fot. Youmound / TwojaPogoda.pl
Zagadkowe słupy światła w powiecie gryfickim. Fot. Youmound / TwojaPogoda.pl

Rosyjska ryjówka szuka obiadku

Rosyjska ryjówka, słynąca z tego, że jest żarłoczna, o tej porze roku potrafi zjeść więcej niż sama waży. Zobaczcie, jak walczy o pożywienie, przy tym panicznie bojąc się człowieka.

Przed nami mroźny poranek

W nocy i o poranku podczas rozpogodzeń temperatura będzie spadać dość mocno, zwłaszcza w regionach wschodnich, południowych i centralnych. Tam termometry krótko po świcie mogą pokazać do minus 10 stopni.

Przed nami mroźny poranek

Jednak z powodu nasilającego się wiatru odczuwalnie będzie kilkanaście stopni poniżej zera. Pamiętajcie więc w drodze do pracy lub szkoły o czapkach i rękawiczkach.

Biała plaża we włoskim Rimini

Na popularnej wśród polskich turystów plaży Paguro we włoskim Rimini nie poleżycie, bo swój leżak rozłożyła tam Pani Zima.

Fot. Facebook / Severe Weather Europe / Maycol Checchinato.
Fot. Facebook / Severe Weather Europe / Maycol Checchinato.

Setki miejscowości odciętych od świata w Alpach, gdzie spadły 2 metry śniegu, a będzie go jeszcze więcej

Tysiące turystów uwięzionych jest w popularnych alpejskich kurortach przez masy śniegu, które gromadzą się w ten weekend. Miejscami leżą już 2 metry białego puchu, ale śnieżyć będzie jeszcze przez tydzień. Lawiny mogą doprowadzić do tragedii.

Śnieg we włoskiej Capracottcie. Fot. Facebook / Severe Weather Europe / Cesare Toscani / Rete Meteo Amatori.
Śnieg we włoskiej Capracottcie. Fot. Facebook / Severe Weather Europe / Cesare Toscani / Rete Meteo Amatori.

Wszyscy pamiętamy katastrofę, do której doszło w lutym 1999 roku, gdy po gigantycznych śnieżycach lawina zeszła na miejscowość Galtür w austriackim Tyrolu. Wysoka na 50 metrów ściana śniegu runęła do doliny z zawrotną prędkością 290 km/h zasypując budynki po same dachy i grzebiąc w nich 57 osób, z których 31 nie przeżyło... Zobacz cały artykuł >>>

Polskie krajobrazy w 2018 roku

2018 rok był pełen ciekawych zjawisk w pogodzie i przyrodzie. Zobaczcie je na fantastycznych zdjęciach z całej Polski.

Zaćmienie Słońca w Azji

Mieszkańcy niektórych regionów Chin, obu Korei i Japonii mogli dzisiaj obserwować częściowe zaćmienie Słońca. Księżyc znajdujący się w nowiu przysłonił fragment słonecznej tarczy. W Polsce najbliższe zaćmienie Słońca będziemy mogli zobaczyć 10 czerwca 2021 roku, jednak dużo wcześniej, bo już 21 stycznia, ujrzymy całkowite zaćmienie Księżyca.

Elon Musk pokazał ostateczny wygląd prototypu testowego statku Starship

Gwiezdny statek firmy SpaceX jest już na ukończeniu. Wielu uważało, że Elon Musk chce z nas zażartować i buduje w Boca Chica tylko atrapę potężnego pojazdu. Teraz wiemy już, że ten kawałek stali wzbije się w niebo.

Fot. Spacex.
Fot. Spacex.

Szef firmy SpaceX opublikował dziś na swoim profilu na Twitterze grafikę/ilustrację, na której możemy zobaczyć, jak ma docelowo wyglądać budowany w placówce firmy w Boca Chica w Teksasie prototyp statku Starship. Trzeba przyznać, że prezentować się będzie iście kosmicznie. Aż trudno uwierzyć, że ta sterta... Zobacz cały artykuł >>>

Spa dla dzików, wilków i jeleni

W środku lasu otwarto spa dla dzików, wilków i jeleni. Podpatrzył je Marcin, miłośnik dzikiej przyrody, który zdradza nam tajemnice leśnych zakątków za pomocą ukrytej kamery.

dalej