Prognoza 16-dniowa: Zima nie może się zdecydować. Jaka będzie? Łagodna czy sroga? Sprawdź!

W ostatnim czasie zima nie mogła się zdecydować, jaka w końcu ma być, łagodna czy sroga. W jednych regionach kraju było ciepło, a w innych mroźno i śnieżnie.

Fot. TwojaPogoda.pl
Fot. TwojaPogoda.pl

Czy w najbliższych tygodniach się to zmieni?... Sprawdź prognozę 16-dniową >>>

Klęska śniegowa u sąsiadów

Po słowackiej stronie Tatr od kilku dni obowiązuje stan klęski żywiołowej z powodu intensywnych opadów śniegu i znacznego przyrostu pokrywy śnieżnej. Obrazki z regionu mówią same za siebie.

Fot. Facebook / Severe Weather Europe / Peter Štefančin.
Fot. Facebook / Severe Weather Europe / Peter Štefančin.

W drodze na Halę Gąsienicową

Tak wygląda droga na Halę Gąsienicową, gdzie leży niemal 1,5 metra śniegu.

Praca na oblodzonym statku

Praca na statku pływającym po wodach Morza Japońskiego u wybrzeży Kraju Nadmorskiego w Rosji nie należy ani do łatwych, ani też przyjemnych, zwłaszcza, gdy podczas sztormu mroźny wiatr zmienia pokład w lodową rzeźbę.

Zima dotarła nawet do Portugalii

Tak wyglądają wyżej położone obszary w północnej części Portugalii, gdzie właśnie dotarła zima.

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Ciśnienie kolejny dzień z rzędu będzie bardzo szybko rosnąć. Jutro o tej porze będzie wyższe o kolejne 10 hPa. Obecnie wynosi ono od 1017 hPa (lekko powyżej normy) na południowym wschodzie do 1026 hPa (wysokie) na północnym zachodzie kraju. Biomet nadal jest niekorzystny.

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Drogi i chodniki pokryte lodem

W całej wschodniej połowie kraju, a także miejscami na północy, jest już na minusie, a to oznacza, że woda pozostała po roztapianiu się pokrywy śnieżnej i opadach zaczęła zamarzać tworząc na drogach, chodnikach i wszelkich przedmiotach warstwę lodu. Jest bardzo ślisko, dlatego kierowców i pieszych prosimy o ostrożność.

Fot. Max Pixel.
Fot. Max Pixel.

Stan zagrożenia o znamionach klęski żywiołowej w Szczyrku

Burmistrz Szczyrku ogłosi stan zagrożenia o znamionach klęski żywiołowej. Zwołany został sztab kryzysowy w celu rozwiązania ogromnych problemów, związanych z bardzo obfitymi opadami śniegu, tym samym z odśnieżaniem i udrażnianiem dróg wojewódzkich, powiatowych i gminnych. Komendant Wojewódzki Policji skierował dodatkowe siły w celu udrożnienia drogi wojewódzkiej nr 942 w Szczyrku. Z powodu zapełnionych parkingów turyści pozostawili samochody w pasie drogowym w pobliżu gondoli.

Fot. Facebook / @Miasto Szczyrk / Wojtek Kossuth.
Fot. Facebook / @Miasto Szczyrk / Wojtek Kossuth.

Tak wyglądają plaże w Grecji

Na Półwyspie Chalcydyckim w Grecji nie ma mowy o plażowaniu. Jest przeszywająco zimno i bardzo śnieżnie. Pod białą pierzynką znalazły się śródziemnomorskie plaże, na których zwykle wylegują się turyści, którzy uciekają ze swoich krajów przed zimą. Zadowolone są tylko miejscowe morsy, które w swoich stronach rzadko kiedy mają do czynienia z zimą. Korzystając więc z sytuacji i zażywają zimnej kąpieli.

Gdy zima puka w okno

Zima rozpakowała swoje walizki i puka w okno, bo chce się dostać do środka. Otworzycie jej?

Fot. Facebook / Severe Weather Europe / Stefan Becker / Aktuelle Wetterwarnungen für Österreich.
Fot. Facebook / Severe Weather Europe / Stefan Becker / Aktuelle Wetterwarnungen für Österreich.

Stłuczki, wypadki i karambole

Na południu, wschodzie i w centrum kraju gwałtowne roztopy, a także pojawiające się na coraz większym obszarze oblodzenia związane ze spadkiem temperatury w pobliże zera, przyczyniają się do wzmożonej liczby stłuczek i wypadków na drogach. Na autostradzie A4 na wysokości Zabrza doszło do karambolu z udziałem 6 pojazdów. Jedna osoba została ranna. Uważajcie!

Fot. TwojaPogoda.pl
Fot. TwojaPogoda.pl

Nad Gdańskiem w samolot uderzył piorun. Maszyna musiała lądować. Skąd się wzięła burza w styczniu?

Do niecodziennego zdarzenia doszło nad Gdańskiem, gdzie w startujący samolot uderzył piorun. Pilot podjął decyzję o powrocie na lotnisko, aby sprawdzić czy maszyna nie została uszkodzona. Skąd się wzięła burza w środku zimy?

Fot. Max Pixel.
Fot. Max Pixel.

W miniony czwartek o poranku nad Pomorzem i Ziemią Lubuską przeszły burze śnieżne. Nie były to jednak tylko intensywne opady śniegu, lecz również najprawdziwsze błyskawice. Towarzyszył im porywisty wiatr, powodujący zawieje śnieżne, znacznie ograniczające widzialność... Zobacz cały artykuł >>>

30 cm śniegu w Jurze

Zaspy na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej sięgają 30 cm. Krajobrazy są bajkowe.

Zima w Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. Fot. Czytelnik / TwojaPogoda.pl
Zima w Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. Fot. Czytelnik / TwojaPogoda.pl
Zima w Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. Fot. Czytelnik / TwojaPogoda.pl

Na termometrach nawet 6 stopni

Zgodnie z prognozami mamy odwilż niemal w całym kraju, jedynie poza krańcami południowo-wschodnimi i terenami górzystymi. Na wschodzie termometry pokazały dotychczas od 1 do 3 stopni, a na zachodzie od 4 do 6 stopni. Jednak wieczorem zacznie wracać mróz, a to oznacza, że woda zalegająca na drogach i chodnikach, pochodząca z opadów i roztapiania się śniegu, będzie zamarzać tworząc silne oblodzenie.

Na termometrach nawet 6 stopni

Zdjęcie dnia: Szronem malowane

Na szybie samochodowej osadził się szron, który jest wynikiem resublimacji pary wodnej na powierzchni wychłodzonych przedmiotów przy ujemnej temperaturze. Pojawiają się kryształy lodowe, które łącząc się w większe struktury przypominają lodowe kwiaty. Piękne zjawisko, ale jakże kłopotliwe dla kierowców.

Fot. TwojaPogoda.pl
Fot. TwojaPogoda.pl

Zima w Waszym obiektywie

Tak wyglądają zimowe krajobrazy Waszym okiem:

Zima w Podstolicach k. Wieliczki w woj. małopolskim. Fot. Czytelnik / TwojaPogoda.pl
Zima w Podstolicach k. Wieliczki w woj. małopolskim. Fot. Czytelnik / TwojaPogoda.pl
Zima w Świętochłowicach k. Katowic w woj. śląskim. Fot. Damian Dąbrowski / TwojaPogoda.pl
Zima w Rzepienniku Biskupim w woj. małopolskim. Fot. Czytelnik / TwojaPogoda.pl
Zima w Rzepienniku Biskupim w woj. małopolskim. Fot. Czytelnik / TwojaPogoda.pl

Kilkanaście centymetrów śniegu

Najwięcej śniegu leży miejscami na wschodzie, południu i w centrum kraju, gdzie pokrywa ma nawet powyżej 10 cm grubości. Wśród miast wojewódzkich najbardziej śnieżnie jest w Białymstoku, gdzie pokrywa ma już 13 cm wysokości, w Katowicach 12 cm, a w Lublinie i Kielcach 10 cm. Tak wyglądały o poranku ulice Górnego Śląska:

Pomiar pokrywy śnieżnej w Świętochłowicach 05.01.2019 godz. 08:20

POMIAR POKRYWY ŚNIEŻNEJ W ŚWIĘTOCHŁOWICACH 05.01.2019 godz. 08:20 Zgodnie z moim wczorajszym ostrzeżeniem w nocy dosypało od 5 do 10 cm świeżego śniegu. W Świętochłowicach przyrost pokrywy wyniósł 9 cm i całkowita jej grubość wynosiła rano ok. 16 cm. Pomiar dokonany na płaskim gruncie z dala od zabudowań :) PS. Teraz po kolejnej śnieżycy jest jeszcze więcej :)

Opublikowany przez Prognoza Pogody - Damian Dąbrowski Piątek, 4 stycznia 2019

Pogoda stanęła na głowie. We Włoszech i w Grecji śnieżyce, a na Islandii 15 stopni ciepła

W tym samym czasie, gdy mieszkańcy wyżej położonych obszarów Grecji czy Włoch walczą z masami śniegu, na Islandii i Grenlandii zrobiło się nadzwyczaj ciepło, nawet kilkanaście stopni powyżej zera.

Fot. Max Pixel.
Fot. Max Pixel.

Gdzie można uciec przed zimą? Może się to wydać dziwne, ale na Islandię lub Grenlandię. O tej porze roku zwykle jest tam zimno, nierzadko zdarzają się śnieżyce z prawdziwego zdarzenia. Jednak nie tym razem. Za sprawą przedziwnego rozkładu niżów i wyżów zapanowały tam iście wiosenne klimaty... Zobacz cały artykuł >>>

Tak wygląda zamieć śnieżna

Tak wygląda zamieć śnieżna, która przeszła nad Słowacją. Powstaje ona wówczas, gdy silny wiatr unosi z powierzchni ziemi płatki śniegu, przy tym ograniczając widzialność.

Włosi walczą ze śniegiem

Tak wygląda miejscowość Capracotta we Włoszech, gdzie spadły gigantyczne ilości śniegu.

dalej