To będzie koszmar! Po deszczu i roztopach chwyci mróz. Drogi i chodniki będą jak lodowiska

Oblodzenia na dużą skalę zdarzają się średnio raz na kilka lat. W nocy z soboty na niedzielę żywioł powtórzy się i może przyczyniać się do wypadków na drogach, przerw w dostawach prądu oraz uszkodzeń drzewostanu.

Fot. Max Pixel.
Fot. Max Pixel.

Nagłe i krótkotrwałe odwilże w okresie panowania mrozu są najbardziej niebezpiecznym ze zjawisk w czasie zimy. Niebawem możemy mieć powtórkę ze słynnego wielkiego oblodzenia, które miało miejsce równo 5 lat temu... Zobacz cały artykuł >>>

Wschodnia połowa kraju zasypana

Noc przyniosła intensywne opady śniegu we wschodniej połowie kraju. W wielu miejscach spadło nawet 10 cm świeżego puchu. Dobrze, że mamy sobotę, dzięki czemu wielu z nas ma wolne i nie musi jechać do pracy. W przeciwnym razie podczas porannego szczytu komunikacyjnego na drogach mielibyśmy armagedon. W ciągu dnia spodziewamy się roztopów i dalszych opadów śniegu, a na zachodzie deszczu.

Fot. TwojaPogoda.pl
Fot. TwojaPogoda.pl

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

W nocy ciśnienie gwałtownie spadało. Obecnie już rośnie i jutro o tej porze będzie wyższe o 15 hPa. Duży wzrost źle wpłynie na nasze samopoczucie. Barometry wskazują obecnie od 1006 hPa (lekko obniżone) na północnym wschodzie do 1016 hPa (w normie) na południu kraju.

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Trudna sytuacja na drogach

Na południu, wschodzie i w centrum kraju nadal panuje nieduży mróz, któremu towarzyszą chwilami obfite opady śniegu. Sytuacja na drogach pogarsza się, a sypać będzie przez całą noc. Na zachodzie panuje już odwilż, termometry pokazują przeważnie 2-3 stopnie i pada deszcz, a spadły wcześniej śnieg w większości się roztopił.

Fot. TwojaPogoda.pl
Fot. TwojaPogoda.pl

Ratownicy górscy wywołali lawinę

Po słowackiej stronie Tatr, gdzie z powodu olbrzymich opadów śniegu ogłoszono stan klęski żywiołowej, ratownicy górscy w Spalonym Żlebie za pomocą ładunków wybuchowych wyzwolili lawinę śnieżną, aby zniwelować zagrożenie na popularnej trasie narciarskiej. Chcieli uniknąć tragedii z 2005 roku, gdy lawina zabiła tam 7 turystów. Zobaczcie, ja tego dokonali:

Ewakuacja turystów z Doliny 5 Stawów

Ratownikom TOPR-u udało się za pomocą śmigłowca ewakuować około 20 turystów, którzy utknęli w zasypanym przez śnieg schronisku z Dolinie Pięciu Stawów w Tatrach. Pokrywa śnieżna ma tam około 1,5 metra grubości, jednak nawiane przez porywisty wiatr zaspy mają nawet 3 metry. Uwięzieni w schroniskach są jeszcze turyści nad Morskim Okiem i w Dolinie Roztoki. Obecnie w Tatrach obowiązuje przedostatni, czwarty stopień zagrożenia lawinowego.

Zasypane schronisko w Dolinie Pięciu Stawów w Tatrach. Fot. Twitter.
Zasypane schronisko w Dolinie Pięciu Stawów w Tatrach. Fot. Twitter.

Pabuk dewastuje Tajlandię

Potężny cyklon tropikalny imieniem Pabuk przechodzi nad Tajlandią, gdzie przynosi ulewne deszcze, huraganowe wiatry, burze i sztorm na morzu. Zagrożenie stanowią powodzie i osunięcia ziemi. Władze ostrzegły, że Pabuk może się okazać najbardziej niszczycielskim cyklonem od dziesięcioleci. W dodatku zbiega się w czasie ze szczytem zimowego sezonu turystycznego. Tak żywioł prezentuje się na zdjęciu satelitarnym:

Fot. JMA / Himawari-8.
Fot. JMA / Himawari-8.

Co się teraz dzieje w pogodzie?

Na większym obszarze kraju sypie śnieg, miejscami na Ziemi Łódzkiej, Kielecczyźnie i Górnym Śląsku intensywnie. Od zachodu opady przechodzą w deszcz ze śniegiem i w deszcz. Temperatura systematycznie rośnie. Na wschodzie jest jeszcze mróz, jednak na zachodzie termometry pokazują nawet 4 stopnie na plusie. Odwilż będzie rozprzestrzeniać się na wschód.

Co się teraz dzieje w pogodzie?

Potężny sztorm w Kołobrzegu

Nasz czytelnik wybrał się na plażę, aby obserwować sztorm panujący na Bałtyku. Wysokie fale uderzały w molo w Kołobrzegu, dlatego zdecydowano się je zamknąć, aby nie narażać spacerowiczów na niebezpieczeństwo. Wiatr zmienił kierunek z północnego na zachodni, dzięki czemu sytuacja związana z cofką i podtopieniami zaczyna się stabilizować.

Sztorm w Kołobrzegu. Fot. Czytelnik / TwojaPogoda.pl
Sztorm w Kołobrzegu. Fot. Czytelnik / TwojaPogoda.pl
Sztorm w Kołobrzegu. Fot. Czytelnik / TwojaPogoda.pl

Zima stulecia sprzed 40 lat w obiektywie drogowców. Zobacz szokujące zdjęcia

Zima stulecia, która rozpoczęła się na przełomie 1978 i 1979 roku na długie tygodnie sparaliżowała mniejsze miejscowości, z których nie można się było wydostać z powodu kilkumetrowych zasp śnieżnych.

Zima stulecia 1978/79 roku w Polsce. Fot. Zespół Historii Drogownictwa GDDKiA w Szczucinie.
Zima stulecia 1978/79 roku w Polsce. Fot. Zespół Historii Drogownictwa GDDKiA w Szczucinie.

Oto drogowy armagedon na archiwalnych zdjęciach... Zobacz zdjęcia >>>

Zdjęcie dnia: Zima w lesie

Las o każdej porze roku jest uroczy. Podczas zimowych spacerów zachęca do zadumy.

Fot. TwojaPogoda.pl
Fot. TwojaPogoda.pl

Zespół PW-Sat2 pokazał film poklatkowy z otwarcia żagla deorbitacyjnego

Początkowo zakładano, że otwarcie żagla miało nastąpić w połowie stycznia, ale obsługa misji zdecydowała się przeprowadzić to zadanie szybciej, a to w obawie o bezpieczeństwo przebiegu całego tego przedsięwzięcia.

Fot. PW-Sat2.
Fot. PW-Sat2.

Otwarcie żagla deorbitacyjnego w mikrosatelicie PW-Sat2 odbyło się 29 grudnia 2018 roku o godzinie 10:54 czasu polskiego. Niedługo później operatorzy analizujący dane telemetryczne satelity otrzymali dane i oficjalnie potwierdzili pomyślny przebieg zadania. Teraz studenci opublikowali film poklatkowy na dowód, że jeden... Zobacz cały artykuł >>>

Capracotta znów odcięta od świata

Pamiętacie z poprzednich sezonów zimowych, jak w miejscowości Capracotta w środkowych Włoszech, mieszkańcy byli uwięzieni w swych domach przez kilkumetrowe zaspy śnieżne? Znów się to dzieje. Na początku nadeszły potężne zawieje śnieżne. Dalszy scenariusz już znamy. W 2015 roku w ciągu 24 godzin napadało aż 256 cm. Ile spadnie tym razem?

Śnieżny kataklizm w Tatrach. Zaspy o metr wyższe od człowieka. Turyści uwięzieni w schroniskach

W Tatrach spadło tak dużo śniegu, że ratownicy górscy ogłosili przedostatni stopień zagrożenia lawinowego. Turyści zmuszeni zostali do pozostania w schroniskach górskich. Wyprawa na szlaki to najgorsze, co można teraz zrobić.

Fot. Max Pixel.
Fot. Max Pixel.

Choć niemal 2-metrowa pokrywa śnieżna w Tatrach, która w niektórych miejscach ma w zaspach nawianych przez porywisty wiatr nawet ponad 3 metry wysokości, nie jest o tej porze roku niczym niezwykłym, to jednak w ostatnich dniach przyrost jej był tak duży, że zagrożenie jest olbrzymie... Zobacz cały artykuł >>>

Śnieżny chaos w Alpach

W Alpach w ten weekend spadną astronomiczne ilości śniegu. Niektórzy turyści zrezygnowali z przyjazdu do kurortów górskich, ponieważ obawiają się, że po tym, gdy spadnie metr śniegu, zostaną na długie dni uwięzieni w hotelach. Odśnieżenie dróg zajmie wiele godzin, więc ryzyko jest spore. W ubiegłym sezonie z tego powodu odciętych od świata było tysiące amatorów sportów zimowych m.in. w francuskim kurorcie Tignes. A tak już teraz wygląda sytuacja w Austrii:

Fot. Facebook / Severe Weather Europe / Sabrina Kopp / @AWOETeam.
Fot. Facebook / Severe Weather Europe / Sabrina Kopp / @AWOETeam.

Zima wciąż paraliżuje Polskę, ale z odsieczą nadciąga spore ocieplenie. Jak długo się utrzyma?

Pierwsze w tym sezonie tak solidne uderzenie zimy nie obeszło się bez paraliżu. Część kierowców postanowiła do pracy pojechać autobusem, gdy drogi zmieniły się w lodowisko. Miejscami leży kilkanaście centymetrów śniegu. Jednak idzie odwilż.

Fot. TwojaPogoda.pl
Fot. TwojaPogoda.pl

Niektórzy nasi czytelnicy zastanawiali się, czy warto wydawać ostrzeżenia przed czymś, co zimą powinno być u nas normalnym zjawiskiem. Jednak szybko okazało się, że zaledwie centymetrowa warstwa białego puchu może doprowadzić do paraliżu, gdy spada pierwszy raz w sezonie, który dotychczas zapisywał się nadzwyczaj... Zobacz cały artykuł >>>

30 stopni mrozu w Finlandii

Finlandia to obecnie najzimniejszy kraj w Europie, zimniejszy nawet od zwykle najbardziej skostniałej Rosji. Temperatura nocami i o porankach spada tam nawet poniżej minus 30 stopni. Jeśli doliczyć jeszcze do tego występują to tu i tam śnieżyce i zawieje śnieżne, to można mówić o zimie pełną gębą. Kto się pisze na lodowaty urlop w tamtejszej Laponii?

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Ciśnienie, które jest wysokie, po nocnym ustabilizowaniu się, lada godzina zacznie bardzo szybko spadać. Jutro o tej porze będzie niższe nawet o 20 hPa. W tej chwili barometry pokazują od 1024 hPa na północnym wschodzie do 1031 hPa na południowym zachodzie kraju. Warunki biometeorologiczne pozostaną niekorzystne, objawiając się bólem głowy, sennością i rozkojarzeniem.

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Gdzie jeszcze sypnie śnieg?

W nocy śniegiem sypnie miejscami na południu, wschodzie i w centrum kraju, ale opady będą słabnąć. W piątek znów przybiorą na intensywności i będą wędrować od zachodu w kierunku wschodnim. Sytuacja na drogach ponownie się pogorszy. W dalszym ciągu zachowajcie ostrożność zarówno na drogach, jak i chodnikach, bo jest bardzo ślisko.

Fot. TwojaPogoda.pl
Fot. TwojaPogoda.pl

Nie tylko u nas szaleją zawieje

Nie tylko u nas zawieje śnieżne dają się we znaki. Podobnie jest u naszych sąsiadów, gdzie zima pierwszy raz w tym sezonie pokazała naprawdę ostre pazurki. W północno-zachodniej Słowacji ogłoszono stan klęski żywiołowej po tym, gdy śnieżyce i zawieje sparaliżowały wyżej położone miejscowości. W odśnieżaniu mają tam pomagać zawodowi strażacy. A tak przedstawia się sytuacja w sąsiednich Czechach, a dokładniej w Igławie.

dalej