Pada przelotnie, ale ulewnie

Kolejny dzień z rzędu nad wieloma regionami kraju występują przelotne, ale intensywne opady deszczu, miejscami połączone z burzami, gradem i silnym wiatrem. Deszcze przechodzą kilkukrotnie, a pomiędzy kolejnymi falami opadów niebo przejaśnia się i rozpogadza. To święto dla rolników, ponieważ z każdą kroplą sytuacja na polach poprawia się. Zobaczcie zdjęcia ciemnych, deszczowych chmur od naszych czytelników:

Chmura burzowa w Toruniu. Fot. Czytelniczka.
Chmura burzowa w Toruniu. Fot. Czytelniczka.
Chmura deszczowa w Legnicy w woj. dolnośląskim. Fot. Kasia.
Chmura deszczowa w Warcie w woj. łódzkim. Fot. Paweł.
Chmura deszczowa we Wrocławiu. Fot. Czytelnik.
Chmura deszczowa na Śląsku Cieszyńskim. Fot. Monika Jaworska.

Zimowy weekend w Tatrach

W miniony weekend, po 2-miesięcznej przerwie, w Tatry wróciła zima. Zobaczcie, jak śnieg zacinał w Przełęczy Karb, położonej pomiędzy Małym Kościelcem a Kościelcem. Dodajmy, że spadło miejscami 5 cm białego puchu.

Trąba powietrzna szalała nad brzegiem Wisły. Zerwała dach i potarmosiła ochroniarza w porcie

Trąba powietrzna przeszła wczoraj nad Płockiem. Na nagraniach widoczny jest szkwał, który pustoszy przystań żeglarską, zrywa dach z jednego ze sklepów, łamie drzewa i spycha do Wisły budkę strażniczą. Niestety, w starciu z żywiołem jedna osoba została ranna.

Fot. YouTube / Krzysztof Bienkowski.
Fot. YouTube / Krzysztof Bienkowski.

Trąby powietrzne w naszym kraju nie należą do częstych zjawisk. Dlatego stanąć z tym żywiołem oko w oko to szczęście w nieszczęściu. Pewien ochroniarz, który pilnował przystani żeglarskiej w Płocku na Mazowszu, wczorajszego popołudnia nie zapomni do końca życia... Zobacz cały artykuł

Astronauci lecą na orbitę. Zobacz niepublikowane nagranie

Po raz pierwszy możecie zobaczyć pełne nagranie z wyniesienia statku kosmicznego Sojuz MS-09, z trzema astronautami na pokładzie, na ziemską orbitę. Każdej sekundy przez 9 minut statek przyspiesza o około 50 km/h, gdy silniki rakietowe spalają paliwo, a kolejne człony rakiety nośnej odpadają. Przeciążenie jest tak duże, że załoga wbita jest w siedzenia i wykonuje instrukcje za pomocą specjalnego szpikulca. Maskotki służą jej do określania czy nastąpił już stan nieważkości.

Znani na świecie YouTuberzy publikują swoje filmy z podróży po Polsce

W ramach akcji #VisitPoland, organizowanej przez Polską Organizację Turystyczną, znani YouTuberzy z całego świata mogą zwiedzić nasz piękny kraj i opisać swoje wrażenia w swoich vlogach.

Fot. FunForLouis.
Fot. FunForLouis.

Polska Organizacja Turystyczna nawiązała współpracę siedmioma parami YouTuberów. Dostosowała ona tematykę podróży i zwiedzania atrakcji turystycznych naszego kraju przez YouTuberów do ich zainteresowań i poruszanych na vlogach tematów, aby zainteresować jak największą rzeszę obcokrajowców... Zobacz cały artykuł

Dawno nie było tak udanej pogody nad Bałtykiem. Najbliższy deszcz spadnie dopiero...

Zazwyczaj narzekamy na pogodę panującą nad naszym morzem, bo albo pada, albo jest zimno. W tym sezonie jednak aura rozpieszcza plażowiczów, jak nigdy. Jeśli wybieracie się w najbliższym czasie na morze, to trafiliście w dziesiątkę!

Fot. Pxhere.
Fot. Pxhere.

Urlopowicze nie chcą ryzykować, i nie kuszą ich już nawet spadające ceny wycieczek, wolą spędzić wyczekiwany urlop tam, gdzie jest bezpiecznie i spokojnie, czyli w rodzimych stronach, zwłaszcza, że pogoda dopisze... Zobacz cały artykuł

Największa susza od 3 lat będzie nas kosztować miliony złotych. Gdzie znajduje się jej epicentrum?

Takiej suszy nie było w naszym kraju od 3 lat. Już nie tylko rolnicy, ale też sadownicy szacują straty, które mogą sięgać wielu milionów złotych. Sprawdźmy, gdzie susza jest najsilniejsza i czy jest szansa na jej złagodnienie.

Fot. Pxhere.
Fot. Pxhere.

Największa susza od 2015 roku zbiera coraz poważniejsze żniwo i może nas kosztować co najmniej setki milionów złotych. Sieje spustoszenie nie tylko na polach uprawnych, ale też w sadach i ogrodach. Rzeki mają wyjątkowo niski stan, poziom wód gruntowych opada, a studnie zaczynają wysychać... Zobacz cały artykuł

Co się teraz dzieje w pogodzie?

Na większym obszarze kraju chmurzy się i pada, chwilami obficie. Najwięcej przejaśnień mamy na północy, środkowym południu i południowym wschodzie. Wiatr wieje słabo z zachodu. Termometry pokazują przeważnie 13-14 stopni, tylko nad morzem jest cieplej, do 17 stopni.

Zdjęcie satelitarne Polski w dniu 26 czerwca 2018 o godzinie 8:20. Dane: Sat24.com / Eumetsat.
Zdjęcie satelitarne Polski w dniu 26 czerwca 2018 o godzinie 8:20. Dane: Sat24.com / Eumetsat.

Chmura niczym walec

Wczoraj w Piaskach Wielkopolskich pojawił się wał rotorowy, nazywany też chmurą rotorową. Różni się ona od chmury szelfowej (wału szkwałowego) tym, że nie jest wbudowana w chmurę burzową, lecz stanowi niezależną formację, w dodatku przypomina walec. Najczęściej poprzedza chmurę burzową, ale występuje też z dala od niej. Zwiastuje zwykle napływ zimnego powietrza. Zobaczcie to na filmie od @Tomasza.

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Ciśnienie jest podwyższone i będzie się dzisiaj nieznacznie wahać. W tej chwili na barometrach mamy od 1018 hPa na północy do 1021 hPa na zachodzie kraju. Warunki biometeorologiczne nadal będą niekorzystne.

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Lato się zaczęło czy skończyło?

Czwartek był pierwszym dniem astronomicznego lata i zarazem ostatnim dniem upalnym. Od tego czasu jest chłodno, a nawet zimno. W wielu miejscowościach, gdzie w czwartek notowano powyżej 30 stopni w cieniu, ostatnie dni przyniosły zaledwie 15 stopni, a nocami i o porankach termometry potrafiły pokazać 5 stopni!

Lato się zaczęło czy skończyło?

W Alpy wróciła prawdziwa zima

Podczas fali nietypowych chłodów, która spłynęła nad wiele europejskich krajów, nie tylko w Tatrach, Beskidach Zachodnich i Karkonoszach sypnęło śniegiem. O wiele bardziej zimowo zrobiło się w Alpach. Krajobrazy przypominały styczeń, a przecież mamy czerwiec. Amatorzy sportów zimowych są zachwyceni. Ten rok jest wyjątkowo dla nich udany, bo zima okazała się najbardziej śnieżną od wielu lat. Poszusować mogą też latem.

Ciemne chmury, deszcze i burze

Z północy na południe kraju wędruje strefa intensywnych opadów deszczu, a miejscami także burz, podczas których wieje porywiście. Nasi czytelnicy przesyłają zdjęcia złowieszczych wałów szkwałowych i rotorowych. W Łodzi przyniosły one około 10 mm deszczu. Zobaczcie zdjęcia.

Chmury deszczowe w Radomiu w woj. mazowieckim. Fot. Krzysztof / TwojaPogoda.pl
Chmury deszczowe w Radomiu w woj. mazowieckim. Fot. Krzysztof / TwojaPogoda.pl
Chmury deszczowe w Obornikach Wielkopolskich. Fot. Magdalena / TwojaPogoda.pl
Chmury deszczowe w Obornikach Wielkopolskich. Fot. Magdalena / TwojaPogoda.pl

Budynki runęły do wezbranych rzek

Pora deszczowa w Chinach wkracza w swoje doroczne apogeum, a to oznacza masowe powodzie, które kosztują zwykle życie setki osób, z kolei setki tysięcy ludzi tracą dobytek życia. Ulewy, które dotknęły region Tianlin, doprowadziły do wezbrania rzek. Te porywały ze sobą nie tylko mosty, przystanie i samochody, ale też całe budynki.

Niemcy, Polska i Bałtyk z orbity

Alexander Gerst, niemiecki astronauta, który po kilku latach wrócił na pokład Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, uwiecznił nie tylko swoją ojczyznę, lecz również Morze Bałtyckie oraz fragment północno-zachodniej Polski. Zobaczcie jak piękna jest środkowa część Europy z wysokości 400 kilometrów. Na zdjęciu oznaczyliśmy charakterystyczne lokalizacje.

Fot. ESA / ISS.
Fot. ESA / ISS.

Statki kosmiczne z misjami na Marsa będą wyposażone w napęd jądrowy

To już pewne, NASA wyposaży w innowacyjny napęd jądrowy statki kosmiczne z misjami na Czerwoną Planetę, na pokładach których znajdą się astronauci.

Fot. NASA / BWXT Nuclear Energy Inc.
Fot. NASA / BWXT Nuclear Energy Inc.

Niebawem z misjami w kosmos będą stratowały potężne rakiety Space Launch System (SLS), ale dla NASA zastosowany w nich napęd chemiczny może nie być wystarczający do szybkiej i skutecznej kolonizacji... Zobacz cały artykuł

Plażowanie, a tu takie coś

U wybrzeży Włoch na oczach plażowiczów tańcowała sobie trąba wodna. Nikomu krzywdy nie urządziła, bo nie zbliżyła się do plaż. Widok potrafił zaprzeć dech, ale urlopowicze woleliby słoneczko.

Fot. Facebook / Severe Weather Europe / Federico Buscemi.
Fot. Facebook / Severe Weather Europe / Federico Buscemi.

Rusza akcja Bezpieczny Polak. Powiadomienia o zagrożeniach na urlopie m.in. ze strony pogody

Firma Selectivv wystartowała z inicjatywą Bezpieczny Polak, która zadba o bezpieczeństwo Polaków podróżujących po całym świecie i ułatwi im dostęp do ważnych informacji o zagrożeniu.

Fot. Selectivv.
Fot. Selectivv.

Rozpoczął się okres wakacyjny, a to czas, w którym podróżujemy najczęściej. Inicjatywa Bezpieczny Polak ma sprawić, że będziemy czuli się pewnie podczas swoich podróży po całej planecie... Zobacz cały artykuł

Warszawa znalazła się wśród najzimniejszych stolic na świecie. Zobaczcie, które miejsce zajęła

Mimo, że lato bywa u nas gorące, a zimy zdarzają się łagodne, to jednak nie zmienia to faktu, że Polska należy do najzimniejszych krajów świata, a Warszawa znajduje się na czele listy najzimniejszych stolic.

Fot. Pxhere.
Fot. Pxhere.

Psycholodzy mawiają, że niekończące się narzekania Polaków to skutek panującego klimatu. Przez większą część roku jest zimno, deszczowo i wietrznie, co pociąga za sobą straty finansowe. Jako, że w naturze ludzkiej leży szukanie winnych, oczywiście poza sobą, to za główną przyczynę naszych niepowodzeń wskazujemy pogodę... Zobacz cały artykuł

Wioski pod wulkanicznym popiołem

Zdjęcia z drona po erupcji wulkanu Fuego w Gwatemali robią piorunujące wrażenie. Całe wioski położone u stóp wulkanu są zasypane popiołem niemal po same dachy. Skażona jest gleba i ujęcia wody pitnej. Mieszkańcy stracili dobytek życia i nie będą mogli wrócić przez całe lata. Ratownicy wciąż przeczesują kilkumetrowe hałdy popiołów w poszukiwaniu ponad 200 zaginionych osób.

dalej