Energetyka wiatrowa tańsza od jądrowej

Niedawno dowiedzieliśmy się, że energetyka słoneczna zdominowała jądrową, a teraz dochodzą do nas wieści o tym, że energetyka wiatrowa staje się tańsza od jądrowej. Cóż, chyba już nie powinna już nikogo dziwić świetlana przyszłość technologii pozyskiwania energii ze źródeł odnawialnych.

Fot. Pexels.
Fot. Pexels.

Elektrownie wiatrowe zainstalowane u wybrzeży Wielkiej Brytanii dostarczają prąd o wiele tańszy, niż elektrownie jądrowe. Teraz trzeba się więc zastanowić nad sensem budowy instalacji jądrowych... Zobacz cały artykuł

Pierwszy większy deszcz od miesiąca. Przed nami jeszcze większe ulewy. Czy susza odpuści?

Weekend przyniósł nam pierwsze większe deszcze od wielu tygodni. Jednak do zażegnania suszy brakuje jeszcze sporych ilości wody. W ciągu tygodnia ma jednak spaść tyle deszczu, że susza może się skończyć podtopieniami.

Fot. Pxhere.
Fot. Pxhere.

Susza nie ustępuje. Na szczęście końcówka ubiegłego tygodnia przyniosła nam trochę deszczu. W niektórych regionach kraju był to pierwszy większy opad od miesiąca. Przeważnie spadło poniżej 10 mm wody... Zobacz cały artykuł

Tsunami wdziera się do miasta

11 marca 2011 roku to czarny dzień w historii Japonii. Kraj Kwitnącej Wiśni nawiedziło najpotężniejsze trzęsienie ziemi w historii. Wstrząs wyzwolił ponad 40-metrowe tsunami, które wdarło się na wschodnie wybrzeże wyspy Honsiu, dewastując tysiące miejscowości. Zobaczcie nagranie, które nie zostało przyspieszone i pokazuje, jak minuta po minucie tsunami zatapia miasto. Kataklizm pozbawił życia ponad 15 tysięcy ludzi.

Co się teraz dzieje w pogodzie?

Na przeważającym obszarze kraju chmurzy się, choć miejscami na zachodzie, południu i w centrum możemy liczyć na przejaśnienia. Na północy, w centrum i na północnym wschodzie występują ciągłe opady deszczu o natężeniu umiarkowanym, które powoli przesuwają się w kierunku południowym. Miejscami na środkowej północy towarzyszą im słabe burze. Wiatr wieje z zachodu, temperatura waha się od 10 stopni na Suwalszczyźnie do 16 stopni nad morzem.

Zdjęcie satelitarne Polski w dniu 25 czerwca 2018 o godzinie 9:15. Dane: Sat24.com / Eumetsat.
Zdjęcie satelitarne Polski w dniu 25 czerwca 2018 o godzinie 9:15. Dane: Sat24.com / Eumetsat.

Pogoda nie oszczędza Rosjan

Podczas trwającego mundialu pogoda nie oszczędza Rosjan i kibiców z całego świata. Barnauł nawiedziła superkomórka burzowa, która przyniosła potężną ulewę, gradobicie i wichurę. Kilka budynków straciło dachy, setki drzew poleciało na ulice, chodniki i samochody, a bez prądu pozostało kilka tysięcy odbiorców.

Superkomórka burzowa nad Barnaułem w Rosji. Fot. Twitter / @mudakoff.
Superkomórka burzowa nad Barnaułem w Rosji. Fot. Twitter / @mudakoff.
Superkomórka burzowa nad Barnaułem w Rosji. Fot. Twitter / @eviltnan.

Tymczasem Petersburg nawiedziła zamieć piaskowa. Mieszkańcy twierdzą w mediach społecznościowych, że sceneria przypominała horror. Pył niesiony był przez porywisty wiatr. Gdy opadł, myjnie samochodowe pękały w szwach.

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Ciśnienie przez cały dzień będzie powoli rosnąć. W tej chwili barometry pokazują od 1014 hPa (w normie) na północnym wschodzie do 1019 hPa (lekko podwyższone) na południowym zachodzie kraju.

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Aresztowani za selfie z lawą

Policja na Hawajach aresztowała już kilkadziesiąt osób, które przyłapane zostały na robieniu sobie selfie z rozżarzoną do kilkuset stopni lawą, wypływającą z wulkanu Kilauea. Aresztowanym grozi nawet 5 tysięcy dolarów grzywny. Bezmyślni ludzie ryzykują zdrowie i życie zbliżając się do materiałów wulkanicznych. Wystarczy chwila nieuwagi, aby potknąć się, wpaść do lawy i poparzyć się na śmierć.

Chmury, które niosą potop

Nasz czytelnik @Kamil uwiecznił z pokładu samolotu, z wysokości około 11 kilometrów, malowniczą chmurę burzową Cumulonimbus, która kłębiła się na wodami Morza Egejskiego.

Chmura burzowa nad Morzem Egejskim. Fot. Kamil / TwojaPogoda.pl
Chmura burzowa nad Morzem Egejskim. Fot. Kamil / TwojaPogoda.pl

Niestety, chmury te sieją na południu Europy spustoszenie. Nie mamy dobrych wieści dla tych, którzy zamierzają wypoczywać w nadchodzącym tygodniu w Grecji, Bułgarii czy Rumunii. Codziennie spodziewane są tam gwałtowne burze, które miejscami mogą się kończyć tak, jak właśnie w greckiej Attyce.

Mroczne chmury nad Polską

Niebo nad Polską wyglądało dzisiaj bardzo groźnie za sprawą ciemnych chmur deszczowych i burzowych. Zobaczcie te najciekawsze na zdjęciach od naszych czytelników z Wielkopolski, Małopolski i Mazowsza.

Chmura szelfowa w Piaskach Wielkopolskich. Fot. Tomasz Piecuch / TwojaPogoda.pl
Chmura szelfowa w Piaskach Wielkopolskich. Fot. Tomasz Piecuch / TwojaPogoda.pl
Chmura szelfowa w Grodzisku Mazowieckim. Fot. Andrzej B. / TwojaPogoda.pl
Chmura szelfowa w Iwanowicach Włościańskich k. Krakowa. Fot. Julia Klupa / TwojaPogoda.pl

Pogoda na mecz Polska - Kolumbia

Niebo nad Kazaniem było dzisiaj wolne od chmur i błękitne, a temperatura późnym popołudniem sięgnęła 31 stopni w cieniu. Jednak w porze meczu Polska - Kolumbia, a więc od godziny 21:00 czasu lokalnego (20:00 w Polsce), już po zachodzie słońca, temperatura zdąży spaść do 25 stopni. Niebo pozostanie pogodne, więc aura piłkarzom z pewnością nie przeszkodzi w grze. Pozostaje nam trzymać kciuki za Biało-Czerwonych!

Pogoda na mecz Polska - Kolumbia

Potęga najsilniejszych tornad ukazana na fantastycznej animacji

Telewizja "The Weather Channel" postanowiła skorzystać z niesamowitych możliwości silnika Unreal Engine, aby w obrazowy sposób ukazać potęgę najsilniejszych tornad. Efekt zachwyca.

Fot. YouTube / The Weather Channel.
Fot. YouTube / The Weather Channel.

Joe Cantore, słynny prezenter "The Weather Channel" i entuzjasta ekstremalnych zjawisk pogodowych, zaprezentował widzom skalę zniszczeń, jakie mogą poczynić najsilniejsze tornada, przetaczające się przez USA... Zobacz cały artykuł

Kaldera wulkanu Tambora

Satelita Sentinel, należący do Europejskiej Agencji Kosmicznej, uwiecznił w fałszywych kolorach kalderę bardzo niebezpiecznego wulkanu Tambora, którego erupcja w 1815 roku okazała się jedną z największych w historii ludzkości. Wulkan wyemitował aż 150 kilometrów sześciennych materiału. Za sprawą gęstych popiołów unoszących się w atmosferze, lato następnego roku zapisało się m.in. w części Europy jako wyjątkowo zimne.

Fot. ESA.
Fot. ESA.

Ostatnio popularne stało się określenie "deszcze konwekcyjne". Co to właściwie oznacza?

Deszcz to deszcz, a jednak meteorolodzy rozróżniają jego rodzaje ze względu na intensywność i źródło powstawania. Ostatnio modne stało się określenie "deszcz konwekcyjny". Jeśli jeszcze nie wiecie, co to jest, to mamy dla Was wyjaśnienie.

Fot. Pxhere.
Fot. Pxhere.

Meteorolodzy wyróżniają dwa rodzaje opadów deszczu ze względu na ich zasięg. Są to deszcze wielkoskalowe i konwekcyjne. Te pierwsze są związane zazwyczaj z ciepłym frontem atmosferycznym i rozciągają się... Zobacz cały artykuł

Niezwykły spektakl na polskim niebie. Zobaczcie świecące pozostałości po "spadających gwiazdach"

Od kilku dni, po zachodzie Słońca, możemy ujrzeć nietypowe i zarazem bardzo ciekawe zjawisko, którego pochodzenie wyjaśnione zostało całkiem niedawno. Mamy dla Was poradnik, jak, gdzie i kiedy je najlepiej obserwować.

Fot. Wikipedia / Kristian Pikner.
Fot. Wikipedia / Kristian Pikner.

Późne zachody Słońca o tej porze roku sprzyjają wieczornym spacerom. Gdy niebo jest pogodne, możemy ujrzeć nietypowe zjawisko, nad którego wyjaśnieniem naukowcy długo się głowili... Zobacz cały artykuł

Nie bagatelizuj ostrzeżeń meteo!

Dlaczego, gdy meteorolodzy wydają ostrzeżenie przed nawałnicą, nie wolno opuszczać zamkniętych pomieszczeń, a wcześniej warto przeparkować samochód spod drzewa? Odpowiedzi znajdziecie oglądając poniższe nagranie ku przestrodze.

Za 32 lata aż połowa produkowanej na świecie energii ma pochodzić z OZE

Organizacja Bloomberg New Energy Finance przygotowała raport dotyczący przyszłości rozwoju technologii pozyskiwania energii ze źródeł odnawialnych i ich udziału w światowym rynku.

Fot. Pxhere.
Fot. Pxhere.

Analizy przeprowadzone przez specjalistów z BNEF pokazują, że do roku 2050 aż połowa produkowanej na całym świecie energii elektrycznej będzie pochodziła ze źródeł odnawialnych, czyli farm solarnych... Zobacz cały artykuł

Prognoza 16-dniowa: To już koniec suchej i gorącej pogody? Co nam przyniesie pierwsza dekada lipca?

Ostatnie dni były bardzo chłodne i deszczowe. Czy to już koniec gorącej, suchej i słonecznej aury? A może jedynie krótka jej przerwa? Sprawdźmy prognozę na końcówkę czerwca i całą pierwszą dekadę lipca.

Fot. TwojaPogoda.pl
Fot. TwojaPogoda.pl

Mamy dobre wieści dla rolników, ogrodników i sadowników, ponieważ najbliższy tydzień przyniesie więcej opadów niż spadło w sumie przez kilka ostatnich tygodni. Będą to deszcze nie tylko ciągłe, ale też bardzo obfite... Zobacz prognozę 16-dniową

Diabełek przerwał mecz krykieta

Diabełek pyłowy, czyli trąba pyłowa, przerwał mecz krykieta. Ku zaskoczeniu zawodników zaczął unosić tumany pyłu i piasku. Zjawisko to, które nie ma nic wspólnego z trąbą powietrzną (tornadem), powstaje w ciepły i pogodny dzień, gdy z powodu dużej pionowej różnicy temperatury powstaje niewielki ośrodek niżowy (wir). Zwykle nie powoduje szkód, ale zbliżając się do niego można się najeść piasku.

Co się teraz dzieje w pogodzie?

Niemal w całym kraju mamy na przemian deszcz i przejaśnienia. Opady nie dotarły tylko na krańce wschodnie i północno-zachodnie. Miejscami nad południowym Mazowszem przechodzą słabe burze. Wiatr wieje z zachodu, podczas opadów porywiście. Temperatura waha się od 12 do 15 stopni.

Zdjęcie satelitarne Polski w dniu 24 czerwca 2018 o godzinie 9:25. Dane: Sat24.com / Eumetsat.
Zdjęcie satelitarne Polski w dniu 24 czerwca 2018 o godzinie 9:25. Dane: Sat24.com / Eumetsat.

Zagadkowe światło zapowiada potężne trzęsienie ziemi?

W rejonie wulkanu Sakurajima w Japonii było widoczne bardzo jasne światło nieznanego pochodzenia. Krążą pogłoski, że może to wskazywać na zbliżające się potężne trzęsienie ziemi, ponieważ identyczne kule światła były widoczne w rejonie wulkanu w marcu 2011 roku, krótko przed największym wstrząsem w historii Japonii, który wyzwolił ponad 40-metrowe tsunami. Jak pamiętamy zginęło wówczas ponad 15 tysięcy ludzi, a wschodnie wybrzeże Japonii zmieniło się nie do poznania.

dalej