Odkryto ślady gigantycznej erupcji wulkanicznej, która mogła zniszczyć mityczną Atlantydę

Archeolodzy prowadzący prace na terenie dawnej Smyrny w Turcji odkryli ślady popiołów wulkanicznych, które wskazują na olbrzymią erupcję datowaną na czas zagłady mitycznej Atlantydy opisywanej przez Platona.

Fot. Pxhere / aetos-apokalypsis.com
Fot. Pxhere / aetos-apokalypsis.com

Bardzo ważnego odkrycia dokonali naukowcy, którzy przeczesują ruiny dawnego miasta Smyrna, położonego w zachodniej Turcji, dziś nazywanego Izmirem. Natknęli się tam na warstwę popiołów wulkanicznych... Zobacz cały artykuł

Jeszcze latem czeka nas wielki powrót anomalii El Niño? Mogą ucierpieć setki tysięcy ludzi

Po 2 latach przerwy powraca anomalia El Niño, która zacznie rządzić pogodą już za kilka tygodni. Naukowcy snują czarne scenariusze kataklizmów pogodowych, które ze sobą przyniesie. Co może grozić Polsce? Sprawdźmy najbardziej prawdopodobne scenariusze.

Fot. Max Pixel.
Fot. Max Pixel.

Poprzednie pojawienie się El Niño w 2015 i 2016 roku, które było najsilniejszym dotąd obserwowanym, przyniosło nam najcieplejszy okres w skali globalnej na tle całej historii pomiarów meteorologicznych, a więc przynajmniej od połowy dziewiętnastego wieku... Zobacz cały artykuł

Burzowy weekend w Tatrach

Weekend w Tatrach minął pod znakiem burz. Turyści, którzy zbagatelizowali ostrzeżenia i ruszyli na szlaki, zamiast przepięknej panoramy polskich gór ujrzeli ściany deszczu. Ci, którzy nie zabrali ze sobą płaszcza przeciwdeszczowego, przemokli do suchej nitki. Zobaczcie, jak zmieniała się aura w sobotę na poniższym nagraniu.

Astronauci będą wyposażeni w przycisk „zabierz mnie do domu”

Astronauta traci przytomność podczas prac prowadzonych na spacerze kosmicznym i odpływa w otchłań kosmosu. Ten koszmarny scenariusz znany jest nam dobrze z filmów sci-fi, jednak kiedyś może stać się rzeczywistością.

Fot. NASA.
Fot. NASA.

NASA od dekad rozwija systemy ewakuacji astronautów przed najróżniejszymi zagrożeniami czyhającymi na zewnątrz Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, ale dopiero teraz firma Draper Laboratory opracowała swoisty przycisk ucieczkowy, który może znany nam być z dronów... Zobacz cały artykuł

Pożar traw w Czarnobylu

W Czarnobylskiej Strefie Wykluczenia kolejny sezon z rzędu wybuchły pożary traw. Spłonęło około 10 hektarów obszaru zielonego. Z ogniem walczyło 130 strażaków, wspomaganych przez dwa samoloty gaśnicze i śmigłowiec. Promieniowanie tła w strefie pożaru było o połowę niższe od dopuszczalnej normy, zaś na terenie elektrowni trzykrotnie niższe. Pożar udało się ugasić. Nikomu nic się nie stało. Z powodu panującej suszy podobne incydenty mogą się powtarzać.

Fot. Polish Alpinist Team.
Fot. Polish Alpinist Team.

To nie mogą być naturalne chmury. Czy te zdjęcia satelitarne ujawniają, jak się steruje pogodą?

Na serwisach żyjących teoriami spiskowymi, donoszącymi o kolejnych przykładach tego, jak naukowcy manipulują pogodą, pojawiły się zdjęcia tajemniczych chmur. Podobno są one tworzone za pomocą specjalnych anten radiowych lub rozpylane przez samoloty. A jaka jest prawda?

Fot. NASA.
Fot. NASA.

W sieci nie brakuje serwisów, które trudnią się w wymyślaniu wciąż to nowych teorii spiskowych. Niewiele jest jednak takich, które je tłumaczą. Okazuje się, że ze zwyczajnego zjawiska atmosferycznego można zrobić diaboliczny eksperyment naukowy, który najczęściej ma na celu ograniczyć liczbę ludności lub zmienić klimat na naszej planecie... Zobacz cały artykuł

Bilans burzowej doby

Wczoraj po południu i wieczorem oraz minionej nocy w trakcie i po burzach najwięcej pracy mieli strażacy ze Śląska, Małopolski i zachodniego Pomorza. Interweniowali w sumie 150 razy. Z powodu uszkodzenia linii energetycznych w Małopolsce bez prądu było 1,5 tysiąca odbiorców. Były też podtopienia i uszkodzenia drzew, ale obyło się bez większych zniszczeń. Dzisiaj burzowo będzie na wschodzie kraju. Poniżej możecie zobaczyć nagranie zalanych Słubic.

Co się teraz dzieje w pogodzie?

Poranek pod chmurami. Jedynie miejscami na wschodnim Pomorzu, Śląsku i w Małopolsce możemy liczyć na rozpogodzenia. Deszczowy front atmosferyczny przemieścił się nad wschodnie regiony kraju. Miejscami na Lubelszczyźnie i w Bieszczadach towarzyszą im słabe burze. Temperatura wynosi od 15 stopni nad morzem do 19-20 stopni na większym obszarze kraju.

Zdjęcie satelitarne Polski w dniu 11 czerwca 2018 o godzinie 8:05. Dane: Sat24.com / Eumetsat.
Zdjęcie satelitarne Polski w dniu 11 czerwca 2018 o godzinie 8:05. Dane: Sat24.com / Eumetsat.

Na Hawajach powstaje nowa wyspa

Lawa wypływająca z wulkanu Kilauea na Hawajach zniszczyła już 600 domów. Zatapiając się w wodach Oceanu Spokojnego, tworzy właśnie nową wyspę. Naukowcy wciąż nie wiedzą, kiedy wulkan się uspokoi. Zobaczcie malownicze, ale też niszczycielskie potoki lawy, które trawią wszystko to, co stanie im na drodze.

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Ciśnienie przez cały dzień będzie nieznacznie się wahać. W tej chwili barometry pokazują 1006 hPa (lekko obniżone) na północnym zachodzie do 1009 hPa (lekko obniżone) na wschodzie kraju. Warunki biometeorologiczne będą niekorzystne, ale od zachodu będą się poprawiać.

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Warszawa znalazła się wśród najgorętszych stolic w Europie

Warszawa, gdzie po południu termometry pokazały w cieniu 31 stopni, stała się drugą najgorętszą stolicą w Europie. Cieplej było tylko w Podgoricy, stolicy Czarnogóry, niewielkiego bałkańskiego kraju, gdzie temperatura była wyższa zaledwie o 0,2 stopnia. Najgorętszym miastem w Europie była grecka Lamia, gdzie zmierzono 36 stopni.

Fot. Max Pixel.
Fot. Max Pixel.

Wystarczyło zaledwie kilka minut

Potężna burza nawiedziła miejscowość Dudeldorf w Niemczech. W krótkim czasie spadło tak dużo deszczu, że ulice zmieniły się w rwące potoki. Woda zaczęła się wdzierać do domów. Zniszczenia są bardzo duże. Niepozorna rzeczka, która zmieniła się w wodospad podmyła drogi, pozrywała mosty i kładki, uszkodziła wiele zabudowań i zniszczyła samochody. Trwa sprzątanie.

Boćki kontra nawałnica

Zobaczcie, jak boćki dzielnie stawiają czoła nawałnicy, która przeszła chwilę temu nad Czechami. Bocianica imieniem Maruszka osłaniała młode przed ulewnym deszczem i gradem, stając po stronie podwietrznej.

Noc też będzie burzowa

Noc przyniesie lokalne burze z intensywnymi opadami deszczu w województwach zachodnich, południowych i centralnych. Dobra pogoda utrzyma się natomiast na wschodzie. Tam burze dotrą dopiero jutro. Burzowo będzie tym razem w całej wschodniej połowie kraju, zaś na zachodzie pogoda zacznie się poprawiać, niebo rozpogodzi się, a temperatura spadnie.

Fot. Piotr Wojakowski / TwojaPogoda.pl
Fot. Piotr Wojakowski / TwojaPogoda.pl

Co się teraz dzieje w pogodzie?

Na południu i zachodzie kraju kłębią się chmury burzowe, które przynoszą wyładowania elektryczne, intensywne opady deszczu, a miejscami także grad i porywisty wiatr. Z zachodu burze wędrują w głąb kraju. Temperatura wynosi od 19 stopni na krańcach zachodnich do 30 stopni w centrum kraju.

Zdjęcie satelitarne Polski w dniu 10 czerwca 2018 o godzinie 18:20. Dane: Sat24.com / Eumetsat.
Zdjęcie satelitarne Polski w dniu 10 czerwca 2018 o godzinie 18:20. Dane: Sat24.com / Eumetsat.

2 ofiary nawałnicy w Pradze

2 osoby zginęły podczas burzy, która przeszła nad Pragą. Doszło do licznych podtopień, co sparaliżowało ruch drogowy. Strażacy ponad 50 razy usuwali z dróg, posesji i zaparkowanych samochodów połamane i powalone drzewa.

Fot. TwojaPogoda.pl
Fot. TwojaPogoda.pl

Dalej Bambi, dasz radę

Ruch drogowy tak zmroził maleńką sarenkę, że sparaliżowana nie mogła się ruszyć. Dopiero bliskość matki sprawiła, że malec wstał i na uginających się nogach ruszył w zarośla. Nagranie uświadamia nam, że rozbudowa sieci drogowej ma niebagatelny wpływ na życie dzikiej zwierzyny, która w poszukiwaniu pożywienia coraz częściej wchodzi na drogi i stwarza zagrożenie dla siebie i dla nas.

Raj zmienił się w księżycowe pustkowie. Zdjęcia sprzed i po erupcji Wulkanu Ognia jeżą włosy

Przedmieścia stolicy Gwatemali zmieniły swe oblicze nie do poznania po gigantycznym wybuchu wulkanu Fuego, który zmiótł z powierzchni ziemi całe wioski, odbierając życie setkom ludzi. Zobaczcie zdjęcia porównawcze sprzed i po erupcji.

Fot. Digital Globe.
Fot. Digital Globe.

3 czerwca to sądny dzień dla milionów mieszkańców południowej Gwatemali w Ameryce Środkowej. Nastąpiła wówczas największa od ponad 40 lat erupcja wulkanu Fuego, nazywanego w lokalnym języki Wulkanem Ognia... Zobacz cały artykuł

Najbardziej fotogeniczne tornada, które stały się hitem internetu

Niezwykle malownicze tornado nawiedziło stan Wyoming. Pasjonaci tych zjawisk podkreślają, że rzadko kiedy zdarza się tak spektakularny lej. To nie pierwszy przypadek, gdy tornado staje się hitem internetu. Skąd się bierze ten fenomen?

Fot. Facebook / Greg Campbell.
Fot. Facebook / Greg Campbell.

Łowcy burz zawsze podkreślają, że choć tornada na pozór wszystkie wyglądają tak samo, to jednak nigdy nie zdarzają się dwa identyczne. Każde z nich jest wyjątkowe na swój sposób. Ale nie każde pięknie prezentuje... Zobacz cały artykuł

Lato za miastem

Mieszkając w mieście i nie mając kontaktu z przyrodą, naprawdę wiele tracimy. Zabieramy was więc na wieś, aby zachwycić się kolorami i zapachami lata.

dalej