Pół roku temu było o 80 stopni zimniej

Teraz termometry w najzimniejszych regionach Syberii pokazują niemal 30 stopni w cieniu, jednak jeszcze pół roku temu było o całe 80 stopni zimniej. To nie pomyłka, w grudniu i styczniu temperatura w Jakucji spadała do minus 50 stopni. W region przybywali turyści, którzy w obiektywach kamer pokazywali, że tęgie mrozy i kąpiel w lodowatej wodzie im nie straszne. Za pół roku wy także będziecie mogli spróbować swoich sił w starciu z zimą. Syberia na was czeka.

Prognoza 16-dniowa: Co nas czeka w pogodzie do końca czerwca? Będzie gorąco, a może chłodno?

Jaka pogoda czeka nas w pierwszych dniach astronomicznego lata i wakacji? Czy sezon urlopowy rozpocznie się słonecznie i gorąco, a może deszczowo i chłodno?

Fot. TwojaPogoda.pl
Fot. TwojaPogoda.pl

Sprawdźmy pogodę dzień po dniu aż do końca czerwca... Zobacz prognozę 16-dniową

Po 39 latach w końcu udało się rozwikłać zagadkę potężnych burz na Jowiszu

Dzięki sondzie Juno mamy wspaniałą możliwość odkrywania fascynujących tajemnic największej planety Układu Słonecznego. Jedną z nich stały się właśnie potężne wyładowania atmosferyczne.

Fot. NASA / JPL.
Fot. NASA / JPL.

Gdy słynna sonda Voyager przelatywała 39 lat temu obok Jowisza, wykonała serię niezwykłych zdjęć i zanotowała dziwne sygnały radiowe. Wzbudziły one mnóstwo fascynacji tym gazowym olbrzymem i zamiast rozwikłać kilka odwiecznych zagadek, postawiły wiele nowych pytań. Jednym z nich stały się wyładowania atmosferyczne... Zobacz cały artykuł

Co się teraz dzieje w pogodzie?

Na zachodzie, południu i w centrum kraju chmurzy się, a miejscami występują przelotne, ale obfite deszcze, w Wielkopolsce połączone z burzami, które sukcesywnie zmierzają w kierunku wschodnim. Słoneczna i sucha pogoda nadal utrzymuje się na północy i wschodzie kraju. Wiatr wieje słabo ze wschodu. Temperatura wynosi na ogół od 20 do 23 stopni.

Zdjęcie satelitarne Polski w dniu 10 czerwca 2018 o godzinie 9:00. Dane: Sat24.com / Eumetsat.
Zdjęcie satelitarne Polski w dniu 10 czerwca 2018 o godzinie 9:00. Dane: Sat24.com / Eumetsat.

Kamerko powiedz przecie, kto jest najpiękniejszy na świecie?

Kamera na jednej z australijskich dróg, która umożliwia monitorowanie ruchu i pomiar prędkości pojazdów, uchwyciła coś, czego dyspozytorzy ruchu się nie spodziewali.

Kolejna oznaka budzenia się superwulkanu Yellowstone?

Nietypowe zjawiska mają miejsce na terenie Parku Narodowego Yellowstone pod którym spoczywa superwulkan. Władze parku poinformowały o podwyższonej aktywności gejzeru Steambot (Parowiec), który w ostatnich tygodniach wyrzucał z siebie gorącą wodę aż 8 razy, dużo częściej niż zwykle. Parowiec jest najwyższym gejzerem na świecie, ponieważ potrafi wyrzucać wrzątek nawet na wysokość 90 metrów.

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Ciśnienie przez cały dzień będzie powoli obniżać się. W tej chwili barometry wskazują od 1011 hPa (w normie) na południu do 1016 hPa (lekko podwyższone) na północnym wschodzie kraju.

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Zalane drogi i zabudowania

Po południu miejscami nad Śląskiem i Małopolską przeszły burze, którym towarzyszyły ulewne deszcze, które spowodowały podtopienia dróg, posesji i zabudowań. Jak informuje Straż Pożarna, najwięcej interwencji z powodu zalań było m.in. w Lubinie (na poniższym nagraniu) i Strzelcach Opolskich. W ciągu tylko jednej godziny potrafiło spaść nawet 30 mm deszczu.

Kolejny upalny dzień

Drugi dzień upałów, tym razem na południu, zachodzie i w centrum kraju. Zdecydowanie najgoręcej było w Wielkopolsce i na Ziemi Lubuskiej. Termometry pokazały tam 31 stopni w cieniu. Najchłodniej było w Ustce, gdzie odnotowano 17 stopni. Co ciekawe, tylko o 1-2 stopni mniej było na szczycie Śnieżki w Karkonoszach i Kasprowego Wierchu w Tatrach.

Kolejny upalny dzień

Lasy płoną na potęgę

Z powodu suszy ściółka leśna jest wyschnięta na wiór. Wystarczy wyrzucony niedopałek lub iskra z silnika przejeżdżającego auta, aby wybuchł pożar. Jak informują Lasy Państwowe, w Nadleśnictwie Rytel na Pomorzu, gdzie w sierpniu nawałnica powaliła miliony drzew, ogień pojawił się na powierzchni uprzątniętej z połamanych drzew i szybko przerzucił na pobliski stos drewna. Jeśli wybieracie się w weekend do lasu, zachowajcie szczególną ostrożność.

Fot. Lasy Państwowe / Krzysztof Trębski / Twitter @ktrebski.
Fot. Lasy Państwowe / Krzysztof Trębski / Twitter @ktrebski.

Popada niemal wszędzie. Miejscami przejdą niebezpieczne burze gradowe

Suchy i słoneczny okres, który towarzyszy nam wyjątkowo długo, bo od wielu tygodni, co jakiś czas jest przerywany na krótko przez burze i opady. Kolejna taka przerwa czeka nas w najbliższym czasie. Gdzie tym razem popada?

Fot. Pxhere.
Fot. Pxhere.

W ostatnich dniach nad Polskę napływało bardzo suche powietrze ze wschodu, z powodu którego wilgotność względna spadała nawet poniżej 25 procent. Jednak wiatr zaczyna zmieniać kierunek, a wraz z nim zacznie napływać nieco wilgotniejsza, bardziej niestabilna masa... Zobacz cały artykuł

Błękitne płomienie podczas erupcji wulkanu na Hawajach

Lawa wypływająca potokami z jednego z kraterów wulkanu Kilauea strawiła drzewa, drogi i domy. Zaobserwowano nie tylko płomienie o zwyczajnej, ciepłej barwie, ale także te widywane w naszych kuchenkach gazowych, czyli błękitne. Skąd się wzięły? To skutek zapalenia się metanu ulatniającego się z gleby.

Kosmiczny Teleskop Hubble'a przemknął na tle tarczy Słońca

1 czerwca australijski astrofotograf Michael Marston poczuł dziecinną radość, gdy udało mu się uwiecznić coś niezwykłego, a mianowicie przejście Kosmicznego Teleskopu Hubble'a na tle tarczy słonecznej. Przez kilka sekund Słońce zyskało dodatkową ciemną plamę, która przemknęła tuż obok obszaru aktywnego AR2712. Niekiedy można zobaczyć podobne przejścia Stacji Kosmicznej oraz planet: Wenus i Merkurego.

Fot. Michael Marston / Spaceweather.com
Fot. Michael Marston / Spaceweather.com

Gradobicie w Słowenii (2)

Wracamy do słoweńskiej miejscowości Črnomelj, aby tym razem zobaczyć, jakie szkody poczynił olbrzymi grad o średnicy dochodzącej do 10 cm. Zobaczcie nagranie.

Google zaprezentowało terrarium, które symuluje pogodę z całego świata

Google co jakiś czas zaskakuje cały świat swoimi innowacyjnymi pomysłami. Najnowszy z nich jest niemniej ciekawy od reszty i może go zbudować każdy.

Fot. Google.
Fot. Google.

W ramach projektu Google Oasis, inżynierowie giganta, którzy specjalizują się w budowaniu systemów opartych na sztucznej inteligencji, stworzyli pogodowe terrarium. Wystarczy, że zażyczymy sobie wyświetlenia... Zobacz cały artykuł

Gradobicie w Słowenii (1)

Nad miejscowością Črnomelj w Słowenii przeszło olbrzymie gradobicie. Największe lodowe bryły miały średnicę aż 10 cm. Spadając na ziemię z prędkością nawet 140 kilometrów na godzinę, niszczyły drzewostan, uprawy, wybijały szyby i wgniatały karoserię samochodową. Za kilka godzin pokażemy wam szkody poczynione przez ten żywioł.

Piorun uderzył w samolot i poraził pracownika lotniska. Padł na ziemię, jak długi. Zobacz nagranie

Podczas gwałtownej burzy pracownicy lotniska przygotowywali jeden z samolotów do odlotu. Wtedy piorun uderzył w samolot i przeszedł na stojącego w pobliżu młodego mężczyznę, który doznał bardzo poważnych obrażeń. Zobaczcie ten moment na nagraniu.

Fot. YouTube / CNN.
Fot. YouTube / CNN.

Władze portu lotniczego położonego pod Tampą na Florydzie opublikowały nagranie z kamery ochrony, na którym możecie zobaczyć moment uderzenia pioruna w tylne skrzydło samolotu lokalnych linii lotniczych Sun Country... Zobacz cały artykuł

Rekordowo burzowy maj

Maj nie należy w Europie do najbardziej burzowych miesięcy, jednak nie ten miniony. Okazał się on jednym z najbardziej piorunujących w historii. We Francji padł absolutny rekord, ponieważ odnotowano aż 182 tysiące piorunów, co stanowi podwojenie dotychczasowego rekordu z maja 2009 roku. Niestety, burzowa aura, która przyniosła podtopienia, kosztowała życie 4 osób.

Co się teraz dzieje w pogodzie?

Sobotni poranek jest pogodny, jedynie miejscami na południu i południowym zachodzie kraju chmurzy się, ale jeszcze nie pada. Wiatr wieje słabo i umiarkowanie ze wschodu. Termometry pokazują od 20 stopni miejscami nad morzem do 23-24 stopni na większym obszarze kraju.

Zdjęcie satelitarne Polski w dniu 9 czerwca 2018 o godzinie 9:10. Dane: Sat24.com / Eumetsat.
Zdjęcie satelitarne Polski w dniu 9 czerwca 2018 o godzinie 9:10. Dane: Sat24.com / Eumetsat.

Wyglądała jak fala, ale poruszała się ponad morzem

Hipnotyzująca chmura szelfowa przetoczyła się niczym fala morska kilkaset metrów nad wodami Adriatyku we Włoszech. Zobaczcie ten burzliwy spektakl natury na nagraniu w przyspieszeniu.

dalej