Turyści uwięzieni przez osuwisko

Ponad 2 tysiące turystów jest uwięzionych w kurorcie narciarskim Monts d’Olmes we francuskiej części Pirenejów, gdzie doszło do dwukrotnego osunięcia ziemi na jedyne drogi dojazdowe. Zanim drogi nie zostaną oczyszczone z ziemi, kamieni i drzew, turyści będą musieli pozostać w hotelach i zmienić swoje plany.

Ostrzeżenie przed mrozem

W nocy i o poranku na Warmii, Mazurach i Podlasiu temperatura może spaść do minus 15 stopni, a przy gruncie do minus 20 stopni. Należy bardzo ciepło się ubierać, ponieważ może następować szybkie wychłodzenie organizmu, a następnie odmrożenia, zamarznięcie i śmierć. Należy ograniczyć do minimum przebywanie na wolnym powietrzu.

Fot. pxhere.
Fot. pxhere.

Jowiszowa Wielka Czerwona Plama niebawem zniknie

Naukowcy z NASA intensywnie badają największą planetę Układu Słonecznego z pomocą sondy Juno. Nie jest tajemnicą, że największym zainteresowaniem cieszy się Wielka Czerwona Plama, czyli gigantyczny owal czerwonych chmur, znajdujący się na południowej półkuli Jowisza, którego średnica sięga 16 tysięcy kilometrów i szaleje od przynajmniej 350 lat.

Fot. NASA.
Fot. NASA.

Dane z Juno wskazują, że najsłynniejsza burza w Układzie Słonecznym ma średnicę 1,3 raza większą od średnicy Ziemi, a jej podstawa znajduje się 300 kilometrów poniżej widocznego szczytu atmosfery planety... Zobacz cały artykuł

Polska złamała unijne przepisy ws. smogu. Rusza program "Smog Stop"

Według oświadczenia Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, Polska złamała unijne prawo dotyczące jakości powietrza. W latach 2007-2015 zarówno dobowe, jak i roczne dopuszczalne normy stężeń pyłów zawieszonych były przekraczane.

Fot. Pxhere.
Fot. Pxhere.

Trybunał stwierdził, że dopuszczalne wartości stężenia pyłu zawieszonego PM10 były w tych latach przekraczane w Polsce w sposób ciągły. Oświadczenie oparto na wynikach sprawozdań rocznych przekazanych przez Polskę... Zobacz cały artykuł

Głaz runął tuż przed samochodem

Pewien kierowca na Tajwanie może mówić o prawdziwym cudzie, ponieważ zaledwie centymetry dzieliły go od śmierci. Na nagraniu z samochodowej kamerki możecie zobaczyć, jak olbrzymi głaz spada tuż przed samochodem. Gdyby kierowca przyspieszył, to głaz mógłby zbić przednią lub boczną szybę i go zranić, a nawet zabić. Niestety, na Tajwanie lawiny kamienne to częste zjawisko. Corocznie z ich powodu giną dziesiątki osób.

Tajemniczy samolot nad Mazurami. Był niewidzialny, ale zostawiał smugi

Na niebie nad Mazurami pojawił się tajemniczy samolot. Jak informuje nasz czytelnik, maszyna była niewidzialna, ale pozostawiała za sobą smugi kondensacyjne, które zdradzały jej pozycję. Zdjęcia tego obiektu są naprawdę zaskakujące.

Fot. Patryk.
Fot. Patryk.

Nasz czytelnik Patryk na Mazurach uwiecznił coś, co bardzo go zaskoczyło. Postanowił podzielić się z nami swoimi wątpliwościami. Uwiecznił bowiem samolot, a dokładniej to, co po sobie pozostawiał, czyli smugi kondensacyjne, bo samej maszyny nie sposób było zauważyć... Zobacz cały artykuł

Sprzątanie lasów po nawałnicy

Jak informują Lasy Państwowe, nadal trwają prace porządkowe w lasach zniszczonych podczas ubiegłorocznych, a zwłaszcza sierpniowej wichury. Nadleśnictwa klęskowe już pozyskały niemal 1 mln 800 tysięcy metrów sześciennych drewna. Po uprzątnięciu terenu przyjdzie czas na odnowienie powierzchni i wieloletnią pielęgnację upraw.

Łącznie kupiono 190 ton nasion, w tym dębu szypułkowego - 143 tony, dębu bezszypułkowego - 44 tony i buka zwyczajnego - 3 tony. Trwa pozyskanie szyszek drzew iglastych, w tym przede wszystkim sosny zwyczajnej.

O ile przybyło nam już dnia? Najwięcej rano czy wieczorem?

Minęły już dwa miesiące od początku astronomicznej zimy. Przez ten cały czas, ku uciesze większości z nas, dzień systematycznie się wydłużał, a noc skracała. Czy zyskaliśmy więcej dnia rano czy wieczorem?

Fot. TwojaPogoda.pl
Fot. TwojaPogoda.pl

Długość dnia szczególnie ważna jest dla nas w najbardziej pochmurne i mokre dni, kiedy z powodu obecności niskich chmur ciemno robi się wcześniej niż, kiedy na niebie nie ma ani jednej chmurki... Zobacz cały artykuł

Co się teraz dzieje w pogodzie?

Na południu, południowym wschodzie oraz miejscami na północnym wschodzie i północnym zachodzie występują słabe opady śniegu. Na pozostałym obszarze przejaśnia się lub jest pogodnie, a nawet bezchmurnie. Wiatr wieje słabo z północnego wschodu. Temperatura wynosi od minus 11 stopni na Suwalszczyźnie do minus 1 stopnia na zachodnim Pomorzu.

Co się teraz dzieje w pogodzie?

Bardzo mroźny poranek

Dzisiejszy poranek najzimniejszy był na północnym wschodzie kraju oraz w kotlinach sudeckich, gdzie temperatura spadła poniżej minus 10 stopni. Biegunem zimna okazała się Suwalszczyzna, gdzie na stacjach IMGW odnotowano minus 12 stopni, a przy gruncie minus 15 stopni. Najlżejszy mróz panował na środkowym wybrzeżu, miejscami do minus 2 stopni. @Kamil uwiecznił w Warszawie wschodzące Słońce w tle pokrytej szronem szyby swojego auta. Temperatura wynosiła minus 8 stopni.

Mroźny wschód Słońca w Warszawie. Fot. Kamil / TwojaPogoda.pl
Mroźny wschód Słońca w Warszawie. Fot. Kamil / TwojaPogoda.pl

Po potężnej erupcji Sinabunga

Zdjęcia porównawcze wykonane przed i po ostatniej, potężnej erupcji wulkanu Sinabung na Indonezji, pokazują, że doszło do całkowitego zniszczenia kopuły lawowej, stanowiącej jedną ze ścian krateru. Dodajmy, że popioły wzniosły się na wysokość aż 17 kilometrów, a następnie częściowo zaczęły opadać na miejscowości położone w północno-zachodniej części Sumatry.

Fot. Twitter / MAGMA Indonesia‏.
Fot. Twitter / MAGMA Indonesia‏.

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Ciśnienie pozostaje wysokie i będzie dzisiaj stabilne. Teraz barometry wskazują od 1022 hPa na południowym wschodzie do 1028 hPa na północnym wschodzie kraju. Biomet nadal jest obojętny dla naszego samopoczucia.

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Malowniczy start z Bajkonuru

Rosyjska rakieta Sojuz 2.1a ze statkiem towarowym Progress MS-08 w niezwykle malowniczej, zimowej scenerii wystartowała z kosmodromu Bajkonur w Kazachstanie z 3 tonami zaopatrzenia dla Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

Fot. Roskosmos.
Fot. Roskosmos.

Progress zabrał ze sobą 1400 kg żywności oraz sprzętu naukowego, konserwatorskiego i zaopatrzenia dla astronautów, 420 kg wody, 24 kg skompresowanego powietrza, 22 kg skompresowanego tlenu oraz 900 kg paliwa. Astronauci otrzymają także zestaw antenowy do śledzenia migracji zwierząt lądowych.

Fot. Roskosmos.

Niebezpieczne zatory lodowe

Zatory lodowe na rzekach podczas powodzi roztopowych bywają niebezpieczne, ponieważ bardzo duże ilości lodu, przy silnym nurcie, wywierają olbrzymi nacisk na mosty, mogąc doprowadzić do ich uszkodzenia. W najtrudniejszych sytuacjach nadmiar lodu wysadzany jest za pomocą ładunków wybuchowych lub kruszony przez lodołamacze.

Zdjęcie dnia: Jezioro Orawskie

Wędkarz próbuje złowić sobie kolację na Jeziorze Orawskim, największym pod względem powierzchni oraz drugim co do objętości sztucznym zbiorniku wodnym na Słowacji. Znad brzegów jeziora roztacza się zapierająca dech panorama na Beskid Żywiecki, a zwłaszcza masyw Babiej Góry.

Fot. TwojaPogoda.pl
Fot. TwojaPogoda.pl

Seria wstrząsów w Yellowstone

Seria trzęsień ziemi nawiedza od kilku dni ten sam obszar Parku Narodowego Yellowstone, w który między czerwcem a wrześniem ubiegłego roku odnotowano blisko 2,5 tysiąca wstrząsów. Obecne wstrząsy stanowią około połowy całej aktywności sejsmicznej na terenie kaldery wulkanu Yellowstone. Naukowcy uspokajają, że nie ma najmniejszych oznak budzenia się superwulkanu.

Fot. Pxhere.
Fot. Pxhere.

Co się teraz dzieje w pogodzie?

Na południu kraju jest pochmurno. Miejscami na Pomorzu Gdańskim oraz w Małopolsce i na Podkarpaciu występują słabe opady śniegu i deszczu ze śniegiem. Na pozostałym obszarze niebo przejaśnia się i rozpogadza. Na zdjęciu satelitarnym nad północną Polską widoczne są liczne smugi kondensacyjne. Wiatr wieje słabo z północy. Temperatura wynosi od minus 5 stopni na Suwalszczyźnie do plus 4 stopni przy granicy z Niemcami.

Zdjęcie satelitarne w dniu 21 lutego 2018 o godzinie 16:00. Dane: Sat24.com / Eumetsat.
Zdjęcie satelitarne w dniu 21 lutego 2018 o godzinie 16:00. Dane: Sat24.com / Eumetsat.

Ulewy i podtopienia w Grecji

Ulewne deszcze przeszły nad Grecją. Na wyspie Kalimnos w archipelagu Dodekanezu doszło do podtopień. Ulice zmieniły się w rwące potoki. Podczas wielogodzinnych burz spadło tam aż 50 mm deszczu.

Zima nad brzegiem rzeki

Zimą nad rzeką możemy spotkać kaczki, mewy i łabędzie. Koczują one nad niezamarzniętymi fragmentami rzeki w oczekiwaniu na to, że przyniesiemy im posiłek w postaci kaszy, którą tak bardzo lubią. Zobaczcie na zdjęciach, jak wyglądają mroźne zimowe dni nad rzeką.

Z dużej chmury mały deszcz. Ile prawdy w tym przysłowiu?

Często zdarza się, że na horyzoncie widzimy nadciągającą wielką granatową chmurę, której złowieszczy wygląd ostrzega nas, że będzie potężna ulewa. Jednak kończy się na małym deszczyku. Dlaczego tak się dzieje? Odpowiedź tkwi w przysłowiu.

Fot. TwojaPogoda.pl
Fot. TwojaPogoda.pl

Nasze babcie zawsze powtarzały, że "z dużej chmury pada mały deszcz". Miało to oczywiście nas uspokoić, bo przecież nie zawsze problemy, w jakie wpadliśmy, były tak poważne, jak nam się to wydawało. Podobnie jest... Zobacz cały artykuł

dalej