Facebook Twitter YouTube Istagram RSS

Polska złamała unijne przepisy ws. smogu. Rusza program "Smog Stop"

Według oświadczenia Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, Polska złamała unijne prawo dotyczące jakości powietrza. W latach 2007-2015 zarówno dobowe, jak i roczne dopuszczalne normy stężeń pyłów zawieszonych były przekraczane.

Fot. Pxhere.

Trybunał stwierdził, że dopuszczalne wartości stężenia pyłu zawieszonego PM10 były w tych latach przekraczane w Polsce w sposób ciągły. Oświadczenie oparto na wynikach sprawozdań rocznych przekazanych przez Polskę.

Regularnie przekraczane były dobowe wartości dopuszczalne dla stężenia pyłu zawieszonego PM10 w 35 strefach, a także roczne wartości dopuszczalne dla stężenia tego pyłu w 9 strefach. Na tej podstawie stwierdzono, że przekroczenia były trwałe.

Co więcej, żaden program krajowy czy regionalny, którego celem była poprawa jakości powietrza, nie zakładały ograniczania stężeń pyłu zawieszonego w możliwie jak najkrótszym czasie, co oznacza, że programy te nie były rygorystyczne.

PM10 to mieszanina substancji organicznych i nieorganicznych zawierająca substancje toksyczne, takie jak wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne, w tym benzo(a)piren, metale ciężkie oraz dioksyny i furany, które mają zdolność przenikania przez pęcherzyki płucne, dostając się do krwiobiegu.

Powodują ogólne osłabienie układu oddechowego zwiększając zachorowalność na astmę, alergię i przewlekłą obturacyjną chorobę płuc. Wpływa szkodliwie na układ krwionośny przyczyniając się do wzrostu liczby arytmii oraz zawałów serca.

Szacuje się, że każdego roku z powodu oddychania skażonym powietrzem w Krakowie, który jest jednym z najbardziej zanieczyszczonych miast w Polsce, przedwcześnie umiera aż 400 osób. Najlepszą jakość ma powietrze prawie całkowicie pozbawione pyłów i gazów, ale takiego szukać można ze świeczką.

Startuje program "Smog Stop"

Dzisiaj (22.02) wystartował rządowy program "Smog Stop", którego celem jest poprawa jakości powietrza w miastach do 100 tysięcy mieszkańców, a zwłaszcza w tych, które w swoim ostatnim raporcie wskazała Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). Według niego wśród 50 najbardziej zanieczyszczonych smogiem miast w Europie aż 33 znajdują się w Polsce.

Na liście tych najbardziej zanieczyszczonych 33 polskich miast, w których wprowadzone zostaną programy antysmogowe, znajdują się m.in. Żywiec, Kraków, Katowice i Zakopane, a więc głównie miejscowości z województwa śląskiego i małopolskiego, ale także Kalisz, Opoczno, Nakło czy Tomaszów Mazowiecki... Zobacz pełną listę

Przez lata zaniedbań czyste powietrze było w Polsce towarem deficytowym. Naszym celem jest doprowadzenie do tego, żeby powietrze w Polsce było czyste. Dzisiaj robimy pierwszy, milowy krok. Dziś zaczynamy walkę o czyste paliwo, bezpieczne piece, ciepłe domy. Chciałbym, aby nasze domy były cieplejsze. Żeby były cieplejsze trzeba je ocieplić, ruszamy dziś z programem termomodernizacji, zmniejszenie zanieczyszczeń i jednocześnie zwiększenie możliwości ocieplania domów przez obywateli - powiedział Mateusz Morawiecki, premier RP.

Jak chronić się przed smogiem?

Na własną rękę chronić się przed smogiem możemy unikając przebywania w miejscach silnie zanieczyszczonych, a więc w pobliżu głównych arterii komunikacyjnych. Warto też ograniczać uprawianie sportów, bo wraz z głębokimi wdechami do płuc dostają się większe ilości pyłów.

Jeśli w naszej okolicy będzie bezwietrznie, a w powietrzu będziemy wyczuwalny nieprzyjemny swąd, to lepiej nie wychodźmy na spacer, zwłaszcza w dziećmi. Polecane są natomiast spacery po lasach, z dala od obszarów zabudowanych.

Jeśli chcemy przewietrzyć mieszkanie, to podczas panowania smogu nie jest to najlepszy pomysł, bo wszystko to, co wyemitują samochody i kominy, trafi do naszego domu. Poczekajmy z tym aż trochę popada lub wiatr się nasili i przegna zanieczyszczenia.

Jak zapobiegać tworzeniu się smogu?

Większość z nas sądzi, że główną przyczyną smogu są wyziewy z silników samochodowych lub kominów zakładów przemysłowych. Nie jest to jednak prawda. Zimą w aż 70 procentach smog jest wynikiem spalania słabej jakości węgla w piecach domowych.

Jeśli ogrzewamy swoje domy piecami węglowymi, to korzystajmy wyłącznie z dobrego jakościowo opału. Stosujmy metodę palenia "od góry", czyli rozpałkę umieszczajmy nad większą ilością paliwa, bez dalszego jego dokładania. W żadnym razie nie palmy materiałami i substancjami toksycznymi. Zmniejszmy także intensywność opalania w okresach, gdy noce nie przynoszą mrozu i nie jest konieczne podkręcanie temperatury w pomieszczeniach.

Ograniczmy też palenie papierosów w miejscach publicznych, np. na przystankach, ponieważ palenie bierne dla osób stojących obok, zwłaszcza astmatyków, którzy z dymem papierosowym są na bakier, może się okazać fatalne w skutkach.

Źródło: TwojaPogoda.pl / Polsat News / Trybunału Sprawiedliwości UE / WHO / Polski Alarm Smogowy.

Komentarze

prognoza polsat news

TwojaPogoda.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Możesz dodać ulubione lokacje i być na bieżąco z pogodą gdziekolwiek jesteś.

Aplikacja Twoja Pogoda