FacebookTwitterYouTubeIstagramRSS

Zaczęło się. Zobacz gdzie teraz jest burza. Oto najnowsze dane na poniedziałkowe popołudnie

Zgodnie z naszymi wcześniejszymi przewidywaniami, poniedziałek upłynie pod znakiem burz. Gdzie w tej chwili widać błyskawice i słychać grzmoty? Oto aktualna sytuacja pogodowa!

Fot. Pixabay
Fot. Pixabay

Gdzie burze w poniedziałek 17 czerwca?

W tej chwili komórki burzowe utrudniają życie mieszkańcom trzech województw:
● pomorskiego
● kujawsko-pomorskiego
● dolnośląskiego

Sytuacja na godzinę 15:30 prezentuje się następująco:

Fot. burze.dzis.net

Wszystkie znaki wskazują na to, że nawałnice będą kierowały się na wschód kraju. Na Dolnym Śląsku niebawem może zagrzmieć w okolicach Lubina i Wrocławia. Nie możemy wykluczyć też, że drugi ośrodek burzowy skieruje się nad województwo lubuskie i da się we znaki w okolicach:

● Krosna Odrzańskiego
● Zielonej Góry
● Gorzowa Wielkopolskiego (choć tu burze mogą dotrzeć nieco później)

Obserwujemy też pierwsze komórki burzowe na Pomorzu Zachodnim, w okolicach Szczecina, Międzyzdrojów i Świnoujścia.

Na Pomorzu Gdańskim burze nieuchronnie zmierzają ku Trójmiastu i pobliskich miejscowości i powiatów. Możliwe, że niebawem niebo zaświeci się też nad Grudziądzem.

Na styku województwa pomorskiego i kujawsko-pomorskiego obserwujemy komórkę burzową, która może kierować się w stronę Bydgoszczy i Torunia.

Pamiętaj, że burze to zjawiska nagłe, które mogą pojawić się w wielu różnych miejscach, w tym także tych, których jeszcze nie uwzględniliśmy w raporcie. Sytuacja pogodowa jest bardzo napięta i może zmieniać się szybko!

Gdzie jeszcze w poniedziałek mogą wystąpić burze?

Analizując ostrzeżenia meteorologiczne oraz przewidywania Polskich Łowców Burz można stwierdzić, że zagrożona jest praktycznie cała zachodnia i północna Polska:

Fot. Polscy Łowcy Burz

W tej chwili niewiele wskazuje na to, by nawałnice dotarły aż do Małopolski, jednak nie można też w pełni wykluczyć takiego scenariusza. Przetaczające się właśnie burze nad Dolnym Śląskiem stwarzają szanse na realizację takiego scenariusza.

Warto dokładnie obserwować alerty RCB oraz stosować się do zaleceń służb - jeśli te zostaną wydane. O tym, jak zachować się w czasie burzy przeczytasz tutaj: https://www.twojapogoda.pl/wiadomosc/2024-06-10/burze-juz-tu-sa-jesli-mieszkasz-w-tych-wojewodztwach-zachowaj-szczegolna-ostroznosc/.

Źródło: na podstawie burze.dzis.net / Polscy Łowcy Burz / opracowanie własne.

prognoza polsat news