FacebookTwitterYouTubeIstagramRSS

Burze już tu są. Jeśli mieszkasz w tych województwach, zachowaj szczególną ostrożność

Poniedziałek 10 czerwca to kolejny dzień, kiedy przez Polskę będą przetaczały się burze. O tym jak niebezpieczne jest to zjawisko, nie trzeba chyba już nikogo przekonywać. Gdzie trzeba przygotować się na nawałnicę, a które regiony ominie deszczowy front z południa?

Fot. Freepik
Fot. Freepik

Gdzie już są burze?

W tej chwili niebo świeci się już nad Małopolską, Górnym Śląskiem, a żywioł dociera właśnie do Podkarpacia. Pamiętajmy jednak, że burza jest zjawiskiem nagłym, które bardzo trudno dokładnie przewidzieć. Rekomendujemy, by stosować się do informacji w alertach RCB, jeśli te zostaną wydane.

Fot. Windy.com
Fot. Windy.com

Gdzie są największe szanse na burzę?

Wszystko wskazuje na to, że najbardziej zagrożone regiony Polski to:
● ziemia bielska, cieszyńska i żywiecka na Górnym Śląsku,
● Małopolska (najtrudniejsze warunki spodziewane w południowej i centralnej części województwa),
● Podkarpacie,
● Lubelszczyzna.

Nieco mniejsze prawdopodobieństwo wystąpienia burz w poniedziałek obejmuje:
● całe województwo śląskie,
● województwo łódzkie,
● województwo świętokrzyskie,
● Mazowsze,
● Podlasie.

Podobny przebieg wydarzeń przewidują Polscy Łowcy Burz:

Fot. Polscy Łowcy Burz
Fot. Polscy Łowcy Burz

Jak szybko sprawdzić, gdzie teraz znajduje się burza?

Wśród godnych polecenia stron warto wskazać na:
● burze.dzis.net,
● skyradar.pl,
● https://www.blitzortung.org/pl.

Jak zachować się podczas burzy, by zwiększyć swoje bezpieczeństwo?

Aby zwiększyć swoje bezpieczeństwo podczas burzy, należy przestrzegać kilku kluczowych zasad, które różnią się w zależności od miejsca, w którym się znajdujemy. Poniżej przedstawiamy najważniejsze wskazówki.

W domu:
● Zamknij szczelnie wszystkie okna i drzwi: piorun może wpaść do domu przez otwarte okno, co może prowadzić do pożaru lub porażenia prądem.
● Odłącz od prądu wszystkie urządzenia elektryczne: uderzenie pioruna w pobliżu domu może spowodować przepięcia, co może uszkodzić sprzęt domowy.
● Zabezpiecz rzeczy na balkonie: towarzyszący burzy silny wicher może porwać różne przedmioty, a te mogą stanowić zagrożenie dla innych osób - dotyczy to zwłaszcza mieszkańców bloków.

Na otwartej przestrzeni:
● Przede wszystkim postaraj się znaleźć schronienie. Osoby przebywające na zewnątrz są bardziej narażone uderzenie pioruna, zwłaszcza jeśli stanowią najwyższy punkt w okolicy.
● Nie stój pod drzewami - przyciągają one pioruny, a uderzenie może spowodować złamanie gałęzi lub przewrócenie rośliny i przygniecenie cię.
● Nie zbliżaj się do metalowych przedmiotów. Należy unikać przebywania w pobliżu masztów, ogrodzeń i innych metalowych konstrukcji - przyciągają one pioruny.
● W miarę możliwości przeparkuj pojazd, jeśli ten znajduje się pod drzewem. Ewentualne uderzenie pioruna może narobić gigantycznych szkód.

W górach:
● Jak najszybciej zejdź w dolinę: burze w górach są szczególnie niebezpieczne, a pioruny mogą uderzać nawet kilka kilometrów od chmury burzowej. Należy jak najszybciej zejść w niższe partie gór.
● Nie chowaj się pod skałami: takie powierzchnie mogą przewodzić prąd, co zwiększa ryzyko porażenia.
● Jeśli wiesz, że nie zdołasz zejść w niższe partie gór, usiądź na plecaku i zwiń się w kłębek: taka pozycja minimalizuje kontakt z ziemią i zmniejsza ryzyko porażenia.
● Jeśli jesteście w grupie, rozdzielcie się: zwiększa to szanse na to, że jeśli już w podłoże uderzy piorun, to nie wszystkie osoby zostaną porażone. Te, którym nic się nie stanie, będą mogły wezwać pomoc i zatroszczyć się o innych wycieczkowiczów.

Nad wodą:
● Natychmiast wyjdź z wody: to doskonały przewodnik prądu, dlatego należy jak najszybciej opuścić zbiornik wodny i znaleźć bezpieczne schronienie na lądzie.
● Odłóż metalowe przedmioty, takie jak wędki. Ściągają one pioruny, dlatego należy położyć je nieco dalej, je w pewnej odległości od siebie.

Żródło: Windy.com / WXCHARTS / opracowanie własne.

prognoza polsat news