FacebookTwitterYouTubeIstagramRSS

Potworny mróz. Temperatura spadła do minus 80 stopni. Po raz pierwszy od 26 lat

Antarktydę nawiedziła największa kwietniowa fala mrozów od 26 lat. Temperatura spadła nawet do minus 80 stopni, to zdarza się o tej porze roku niezwykle rzadko.

Potworny mróz na Antarktydzie. Fot. TwojaPogoda.pl
Potworny mróz na Antarktydzie. Fot. TwojaPogoda.pl

29 i 30 kwietnia temperatura powietrza na rosyjskiej stacji polarnej Wostok spadła do minus 80 stopni. Chociaż na Antarktydzie tak potworne mrozy się zdarzają, to jednak nie o tej porze roku. W kwietniu tak lodowato było dopiero czwarty raz od 1958 roku, kiedy stację założono.

Poprzednio temperatura spadła poniżej minus 80 stopni w 1998 roku, a wcześniej w 1981 i 1964 roku. Zwykle największy mróz panuje w szczycie nocy polarnej, czyli wtedy, kiedy w Polsce mamy lato, między czerwcem a sierpniem.

Wtedy też 21 lipca 1983 roku temperatura na stacji Wostok spadła do minus 89,2 stopnia, co jest absolutnym, oficjalnie uznawanym, rekordem mrozu w skali całego świata. Tak skrajnie niskie temperatury przyszło znosić około 10 polarnikom zamieszkującym stację.

Stacja Wostok na Antarktydzie. Fot. Michael Studinger / Lamont-Doherty Earth Observatory.

Przez następne miesiące będą oni całkowicie odcięci od świata, tysiące kilometrów od wybrzeży Antarktydy, w pobliżu południowego bieguna magnetycznego naszej planety. Potężnym mrozom będą w tym czasie towarzyszyć huraganowe wiatry i zawieje śnieżne.

Kiepskie miejsce do zamieszkania

Stacja Wostok to jedno z najtrudniejszych do zamieszkania miejsc na Ziemi z powodu prawie całkowitego braku wilgoci w powietrzu, średniej prędkości wiatru dochodzącej do 100 km/h, ograniczonej ilości tlenu w powietrzu ze względu na dużą wysokość 3488 metrów i wyższej jonizacji powietrza.

Noc polarna trwa tam około 120 dni, od końca kwietnia do połowy września, w tym notuje się aż 85 nieprzerwanych dni cywilnej nocy polarnej, podczas której słońce znajduje się więcej niż 6 stopni poniżej horyzontu.

Aklimatyzacja do takich warunków może trwać od tygodnia do 2 miesięcy i towarzyszą jej bóle głowy, drżenie oczu, bóle uszu, krwawienia z nosa, uczucie uduszenia, nagłe wzrosty ciśnienia krwi, utrata snu, zmniejszenie apetytu, wymioty, bóle i zapalenia stawów i mięśni oraz utrata masy ciała o 3–5 kg, a czasami nawet o 12 kg.

Źródło: TwojaPogoda.pl

prognoza polsat news