FacebookTwitterYouTubeIstagramRSS

Arktyka, Antarktyda i Antarktyka. Podobne nazwy, ale różnica jest kolosalna. Jak je odróżnić?

Bardzo często, gdy piszemy o Antarktyce i pingwinach, pojawiają się głosy czytelników, że przecież na biegunie północnym żyją niedźwiedzie polarne, a nie pingwiny. Mylą Arktykę z Antarktyką i... Antarktydą. Nazwy bardzo podobne, ale różnice diametralne. Jak je odróżnić?

Antarktyda i zarazem Antarktyda. Fot. Pixabay.
Antarktyda i zarazem Antarktyda. Fot. Pixabay.

Mylenie Arktyki, Antarktydy i Antarktyki bierze się nie tylko z bardzo podobnych nazw, lecz również ich mylnego tłumaczenia z języka angielskiego. Arktyka to po angielsku Arctic, Antarktyda to Antarctica, a Antarktyka to Antarctic. Mamy nadzieję, że po lekturze artykułu nie będziecie już mylić nazewnictwa, a przy okazji dowiecie się o tych niezwykłych regionach wielu ciekawych rzeczy.

Arktyka

Co do Arktyki, chyba nikt nie ma wątpliwości, że to obszar obejmujący daleką północ. Granice Arktyki różnią się nieco w zależności od tego, jaką definicję zastosujemy, czy klimatyczną, czy też ekologiczną, a może geograficzną.

Bez względu na dany podział, obejmuje ona Ocean Arktyczny oraz wyspy na nim się znajdujące, w tym Grenlandię i Islandię. Do Arktyki zalicza się też często najdalej wysunięte na północ fragmenty kontynentów, należące do Rosji, Kanady, Stanów Zjednoczonych, Norwegii, Szwecji i Finlandii.

Niedźwiedź polarny jest symbolem Arktyki.

Dolną granicę Arktyki wyznacza średnia temperatura lipca nie przekraczająca 10 stopni, która jednocześnie jest granicą dla występowania tundry. Królem Arktyki jest oczywiście niedźwiedź polarny, a rdzennymi mieszkańcami Inuici, nazywani przez nas potocznie Eskimosami.

Znaczną część Arktyki stanowi Ocean Arktyczny, który częściowo jest pokryty morską pokrywą lodową, znacznie zmieniającą swój zasięg na tle roku. Dlatego też Arktyka nie jest kontynentem.

Antarktyda

W przeciwieństwie do Arktyki, kontynentem jest Antarktyda. To ląd położony najdalej na południe naszej planety, w którego głębi znajduje się biegun południowy. Antarktyda jest najmniej zbadanym spośród kontynentów, ponieważ aż 98 procent jej powierzchni zajmuje pokrywa śnieżno-lodowa o grubości dochodzącej do 5 kilometrów, która tworzy zwarty lądolód.

Zanim Antarktyda pokryta została masami lodu, jej powierzchnią była na ogół dość płaska, równinna. Jednak ostatnie badania georadarowe ujawniły, że gromadzący się przez tysiące lat lód i śnieg diametralnie zmieniły rzeźbę terenu, tworząc głębokie doliny, a nawet wyspy.

Pingwiny są symbolem Antarktydy i Antarktyki.

Najmroźniejszy, najsuchszy i najbardziej wietrzny kontynent na świecie, zawiera aż 90 procent globalnych zasobów słodkiej wody. Antarktyda to dom m.in. dla pingwinów. Ludzie mieszkają na niej tylko w bazach polarnych, które rozsiane są od wybrzeży aż po sam biegun południowy.

Ludziom i zwierzętom ciężko jest przetrwać w tym niezwykle surowym środowisku, ponieważ na lodowej pustyni temperatura potrafi spaść w najzimniejszych miesiącach roku, pośród nocy polarnej, do blisko minus 100 stopni.

Antarktyka

Czym więc jest Antarktyka? To obszar, który łączy kontynent Antarktydy, Ocean Południowy oraz położone na nim wyspy, w tym Szetlandy Południowe i Orkady Południowe. Podobnie, jak w przypadku Arktyki, granice tego obszaru są określone na podstawie różnych definicji.

Teraz wszystko jest już jasne. Oto Arktyka, Antarktyka i Antarktyda.

Zgodnie z założeniami geograficznymi, które są powszechnie uznawane na oficjalne, Antarktyka sięga od bieguna południowego do 60. stopnia szerokości geograficznej południowej. Jednak podział ekologiczny mówi o płynnej granicy między 60. a 48. równoleżnikiem południowym, ponieważ w zależności od pory roku, w tej strefie zimne wody opływające Antarktydę łączą się z cieplejszymi wodami subantarktycznymi.

Latem granica ta przesuwa się ku południu w kierunku Antarktydy i kurczy się, zaś zimą powiększa się ku północy. Antarktyka nie ma stałych mieszkańców, odwiedzają ją jedynie turyści i naukowcy, których z roku na rok bardzo szybko przybywa.

Źródło: TwojaPogoda.pl

prognoza polsat news