FacebookTwitterYouTubeIstagramRSS

To już dziesiąty miesiąc z rekordem temperatury. Tak ciepło nie było od 120 tysięcy lat

Marzec zapisał się w skali całego świata jako dziesiąty z rzędu najcieplejszy miesiąc w dziejach pomiarów meteorologicznych. Nigdy wcześniej w historii ludzkości nie było tak gorąco. A będzie jeszcze cieplej.

Temperatury biją rekordy. Fot. Pixabay.
Temperatury biją rekordy. Fot. Pixabay.

Temperatury na naszej planecie biją wszelkie rekordy. Nigdy wcześniej nie zdarzyło się, aby średnia temperatura powietrza na świecie aż przez dziesięć miesięcy z rzędu osiągała najwyższe wartości w historii pomiarów.

Jak informują naukowcy z unijnego programu Copernicus, między kwietniem 2023 a marcem 2024 roku średnia globalna temperatura była o 1,58 stopnia wyższa od tej mierzonej przed epoką przemysłową, kiedy rozpoczęła się masowa emisja dwutlenku węgla.

Rekordy padają też w Polsce. Luty i marzec były najcieplejszymi przynajmniej od 1781 roku, a pierwsze 30 stopni odnotowaliśmy aż 2 tygodnie wcześniej niż wynosił dotychczasowy rekord. Ostatnie dni przynosiły nam temperatury letnie, a przecież mamy dopiero kwiecień.

Już nie tylko poszczególne miesiące, ale cały rok przekraczają próg ocieplenia, któremu świat starał się zapobiec chociażby ustanawiając Porozumienie Paryskie. Niestety, przekracza go coraz częściej i na coraz większą skalę.

Mimo, że dane pomiarowe sięgają 1850 roku, to jednak rekonstrukcje klimatyczne na podstawie słojów drzew, raf koralowych i rdzeni osadów głębinowych mówią nam, że tak ciepłego roku nie było w całej historii człowieka rozumnego, a więc co najmniej od 120 tysięcy lat.

Rekord za rekordem

Najcieplej w historii pomiarów zapisał się na świecie cały 2023 rok. Nigdy wcześniej nie zdarzyło się też, aby średnia temperatura powietrza przekroczyła globalnie 17 stopni.

Rekordy padły też w ilości gazów cieplarnianych w ziemskiej atmosferze, a dziura ozonowa miała jedne z największych rozmiarów w historii pomiarów.

Źródło: TwojaPogoda.pl / NOAA / WMO / NASA / Copernicus.

prognoza polsat news