FacebookTwitterYouTubeIstagramRSS

30 stopni w cieniu na Dolnym Śląsku. Czegoś takiego o tej porze roku jeszcze nie było

Dzieje się historia. Mamy najwcześniejszy upał w historii pomiarów. Na Dolnym Śląsku temperatura sięgnęła w cieniu aż 30 stopni. To jednak nie koniec, bo kolejne dni mogą być jeszcze gorętsze.

30 stopni na Dolnym Śląsku. Fot. Pixabay.
30 stopni na Dolnym Śląsku. Fot. Pixabay.

Za nami najcieplejszy luty i marzec w całej 243-letniej historii pomiarów meteorologicznych. W dodatku ostatnie dni marca przyniosły rekordy temperatury maksymalnej, kiedy w Małopolsce odnotowano nawet 27 stopni.

W niedzielę (7.04) padł kolejny niesamowity rekord. Temperatura w zaokrągleniu osiągnęła aż 30 stopni. Tak gorąco było po południu w miejscowości Dobrogoszcz niedaleko Strzelina na Dolnym Śląsku. Na posterunku telemetrycznym IMGW-PIB zmierzono dokładnie 29,8 stopnia.

Nigdy wcześniej upał nie nadszedł tak szybko. Poprzednio najwcześniejsze wystąpienie 30 stopni w zaokrągleniu odnotowano 21 kwietnia 1968 roku, gdy w Gdańsku było 29,9 stopnia. To aż dwa tygodnie później.

Polacy tłumnie ruszyli na spacery, wycieczki i przejażdżki rowerowe. Tereny rekreacyjne pękały w szwach od wszystkich tych, którzy chcieli skorzystać z letniej aury na początku kwietnia. Jedni zażywali kąpieli słonecznej, inni szukali cienia, a jeszcze inni lodów na ochłodę.

Jeszcze jeden rekord jest do pobicia, a mianowicie najwcześniejsze przekroczenie 30,0 stopnia. Ten rekord utrzymuje się od 22 kwietnia 1968 roku, kiedy w Sulęcinie w woj. lubuskim odnotowano 30,7 stopnia.

Dodajmy jeszcze, że absolutnie najwyższą temperaturę w kwietniu zmierzono 29 kwietnia 2012 roku w Słupcy w województwie wielkopolskim, gdzie było 32,5 stopnia. To oznacza, że kwiecień potrafi być miesiącem nie tylko gorącym, ale też upalnym.

Kolejne dni zapowiadają się równie gorąco, a nawet jeszcze goręcej. W poniedziałek i wtorek (8-9.04) na Dolnym Śląsku temperatura znów może sięgać 28-30 stopni w cieniu. mogą więc posypać się kolejne rekordy.

Źródło: TwojaPogoda.pl / IMGW-PIB.

prognoza polsat news