FacebookTwitterYouTubeIstagramRSS

Bociany są już w drodze do Polski. Przylecą znacznie wcześniej niż zazwyczaj?

Pierwsze bociany są już w drodze do Polski. Symbol wiosny zjawi się u nas wyjątkowo wcześnie, a może zatrzyma go nagły powrót zimy? Ornitolodzy nie mają żadnych wątpliwości.

Bociany wyleciały już z Afryki do Polski. Fot. TwojaPogoda.pl
Bociany wyleciały już z Afryki do Polski. Fot. TwojaPogoda.pl

Polscy ornitolodzy wyposażyli kilka bocianów gniazdujących w Polsce w nadajniki GPS, za pomocą których mogą na bieżąco monitorować ich lokalizację. Ptaki zimowały w Afryce, gdzie żerowały na podmokłych obszarach środkowej, południowej i wschodniej części kontynentu.

Niektóre z nich zaczęły się właśnie przemieszczać coraz dalej na północ. To oznaka, że rozpoczęły lot w kierunku naszego kraju. Z biegiem tygodni coraz większa rzesza boćków wyruszać będzie w długą i niebezpieczną podróż.

Do końca miesiąca będą lecieć nad Sudanem i Egiptem, a następnie przez kraje wschodniego wybrzeża Morza Śródziemnego, w tym przez Strefę Gazy, Izrael, Liban, Syrię aż po Turcję. Na początku marca dotrą do Bałkanów.

Pierwsze afrykańskie boćki wlecą na polskie niebo w połowie marca. Wcześniej gniazda zajmą ptaki zimujące na południu Europy, które wracają już w pierwszych dniach marca, choć ich przylot może opóźnić pogoda, przede wszystkim niskie temperatury i śnieg.

O tym, że bociany nie zawsze sugerują się aurą i wcale nie potrafią jej przewidywać zawczasu, lecz się do niej na bieżąco przystosowują, świadczy fakt, że niekiedy przylatują zbyt wcześnie i zmuszone są zakładać gniazda przy padającym śniegu.

Bociany troskliwie zajmują się młodymi. Fot. TwojaPogoda.pl

Przykładowo w ubiegłym roku przyleciały do nas aż pół miesiąca później niż zwykle. Jednak częste opady i umiarkowane temperatury zapewniły obfitość pokarmu, więc szybciej odchowały potomstwo i wcześniej też nas opuściły.

Długa i niebezpieczna droga do Polski

Boćki, aby się wznieść na odpowiednią wysokość, wykorzystują wstępujące prądy powietrzne, które pojawiają się podczas ciepłej aury, gdy ma miejsce konwekcja i piętrzą się chmury kłębiaste typu Cumulus. Taka właśnie pogoda panuje w tej chwili nad Afryką.

Muszą tylko uważać, aby nie wlecieć w głąb chmury burzowej, ponieważ turbulencje tam szalejące, mogłyby je porządnie potarmosić, a nawet zabić. Dzieje się to na podobnej zasadzie, co w przypadku szybowców, które również unoszą się wraz z ciepłym powietrzem w tzw. kominach termicznych.

Bociany lecą na wysokości 1-1,5 kilometra nad ziemią ze średnią prędkością 50-70 kilometrów na godzinę. Dziennie przemieszczają się na odległość ok. 150-200 kilometrów. Przed nimi nawet kilkanaście tysięcy kilometrów do przebycia.

Źródło: TwojaPogoda.pl

prognoza polsat news