FacebookTwitterYouTubeIstagramRSS

Klucze ptaków latają nad Polską we wszystkich kierunkach. Wiemy, co się dzieje

Nasi czytelnicy obserwują klucze dzikich gęsi i żurawi przelatujących po niebie we wszystkich kierunkach. Niektóre z tych ptaków powinny zimować poza Polską i przylecieć dopiero na wiosnę. Co to może oznaczać?

Klucze ptaków na Polską. Co się dzieje? Fot. Pixabay.
Klucze ptaków na Polską. Co się dzieje? Fot. Pixabay.

Na polskim niebie dzieją się zaskakujące rzeczy, nic dziwnego, że czytelnicy pytają nas, skąd się wzięły klucze ptaków, które zwykle są zapowiedzią wiosny, choć przecież mamy dopiero połowę lutego.

Okazuje się, że za sprawą nadzwyczaj wysokich temperatur, które utrzymują się od ponad 3 tygodni, ptaki zimujące w krajach zachodniej i południowej Europy zaczęły wycofywać się na północ i wschód, również nad Polskę.

Żurawie zaczęły zimować w Polsce. Fot. TwojaPogoda.pl

Dotyczy to żurawi, które w październiku i listopadzie wylatują zwykle do Niemiec, Francji i Hiszpanii, jednak zima okazała się dla nich na tyle ciepła, że ze wschodniej Polski przeniosły się jedynie nad zachodnie województwa, gdzie jest cieplej.

Nie musiały uciekać bardziej na zachód. Wahania temperatury sprawiają, że ptaki migrują, ale w granicach naszego kraju. Stąd też przeloty na przemian ze wschodu na zachód i z północy na południe oraz z powrotem.

Klucze dzikich ptaków nad Polską. Fot. TwojaPogoda.pl

Podobne nietypowe zwyczaje obserwujemy w przypadku dzikich gęsi, które lubią temperatury na pograniczu zera. Wraz z końcem zimy przelatują one nad Polską z zachodu na wschód, wracając w kierunku Rosji.

Tej zimy lecąc na zachód, w strefę łagodniejszych temperatur, zatrzymały się w naszym kraju, nie dotarły do Niemiec i Francji. Ich liczba w stosunku do bardziej srogich zim zwiększyła się nawet kilkukrotnie.

Wcześniej takie sytuacje zdarzały się sporadycznie, gdy zimy były łagodniejsze, jednak od około 10 lat są coraz częstsze i powtarzają się już niemal każdej zimy. Wraz z ocieplaniem się klimatu żurawie i dzikie gęsi coraz rzadziej będą opuszczać Polskę. Będą u nas zimować.

Źródło: TwojaPogoda.pl

prognoza polsat news