FacebookTwitterYouTubeIstagramRSS

Gwałtowny wzrost poziomu wód na wielu rzekach. Czy grozi nam powódź roztopowa?

Na skutek intensywnych opadów śniegu, a następnie nagłej i głębokiej odwilży doszło do roztopów i wzrostu poziomu wód w rzekach. Czy zagraża nam powódź roztopowa?

Czy grozi nam powódź roztopowa? Fot. Pixabay.
Czy grozi nam powódź roztopowa? Fot. Pixabay.

Bardzo niebezpieczną sytuację mamy na rzekach, zwłaszcza w zachodnich i południowych regionach kraju. Tuż przed Świętami przeszedł front z intensywnymi opadami śniegu, które sprawiły, że na wyżej położonych obszarach spadło go nawet ponad 20 centymetrów.

Święta dla odmiany przyniosły nagłe i silne ocieplenie, a wraz z nim odwilż i błyskawiczne roztopy. Jak wynika z danych IMGW-PIB najwięcej przekroczeń stanów ostrzegawczych i alarmowych notuje się w dorzeczu Odry.

Aktualny poziom wód w rzekach. Kolor czarny - poziom niski, kolor niebieski - średni, kolor żółty - wysoki, kolor pomarańczowy - powyżej stanu ostrzegawczego, kolor czerwony - powyżej stanu alarmowego. Fot. IMGW-PIB.

Stany alarmowe są przekroczone na ponad 20 wodowskazach m.in. na Ścinawce, Bystrzycy Dusznickiej, Nysie Łużyckiej, Kwisie, Ślęzy, Widawie, Baryczy, Bobrze i Kaczawie. W całym powiecie kłodzkim obowiązuje alarm przeciwpowodziowy.

Aktualne ostrzeżenia hydrologiczne. Kolor żółty - poziom niski, kolor pomarańczowy - średni, kolor czerwony - wysoki. Fot. IMGW-PIB.

IMGW-PIB wystosował ostrzeżenia najwyższego, trzeciego stopnia o wezbraniu wód z przekroczeniem stanów alarmowych. Na szczęście poziom wód po szybkim wzrośnie obecnie zaczyna się stabilizować, a na większości rzek powoli, ale jednak opada. To dobre wieści.

To oznacza, że największa ilość śniegu uległa już roztopieniu, a woda roztopowa spłynęła już do rzek. Lokalnie może dochodzić do niewielkich podtopień, głównie infrastruktury na obszarze międzywala, ale również dróg i zabudowań. Co najważniejsze, nie grozi nam jednak powódź.

Źródło: TwojaPogoda.pl / IMGW-PIB.

prognoza polsat news