FacebookTwitterYouTubeIstagramRSS

Tak deszczowego grudnia nie było od wielu lat. Kiedy wreszcie przestanie padać?

Pada codziennie i w bardzo dużych ilościach. Tak deszczowego grudnia nie było w Polsce od wielu lat. Kiedy opady wreszcie ustaną na dłużej?

Wyjątkowo mokry grudzień. Fot. Unsplash / Thomas de LUZE.
Wyjątkowo mokry grudzień. Fot. Unsplash / Thomas de LUZE.

W większości regionów kraju grudzień zapisze się wśród najwilgotniejszych w dziejach pomiarów meteorologicznych, a przecież jest zwykle jednym z najbardziej suchych miesięcy na tle roku.

Grudnie z biegiem lat, szczególnie na tle ostatniej dekady, są coraz bardziej mokre, a przez to pochmurne i wietrzne. To oczywiście zasługa ocieplania się klimatu, co wiąże się z coraz wyższymi temperaturami.

Sumy opadów (w mm) od początku grudnia. Fot. IMGW-PIB.

Tymczasem im jest cieplej, tym atmosfera jest wilgotniejsza, a przecież ta woda musi kiedyś spaść na ziemię. Dzieje się to podczas wędrówki nad północnymi i środkowymi regionami Europy mokrych układów niskiego ciśnienia.

W tym miesiącu są wyjątkowo liczne, bo panuje cyrkulacja strefowa, która charakteryzuje się ciągłymi dostawami wilgoci znad Atlantyku, ale też wysokimi temperaturami i porywistym wiatrem.

Anomalie sumy opadów (w procentach normy) od początku grudnia. Fot. IMGW-PIB.

Nic dziwnego, że pada prawie codziennie. W większości regionów już w połowie miesiąca spadło więcej niż normalnie powinno przez cały grudzień. Według danych IMGW-PIB w województwie lubuskim, dolnośląskim i śląskim spadło nawet ponad 180 procent normy opadów.

Przykładowo w Warszawie tak mokrego grudnia nie było od 7 lat, we Wrocławiu od 18 lat, a w Zielonej Górze i Gorzowie aż od 30 lat. Jedynie miejscami na północy i środkowym południu kraju sumy opadów oscylują poniżej grudniowej normy.

We wtorek (26.12) nadal będzie padać. To będą ciągłe, wielogodzinne deszcze, które ominą tylko województwa południowe. Zmiany nadejdą w środę (27.12), kiedy opady ustaną, a niebo się rozpogodzi. Jest spora szansa, że padać nie będzie prawie do końca tygodnia.

Niestety, prognozy długoterminowe nie pozostawiają złudzeń, że wilgotna pogoda nas opuści. Przez 2 tygodnie spadnie kolejne przeważnie od 20 do 40 litrów wody na metr kwadratowy ziemi, czyli tyle, ile powinno przez większą część miesiąca.

Źródło: TwojaPogoda.pl

prognoza polsat news