FacebookTwitterYouTubeIstagramRSS

Coraz więcej śniegu na południu Polski. Miejscami zaspy mają pół metra, a będą jeszcze wyższe

Śniegu przybywa na południu kraju. Miejscami leży już go blisko pół metra, a zaspy są jeszcze wyższe. W kolejnych dniach zima nadal będzie się wzmacniać.

Prawdziwa zima na południu Polski. Fot. TwojaPogoda.pl
Prawdziwa zima na południu Polski. Fot. TwojaPogoda.pl

Już nie tylko na szczytach gór, lecz również u ich stóp pojawił się pierwszy w tym sezonie śnieg. Zima dotarła na przełęcze górskie, w doliny i kotliny, zabielając pięknie krajobrazy. Są słowa zachwytu, ale też narzekania.

Nic dziwnego, ponieważ pierwszy śnieg zawsze powoduje paraliż na drogach, nawet jeśli spada go bardzo niewiele. Kierowcy muszą się przestawić z trybu jesiennego na zimowy, co początkowo zwykle kończy się większą liczbą stłuczek i wypadków na śliskich drogach.

Podczas, gdy w dolinach spadło zaledwie do 1-2 cm śniegu, to w partiach szczytowych gór leży go już ponad 35 cm na Kasprowym Wierchu oraz 20 cm na Śnieżce i Babiej Górze. Najwięcej, bo 45 cm śniegu, mamy w Dolinie Pięciu Stawów. Nawiewane przez porywisty wiatr zaspy śnieżne są jeszcze wyższe.

W Tatrach ogłoszono najniższy, pierwszy stopień zagrożenia lawinowego. Pokrywa śnieżna jest na ogół dobrze związana i stabilna. Wyzwolenie lawiny jest na ogół możliwe jedynie przy dużym obciążeniu dodatkowym w nielicznych miejscach na bardzo stromych lub ekstremalnych stokach. Możliwe jest samoistne schodzenie małych i średnich lawin.

Po krótkim, ale sporym ociepleniu w pierwszej połowie nadchodzącego tygodnia, i roztapianiu się pokrywy śnieżnej, w połowie tygodnia znów dosypie śniegu. Jednak zdecydowanie największych opadów spodziewamy się w przyszły weekend.

Źródło: TwojaPogoda.pl / TOPR / GOPR.

prognoza polsat news