FacebookTwitterYouTubeIstagramRSS

Jaka będzie nadchodząca zima według popularnych staropolskich porzekadeł na Świętego Marcina?

11 listopada wspominamy Świętego Marcina, z którym związanych jest wiele ludowych porzekadeł, mówiących o nadchodzącej zimie. Sprawdźmy, co nas czeka w pogodzie.

Jaka będzie zima według porzekadeł na Świętego Marcina? Fot. Pixabay.
Jaka będzie zima według porzekadeł na Świętego Marcina? Fot. Pixabay.

11 listopada wspominamy Marcina z Tours, świętego Kościoła katolickiego i prawosławnego. Na tle historii dzień ten był uznawany za prawdziwy początek zimy i właśnie na podstawie pogody wtedy panującej, prognozowano jaka będzie cała biała pora roku.

Postanowiliśmy zrewidować te najbardziej popularne ludowe porzekadła, mówiące o nadchodzącej zimie. Jednak zanim przeanalizujemy przysłowia, sprawdźmy pogodę, ponieważ to właśnie od niej zależeć ma, to co jest jeszcze przed nami.

Prognoza pogody na sobotę.

W większości regionów kraju chmurzy się i pada deszcz. Jedynie na zachodzie, gdzie przeważnie jest sucho, niebo przejaśnia się i rozpogadza. Tam poranek przyniósł przymrozki, jednak śnieg sypie tylko na terenach górzystych. Na termometrach będzie wczesnym popołudniem od 6 do 9 stopni.

Jaki dzień na Świętego Marcina, taka będzie cała zima.

Główne przysłowie związane ze św. Marcinem dobitnie wskazuje nam, jaka będzie nadchodząca zima. Będą okresy słoneczne, jak i pochmurne z deszczem. Do aktualnie panującej aury idealnie pasują też inne przysłowia:

Chmurny Marcin chętnie przyprowadza łagodną zimę, mrozy straszne zgładza.

 

Jeśli mglisto na Marcina, będzie lekka zima.

Święty Marcin z Tours. Fot. Max Pixel.

Niegdyś śnieg lub całodobowy mróz na św. Marcina oznaczał srogą zimę. Dzisiaj jedynie wysoko w górach sypie śnieg i utrzyma większy mróz. Poniższe przysłowia nie sprawdzą się:

Zwykle w dzień Marcina śnieg prószyć zaczyna.


Jeśli śnieg na Wszystkich Świętych zawiedzie, to święty Marcin na białym koniu przyjedzie.


Gdy Marcin w śniegu przybieżał, całą zimę będzie w nim leżał.


Jeśli śnieg spadnie na świętego Marcina, to będzie wielka zima.


Gdy mróz na świętego Marcina, będzie tęga zima.

 

Gdy Marcinowa gęś po lodzie, będzie Boże Narodzenie po wodzie.

Zdecydowanie najciekawsze wydaje się przysłowie związane z kilkoma istotnymi datami. Jest jednak z nim problem, ponieważ pogoda 1 i 2 listopada tylko na południu kraju była dokładnie taka, jak wieszczy przysłowie.

Wszyscy Święci (1.11) gdy jasnością nas uraczą, a Zaduszki (2.11) nie popłaczą, Marcin (11.11) nam też nie zsiwieje, wówczas bracie miej nadzieję, że na Ofiarowanie (21.11) masz piękne zaranie, na Niepokalaną (8.12) rzeki nam nie staną, a tak do Wilii na to dotrwa babskie lato.

1 listopada było jasno i dość słonecznie, a 2 listopada nigdzie nie padało. Dzisiaj „Marcin nie zsiwiał” od padającego śniegu, szronu lub szadzi. Czy to może oznaczać, że 21 listopada uraczy nas piękną pogodą, 8 grudnia rzeki wciąż będą wolne od lodu, a na Wigilię będzie babie lato?

Każdy z nas będzie mógł wkrótce zrewidować to przysłowie i odpowiedzieć sobie na pytanie, czy ludowe porzekadła są wciąż aktualne czy też warte funta kłaków.

Źródło: TwojaPogoda.pl

prognoza polsat news