FacebookTwitterYouTubeIstagramRSS

Niesamowita zorza polarna świeciła nad Polską przez dwie noce z rzędu. Zobacz zdjęcia

Nad całą Polską przez dwie minione noce widoczna była przepiękna, wielokolorowa zorza polarna, będąca skutkiem podwyższonej aktywności słonecznej. Zobacz zdjęcia.

Przepiękna zorza polarna. Fot. unsplash / v2osk.
Przepiękna zorza polarna. Fot. unsplash / v2osk.

Słońce jest coraz aktywniejsze, ponieważ zbliża się do przyszłorocznego apogeum 25. cyklu. Na niebie nad Polską coraz częściej możemy zobaczyć zorzę polarną. Kolejna była widoczna w nocy niedzieli na poniedziałek (5/6.11).

To zasługa docierania do ziemskich biegunów magnetycznych fragmentów protuberancji, która uwolniona została przed kilkoma dniami z północno-zachodniej części słonecznej tarczy.

Obserwowaliśmy bardzo silne południowe skierowanie pola magnetycznego wiatru słonecznego i jego dużą gęstość, a to było gwarancją ujrzenia zorzy polarnej nad północnym horyzontem.

Tym razem zorza była widoczna w całej Polsce, od morza aż po góry. Jedyną przeszkodę stanowiło zachmurzenie, chociaż w niektórych miejscach zorza przebijała się przez niskie chmury.

Zorza najlepiej prezentowała się na zdjęciach przy zastosowaniu dłuższej ekspozycji, która wyciągała więcej światła, dodając temu zjawisku uroku. Gołym okiem kolory były bledsze.

Przepięknym spektaklem mogliśmy się zachwycać także poprzedniej nocy, z soboty na niedzielę (4/5.11). Barwna łuna była wtedy widziana przez mieszkańców Pomorza, Warmii, Mazur i Podlasia.

Można ją było dostrzec również z obszarów górzystych południowej Polski. Na dowód, jak wspaniałe było to widowisko, zamieszczamy zdjęcia naocznych świadków.

Wraz z nasilającą się z biegiem miesięcy aktywnością Słońca coraz częściej będziemy mieć do czynienia z burzami geomagnetycznymi szalejącymi w wysokich warstwach atmosfery, a co za tym idzie, także z zorzami polarnymi. Trzeba być jednak cierpliwym, a nagroda będzie wspaniała.

Źródło: TwojaPogoda.pl / NASA.

prognoza polsat news