Deszcz inaczej określany jest przez meteorologów, a inaczej przez zwykłego Kowalskiego. Mało kto wie, że naukowcy rozróżniają rodzaje deszczu ze względu na jego charakter, częstotliwość występowania i natężenie.
Deszcz - to encyklopedyczne określenie spadającej z chmury kropli deszczu, która powstała na skutek kondensacji pary wodnej.
Jednak każdy deszcz ma więcej niż jedno oblicze, stąd też wiele innych jego określeń.
Pada tam prawie każdego dnia przez cały rok. Poznajcie najbardziej deszczowe miejsca świata
Opad - to również słownikowe określenie deszczu, ale też innych rodzajów opadów, w tym śniegu, gradu czy krupy śnieżnej.
Mżawka - opad bardzo drobnych kropelek wody.
Kapuśniaczek - niewielki, przelotny deszczyk.
Plucha - deszcz, który trwa przez większą część dnia lub wraca przez kilka dni z rzędu.
Ulewa - intensywny opad deszczu.
Oberwanie chmury - bardzo intensywny opad deszczu, często powodujący podtopienia.
Ze względu na częstotliwość występowania deszczu można go podzielić na:
Deszcz przelotny - który trwa krótko, ale może wielokrotnie wracać z przerwami. Najczęściej mamy z nim do czynienia w ciepłej porze roku, gdy pada ze zmiennym natężeniem, często w połączeniu z gradem i burzami, na niedużym obszarze.
Deszcz ciągły - który występuje jednostajnie nawet przez wiele godzin. Zazwyczaj pojawia się w chłodnej porze roku i obejmuje znaczne obszary naszego kraju.
Globalny potop może nadejść z otchłani kosmosu. Gdy już zacznie padać, to przestanie za setki lat
Deszcze możemy też rozróżnić na podstawie ich natężenia. Chociaż stopni intensywności deszczu jest wiele, to jednak najczęściej stosowane są trzy grupy:
Deszcz słaby - którego suma godzinowa nie przekracza 2,5 mm.
Deszcz umiarkowany - którego suma godzina waha się od 2,5 do 7,5 mm.
Deszcz ulewny - którego suma godzinowa przekracza 7,5 mm.
Deszcz nawalny - którego suma godzinowa przekracza 20 mm.
A teraz trochę teorii, bo z pewnością nie wiecie o deszczu tyle, ile warto wiedzieć, skoro to tak powszechne zjawisko.
Otóż największe krople deszczu mają zazwyczaj nie więcej niż 8 mm. Gdy są większe, to za sprawą oporu powietrza, krople po prostu się rozpadają na mniejsze kropelki.
Największe krople spadają najszybciej i dlatego deszcz zaczyna się zazwyczaj od dużych kropli, a kończy małymi. Średnice kropel wahają się od 0,5 do 6 milimetrów. Kropla o średnicy 5 milimetrów spada w tempie 30 km/h, a mżawka 7 km/h lub nawet wolniej.
Czy to prawda, że jesień jest najbardziej wilgotną porą roku? Zaskakująca odpowiedź klimatologów
Duże krople potrzebują około 200 sekund, by dolecieć do ziemi. Jednak w drodze rozbijają się zazwyczaj na mniejsze kropelki i podróż zajmuje im wtedy mniej więcej 6 minut.
Ciągłe, długotrwałe opady o umiarkowanym natężeniu niesione są przeważnie przez chmury stratus i nimbostratus, zaś krótkie, lecz ulewne przez chmurę burzową cumulonimbus.
Deszcz w polskich warunkach klimatycznych pada najdłużej przez 2-3 dni bez przerwy. Nigdy nie zdarzyło się, aby padało bez chwili przerwy przez biblijne 40 dni i 40 nocy, choć przelotne deszcze przez tak dużą liczbę dni z rzędu bywały, choć rzadko.
Co jeszcze powinniśmy wiedzieć o deszczu? A mianowicie to, że pomiarów ilości opadów dokonuje się za pomocą deszczomierzu, nazywanego też pluwiografem lub pluwiometrem. To najstarszy przyrząd meteorologiczny, wynaleziony jeszcze wcześniej niż termometr, bo w czasach starożytnych.
Źródło: TwojaPogoda.pl