FacebookTwitterYouTubeIstagramRSS

Sztorm stulecia na Bałtyku grozi rekordową powodzią. Ludzie uciekają z zalewanych domów

Mieszkańcy wybrzeży Bałtyku otrzymali ostrzeżenie przed największą od 150 lat powodzią sztormową. Kilkumetrowe fale uderzają z impetem w zabudowania, zalewając je. Zarządzono ewakuację.

Potężny sztorm. Fot. Pixabay.
Potężny sztorm. Fot. Pixabay.

Dramatyczna sytuacja panuje na bałtyckich wybrzeżach Niemiec, Danii i południowej Szwecji, gdzie w nocy z piątku na sobotę (20/21.10) spodziewane jest apogeum potężnego sztormu. O jego niezwykłości świadczy nietypowy, bo wschodni kierunek wiatru.

Najpierw silny zachodni wiatr wepchnął bardzo duże ilości wody z Morza Północnego do Bałtyku, a teraz zaczęły się one cofać, gdy za sprawą głębokiego cyklonu znad Anglii, wiatr zmienił kierunek na wschodni.

Poziom powierzchni morza podniesie się nawet o ponad 2 metry powyżej stanu normalnego, a więc będzie najwyższy od 150 lat. Mieszkańcy razem ze strażakami budują zapory przeciwpowodziowe z worków z piaskiem. Wysokie fale przedzierają się jednak przez nie i uderzają w zabudowania powodując ich zalewanie.

Konieczne okazały się ewakuacje mieszkańców najbardziej zagrożonych obszarów wybrzeża. W Niemczech tak jest m.in w Kilonii, Lubece, Wismarze i Flensburgu w Szlezwiku-Holsztynie. Zalewane są nie tylko domy, ale też hotele.

Wiele dróg jest nieprzejezdnych, zamknięto mosty i szlaki kolejowe. Niektóre odcinki wybrzeża są odcięte od świata. Sytuacja zacznie się poprawiać dopiero w sobotę (21.10) w pierwszej połowie dnia, gdy sztorm osłabnie.

Ryzyko powodzi także w Polsce

W Polsce najbardziej zagrożone podtopieniami i powodziami są obszary Żuław, Zalewu Wiślanego i Zalewu Szczecińskiego. Jednak według danych IMGW-PIB, na całym wybrzeżu miejscami możliwe są przekroczenia stanów ostrzegawczych, a punktowo także stanów alarmowych.

Najsilniejsze porywy wiatru są spodziewane na zachodnich wybrzeżach Zatoki Gdańskiej, a więc w rejonie Trójmiasta. Porywy wschodniego wiatru mogą tam w nocy osiągać nawet 100 km/h, a przy tym łamać gałęzie, uszkadzać dachy i zrywać linie energetyczne.

Na pozostałym obszarze wybrzeża powieje do 85 km/h. Spodziewane są też intensywne, ciągłe opady deszczu, których sumy mogą sięgać nawet 30-40 litrów na metr kwadratowy ziemi.

Źródło: TwojaPogoda.pl / IMGW-PIB.

prognoza polsat news