Dramatyczna sytuacja panuje na bałtyckich wybrzeżach Niemiec, Danii i południowej Szwecji, gdzie w nocy z piątku na sobotę (20/21.10) spodziewane jest apogeum potężnego sztormu. O jego niezwykłości świadczy nietypowy, bo wschodni kierunek wiatru.
Najpierw silny zachodni wiatr wepchnął bardzo duże ilości wody z Morza Północnego do Bałtyku, a teraz zaczęły się one cofać, gdy za sprawą głębokiego cyklonu znad Anglii, wiatr zmienił kierunek na wschodni.
Stormfloden kom åbenbart bag på myndighederne. I naboområderne var 70.000 sandsække parat, mens Flensborgs indbyggere ikke fik et sandkorn https://t.co/2eippqH6fQ
— JydskeVestkysten (@wwwjvdk) October 20, 2023
Poziom powierzchni morza podniesie się nawet o ponad 2 metry powyżej stanu normalnego, a więc będzie najwyższy od 150 lat. Mieszkańcy razem ze strażakami budują zapory przeciwpowodziowe z worków z piaskiem. Wysokie fale przedzierają się jednak przez nie i uderzają w zabudowania powodując ich zalewanie.
Konieczne okazały się ewakuacje mieszkańców najbardziej zagrożonych obszarów wybrzeża. W Niemczech tak jest m.in w Kilonii, Lubece, Wismarze i Flensburgu w Szlezwiku-Holsztynie. Zalewane są nie tylko domy, ale też hotele.
La playa de Sandersvig, en Haderslev, totalmente engullida por la marejada ciclónica que azotará Dinamarca todo el fin de semana. pic.twitter.com/CWVuyLzfXK
— Julio Vacacela (🇪🇨@🇩🇰) (@juliovacacela) October 19, 2023
Wiele dróg jest nieprzejezdnych, zamknięto mosty i szlaki kolejowe. Niektóre odcinki wybrzeża są odcięte od świata. Sytuacja zacznie się poprawiać dopiero w sobotę (21.10) w pierwszej połowie dnia, gdy sztorm osłabnie.
Ryzyko powodzi także w Polsce
W Polsce najbardziej zagrożone podtopieniami i powodziami są obszary Żuław, Zalewu Wiślanego i Zalewu Szczecińskiego. Jednak według danych IMGW-PIB, na całym wybrzeżu miejscami możliwe są przekroczenia stanów ostrzegawczych, a punktowo także stanów alarmowych.
Wolfgang przyniesie niszczycielską wichurę. Masowe awarie prądu i pozrywane dachy
Najsilniejsze porywy wiatru są spodziewane na zachodnich wybrzeżach Zatoki Gdańskiej, a więc w rejonie Trójmiasta. Porywy wschodniego wiatru mogą tam w nocy osiągać nawet 100 km/h, a przy tym łamać gałęzie, uszkadzać dachy i zrywać linie energetyczne.
Na pozostałym obszarze wybrzeża powieje do 85 km/h. Spodziewane są też intensywne, ciągłe opady deszczu, których sumy mogą sięgać nawet 30-40 litrów na metr kwadratowy ziemi.
Wyjątkowy projekt. Tak zmieniała się jesień w tym samym dniu i miejscu, przez ostatnich 19 lat
Źródło: TwojaPogoda.pl / IMGW-PIB.