FacebookTwitterYouTubeIstagramRSS

Burza piaskowa nad Polską. Z nieba spadnie błoto, a niebo przybierze złowieszczą barwę

Nad Polskę dociera piasek z Sahary, który spadnie na nas wraz z deszczem w postaci błota brudząc ubranie i karoserie samochodowe.

Samochód pokryty pyłem. Fot. Pixabay.
Samochód pokryty pyłem. Fot. Pixabay.

Od kilku dni silne wiatry wiejące nad zachodnią Saharą uniosły na wysokość kilku kilometrów olbrzymie ilości ziarenek piasku, które najpierw dotarły nad Wyspy Kanaryjskie, a następnie omijając od zachodu Hiszpanię, dotarły nad Anglię i północną Francję.

W ostatnich godzinach przemknęły nad Niemcami i w środę (11.10) znajdują się już nad Polską. Przemieszczają się wysoko nad naszymi głowami, z zachodu na wschód kraju, osłabiając błękit nieba i sprawiając, że Słońce świeci jak przez matowe szkło.

Chmura saharyjskiego pyłu widoczna na mapie z prognozą stężenia aerozoli na środę. Fot. CopernicusEU.

Dzięki temu zachód Słońca będzie wyjątkowo malowniczy, bo pełen intensywnych barw, z dominacją pomarańczu i czerwieni. Zachęcamy do jego fotografowania, bo krajobrazy będą przepiękne.

Na tym jednak się nie skończy. W nocy ze środy na czwartek (11/12.10) na zachodnie, północne i centralne regiony kraju, a w czwartek (12.10) na południe i wschód kraju spadnie brudny deszcz.

Będzie on pomieszany z saharyjskim piaskiem i pobrudzi wszelkie nieosłonięte przedmioty, w tym elewacje budynków oraz karoserie i szyby samochodowe. Lepiej nie udawać się przed tym deszczem z autem do myjni, bo będzie to strata czasu i pieniędzy.

Burze piaskowe znad Sahary nawiedzają nasz kraj kilka, a czasem nawet kilkanaście razy w ciągu roku. Naukowcy wykazali, że niosą one również promieniotwórcze pierwiastki, izotopy cezu-137, berylu i ołowiu.

Znajdują się one w saharyjskim piasku od lat 60, ubiegłego wieku, kiedy Francja dokonała nad algierską częścią Sahary co najmniej 17 kontrolowanych wybuchów nuklearnych. Na szczęście radioaktywność pyłu jest mała i nie powoduje bezpośredniego zagrożenia dla naszego zdrowia.

Źródło: TwojaPogoda.pl

prognoza polsat news