FacebookTwitterYouTubeIstagramRSS

Takiego upału w październiku jeszcze Europa nie widziała. Ludzie mdleją na ulicach

Takich wskazań termometrów w październiku na naszym kontynencie jeszcze nie było. Temperatura dochodzi do 40 stopni, a mieszkańcy mdleją na ulicach.

Fala upałów na południu Europy. Fot. Pixabay.
Fala upałów na południu Europy. Fot. Pixabay.

Znad północnej Afryki, która mimo wczesnej jesieni nadal jest rozgrzana do czerwoności, nad Europę płynie nadzwyczaj ciepłe powietrze, które dociera aż nad Polskę. Gdy u nas termometry we wtorek (3.10) pokażą nawet 28 stopni, to na południu kontynentu panuje piekielny żar.

W Portugalii i Hiszpanii nigdy wcześniej nie odnotowano w październiku temperatur dochodzących w cieniu do 40 stopni. W miejscowości Montoro w hiszpańskiej Andaluzji zmierzono aż 38,2 stopnia. Z kolei w portugalskich miejscowościach Mora i Tomar było 37,3 stopnia.

Dla porównania poprzedni rekord wszech czasów dla października wynosił w Portugalii 36,9 stopnia, a w Hiszpanii 37,5 stopnia. Ten pierwszy odnotowano w 2017 roku, a drugi w 2014 roku. Nowe rekordy ciepła są poprawiane coraz częściej.

Mieszkańcy, jak i turyści, nie wytrzymują piekielnego żaru. Służby medyczne notują 30-procentowy wzrost wyjazdów do omdleń na skutek odwodnienia i przegrzania organizmu, zarówno na ulicach, jak i w środkach komunikacji zbiorowej.

Gorące powietrze z południa kontynentu płynie w naszym kierunku. Nie tylko w Polsce temperatura zbliży się do 30 stopni, będąc jedną z najwyższych kiedykolwiek zmierzonych w październiku. Podobnie będzie też w Niemczech i Czechach.

Źródło: TwojaPogoda.pl

prognoza polsat news