FacebookTwitterYouTubeIstagramRSS

We wtorek padnie rekord ciepła dla października? Szokujące wskazania termometrów

Wtorek zapowiada się jako najgorętszy dzień października w dziejach pomiarów. Ile wskażą termometry w poszczególnych regionach kraju i gdzie będzie najgoręcej?

We wtorek może paść rekord ciepła dla października. Fot. Wxcharts.com / Pixabay.
We wtorek może paść rekord ciepła dla października. Fot. Wxcharts.com / Pixabay.

Po najcieplejszym wrześniu w 242-letniej historii pomiarów, również początek października przyniesie nam rekordowo wysokie temperatury. Ich apogeum nastąpi we wtorek (3.10), kiedy w większości regionów kraju termometry pokażą powyżej 25 stopni w cieniu.

Zdecydowanie najgoręcej będzie na zachodzie i w centrum kraju, zwłaszcza na Dolnym Śląsku, Ziemi Lubuskiej, w Wielkopolsce i na Kujawach, gdzie odnotujemy nawet do 28-29 stopni. Z wielkim prawdopodobieństwem może paść historyczny rekord temperatury dla października.

Dotychczasowy utrzymuje się od 1966 roku, kiedy to 4 października w miejscowości Trzebiechów w województwie lubuskim było 28,9 stopnia. W tym czasie w Gorzowie Wielkopolskim zmierzono 28,7 stopnia, w Słubicach 28,6 stopnia, w Toruniu i Bydgoszczy 28,4 stopnia, a w Gdańsku 28,1 stopnia.

Niezwykle gorące powietrze napłynie nad Polskę z dalekiego południa, dodatkowo ogrzane promieniowaniem słonecznym. Temperatura powietrza będzie wyższa od tej uznawanej za normę dla pierwszych dni października nawet o ponad 12 stopni.

Źródło: TwojaPogoda.pl / IMGW-PIB.

prognoza polsat news