FacebookTwitterYouTubeIstagramRSS

Zmasowany atak tajfunów. Potop zmywa ludzi z ulic w największych metropoliach

Dwa tajfuny zaatakowały największe chińskie metropolie, których ulice zmieniły się w rwące rzeki porywające ludzi i samochody. Zobacz szokujące nagrania.

Potop na ulicach Szanghaju w Chinach. Fot. Twitter.
Potop na ulicach Szanghaju w Chinach. Fot. Twitter.

Wschodnie i południowo-wschodnie wybrzeża Chin nawiedzone zostały w odstępie zaledwie kilku dni przez dwa tropikalne cyklony. Najpierw uderzył tajfun Saola, a następnie Haikui. Oba najbardziej dały się we znaki w Hongkongu.

Miliony ludzi doświadczyły rekordowych ulew. W ciągu zaledwie 24 godzin spadło aż 600 mm deszczu, z czego 158 mm w godzinę, czyli więcej niż kiedykolwiek w całej 139-letniej historii pomiarów. Ulice zmieniły się w rwące rzeki, które porywały samochody oraz zalewały budynki, podziemne parkingi i stacje metra.

Żywioły totalnie sparaliżowały codzienne życie mieszkańców, którym zalecono pozostanie w domach. Zamknięto większość firm, urzędów, szkół i przedszkoli. Metropolia wyglądała jak miasto duchów. W wyniku uderzenia tajfunów rannych zostało 100 osób.

Podobne krajobrazy panowały też w Szanghaju, gdzie przez miasto przetoczyła się fala powodziowa przypominająca tsunami. Nagrania z ulic potrafią zszokować. Widzimy na nich mieszkańców próbujących walczyć z wielką wodą, ale bezskutecznie.

Sezon tajfunów potrwa do końca listopada. Do tego czasu należy się spodziewać jeszcze przynajmniej kilka tropikalnych cyklonów, które zagrażać będą ludności na wybrzeżach Chin, Japonii, obu Korei i Filipinów.

Źródło: TwojaPogoda.pl

prognoza polsat news