FacebookTwitterYouTubeIstagramRSS

Gwałtowne załamanie pogody w Tatrach. Spadł śnieg, który uwięził turystów na szczytach

W Tatrach w samym środku lata doszło do gwałtownego załamania pogody, które skończyło się mrozem i opadami śniegu. Na szczytach utknęli turyści. Na pomoc ruszyli ratownicy. Kiedy pogoda w górach poprawi się?

Zimowa pogoda na szczycie Świnicy w Tatrach. Fot. TOPR.
Zimowa pogoda na szczycie Świnicy w Tatrach. Fot. TOPR.

Turyści wybierający się w góry, nawet w środku lata, powinni być przygotowani na każde warunki atmosferyczne, nawet zimowe. Kompletnym brakiem wyobraźni popisali się ci, którzy postanowili wejść na szczyty akurat podczas ostrego załamania pogody.

Zignorowali prognozy pogody i ostrzeżenia, co mogło się dla nich skończyć tragicznie. Dwóch turystów wezwało pomoc z wierzchołka Świnicy, gdy temperatura błyskawicznie spadła, a deszcz przeszedł w śnieg. Zrobiło się lodowo i do tego bardzo ślisko.

Turyści obawiali się poślizgnięcia, dlatego na pomoc ruszyli TOPR-owcy. Akcja ratownicza trwała ponad 6 godzin, zanim zziębnięci turyści zostali bezpiecznie sprowadzeni w dół. Ratownicy pomagali też kobiecie, która odpadła od łańcuchów na Rysach i mocno się potłukła.

Najtrudniejsze warunki atmosferyczne panowały powyżej wysokości 2200 metrów, gdzie chwycił mróz i spadła cienka warstwa śniegu. W najbliższych dniach, również podczas weekendu, aura nadal będzie zmienna, z przelotnym, chwilami intensywnym deszczem, a także burzami.

Jeśli nie mamy odpowiedniego sprzętu, to nie wychodźmy w góry, zwłaszcza, że szlaki pozostaną błotniste i śliskie, a niski pułap chmur ograniczy widoczność. Nie trudno będzie o pobłądzenie i poślizgnięcie się, a wówczas tragedia gotowa.

Źródło: TwojaPogoda.pl / TOPR.

prognoza polsat news