FacebookTwitterYouTubeIstagramRSS

Zapomnieli, jak wygląda deszcz. W tym regionie Polski pada po raz pierwszy od miesiąca

Deszcze wreszcie dotarły nad północne regiony kraju, które nie widziały ich od miesiąca. Czy to oznacza powolny koniec suszy, czy jedynie jej krótką przerwę?

Na Pomorzu pierwszy deszcz od miesiąca. Fot. Wxcharts.com / Pixabay.
Na Pomorzu pierwszy deszcz od miesiąca. Fot. Wxcharts.com / Pixabay.

W czwartek (15.06) nad ranem krople deszczu zaczęły pukać w parapety domów na Pomorzu. Chociaż wydaje się, że to nic nadzwyczajnego, to jednak mieszkańcy regionu odgłosu deszczu nie słyszeli już od miesiąca.

To obecnie najbardziej wyschnięty region w całej Polsce, gdzie susza rolnicza osiągnęła wysoki poziom. W ostatnich kilkudziesięciu godzinach deszcze spadły też na Warmię, Mazury i Podlasie, gdzie również nie widziano ich od połowy maja.

Nasi czytelnicy z północnych regionów kraju cieszą się z widoku deszczu, który oczyszcza powietrze z pyłów i alergenów roślin, a także przynosi ukojenie roślinności. Niektórzy z nich nigdy by nie przypuszczali, że będą tak wyczekiwać deszczu i cieszyć się, gdy spadnie na ich głowy.

Nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak deszcz jest potrzeby, do czasu, gdy go brakuje. Deszczowo na Pomorzu, Warmii, Mazurach i Podlasiu będzie do końca tygodnia. Spadnie w tym czasie od 20 do 50 litrów wody na metr kwadratowy ziemi, a więc bardzo dużo.

Miejscami opady będą tak intensywne, że dojdzie do podtopień dróg, chodników, zabudowań i pól uprawnych, nawet tam, gdzie dotąd było skrajnie sucho. Wyschnięta i spękana gleba ma znacznie mniejszą zdolność do pochłaniania deszczówki niż nawilżona.

Prognozy długoterminowe wskazują, że nie będzie to tylko krótka przerwa w suszy, lecz zmiana cyrkulacji na zdecydowanie bardziej wilgotną. Susza będzie systematycznie ustępować, a sytuacja na polach poprawiać się.

Źródło: TwojaPogoda.pl

prognoza polsat news