FacebookTwitterYouTubeIstagramRSS

Ziemia zmienia się w piekło. Prawie 50 stopni w cieniu w czterech krajach. Ludzie padają jak muchy

Fala rekordowych upałów nawiedza wiele krajów świata. W niektórych temperatura dochodzi w cieniu do 50 stopni. Dzieci mdleją podczas szkolnych lekcji, dochodzi do masowych przerw w dostawach prądu.

Ekstremalne temperatury w Afryce i na Bliskim Wschodzie. Fot. Wxcharts.com
Ekstremalne temperatury w Afryce i na Bliskim Wschodzie. Fot. Wxcharts.com

Od początku roku już w czterech krajach na świecie temperatura zbliżyła się w cieniu do 50 stopni. Skrajny upał szczególnie nęka mieszkańców Pakistanu, gdzie przed tygodniem odnotowano trudne do wyobrażenia 49,5 stopnia.

Drugim najgorętszym krajem okazały się Chiny, gdzie od wczesnej wiosny temperatury biją wszelkie rekordy, zarówno dobowe, jak i miesięczne, a na końcu także absolutne. Jeden z nich odnotowano w Sabao, gdzie zmierzono 49,3 stopnia. To nowy rekord ciepła dla czerwca.

Żar leje się z nieba także w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, gdzie odnotowano właśnie 49,1 stopnia. Czwartym krajem, gdzie od początku roku temperatura pobiła rekord, była Australia. Zmierzono tam 49,3 stopnia.

Temperatury powietrza na świecie prognozowane na czwartek o godz. 13:00 czasu polskiego. Fot. ClimateReanalyzer.org

W najbliższych tygodniach w wielu regionach południowej i południowo-zachodniej Azji temperatury będą osiągać ekstremalne wartości, nie tylko osiągając, ale nawet przekraczając 50 stopni w cieniu.

Nic więc dziwnego, że władze zalecają mieszkańcom pozostanie w domach, przebywanie w cieniu, picie dużych ilości wody i oszczędzanie sił. Niestety, w krajach rozwijających się ludność zmuszona jest pracować w pełnym słońcu, co często kosztuje ją zdrowie i życie.

Szacuje się, że w ostatnich tygodniach na południu Azji, od Indii przez Tajlandię po Wietnam, gdzie temperatura dochodziła do 45 stopni, w wyniku odwodnienia i przegrzania zmarły tysiące mieszkańców, zwłaszcza tych starszych, schorowanych.

W Bangladeszu, gdzie fala upałów przeciąga się najbardziej od ogłoszenia przez ten kraj niepodległości w 1971 roku, jest tak gorąco, że dzieci mdleją w szkolnych ławkach. Z tego powodu zamknięto kilkadziesiąt tysięcy szkół podstawowych.

Problemów jest jednak więcej, ponieważ z powodu braku dostaw węgla konieczne okazało się zamknięcie największej elektrowni, co skończyło się masowymi przerwami w dostawach prądu. Nie można więc chłodzić się wentylatorami i klimatyzatorami.

W Meksyku, gdzie w wielu miejscowościach notuje się rekordowe 43-45 stopni, dzikie zwierzęta szukają schronienia w głębi lasów, a ryby znikają ze zwykłych łowisk i przemieszczają się w poszukiwaniu głębszych wód.

Z powodu zmian klimatycznych fale upałów w krajach strefy międzyzwrotnikowej rozpoczynają się coraz częściej i kończą się coraz później, a średnie i maksymalne temperatury są coraz wyższe, bijąc rekordy wszech czasów.

Źródło: TwojaPogoda.pl / WMO.

prognoza polsat news