FacebookTwitterYouTubeIstagramRSS

Trąby powietrzne nad Polską? Na niebie pojawiły się ciemne leje. Zobacz je na zdjęciach

Nad Polską przechodzą burze, miejscami gwałtowne. W kilku województwach na niebie pojawiły się ciemne leje kondensacyjne. To zalążki trąb powietrznych. Zobacz je na zdjęciach.

Lej kondensacyjny nad okolicami Lublina. Fot. Facebook / Urszula Porzyć Dudzik.
Lej kondensacyjny nad okolicami Lublina. Fot. Facebook / Urszula Porzyć Dudzik.

W środowe (14.06) popołudnie, zgodnie z prognozami, nad południowymi, południowo-wschodnimi i centralnymi regionami kraju pojawiają się chmury burzowe, które przynoszą ulewne deszcze, błyskawice, grad i porywisty wiatr.

W rejonie Lublina, a także Dzierżoniowa i Bielawy na Dolnym Śląsku, zaobserwowano wystąpienie lejków kondensacyjnych. Jako, że nie sięgnęły one powierzchni ziemi, nie można więc mówić o pełnoprawnych trąbach powietrznych, lecz zaledwie o ich zalążkach.

W przypadku południowo-wschodnich przedmieść Lublina, lej był wyjątkowo dobrze rozwinięty, pogięty i niemal sięgał gruntu. Wyglądał spektakularnie i zapewne niejednego mieszkańca okolicy poważnie zaniepokoił, o ile nie przeraził.

Na szczęście żywioł nie rozwinął się na tyle, aby spowodować szkody materialne. Pojawiły się jednak ulewy z gradobiciami. Strażacy wyjeżdżali do usuwania szkód nawałnic, w tym połamanych drzew i pompowania wody.

W czwartek (15.06) najbardziej gwałtowne burze przejdą nad północnymi województwami, a zwłaszcza nad Warmią, Mazurami, Podlasiem i północnym Mazowszem. Tak ryzyko pojawiania się zalążków trąb powietrznych, a nawet prawdziwych trąb będzie zdecydowanie największe.

Potężna ulewa w Kielcach

Z kolei największa ulewa przeszła nad Kielcami. W krótkim czasie spadło na tyle dużo deszczu, że doszło do podtopień dróg, chodników i zabudowań.

Źródło: TwojaPogoda.pl

prognoza polsat news