FacebookTwitterYouTubeIstagramRSS

Trąba powietrzna nad Polską. Zrywała dachy, łamała drzewa. Tak wygląda krajobraz po żywiole

Pierwsza w tym roku trąba powietrzna przeszła nad Polską. Na Dolnym Śląsku zrywała dachy, łamała drzewa i uszkadzała sieć energetyczną. Zobacz nagranie z miejsca uderzenia żywiołu.

Pierwsza w tym roku trąba powietrzna w Polsce. Fot. Pixabay.
Pierwsza w tym roku trąba powietrzna w Polsce. Fot. Pixabay.

Sezon na trąby powietrzne w Polsce uważamy za otwarty. We wtorek (23.05) późnym popołudniem gwałtowna burza przetoczyła się nad Dolnym Śląskiem. Nie była to jednak zwyczajna komórka burzowa, lecz superkomórka.

Wyróżniała się rotującym prądem wstępującym, który unosił ciepłe powietrze w głąb chmury burzowej. Na mezocyklonie utworzyła się trąba powietrzna, pierwsza zaobserwowana w tym roku na obszarze naszego kraju.

Sięgnęła ziemi we wsi Piotrowice w powiecie jaworskim, około 15 kilometrów na południe od Legnicy na Dolnym Śląsku. Jak poinformowały miejscowe władze, żywioł uszkodził dach na budynku przychodni zdrowia i na budynku gospodarczym.

Strażacy nie tylko sprzątali przed budynkami rozrzucone dachówki, ale też zabezpieczali elewacje i usuwali zwisające konary drzew. Energetycy przywracali prąd po uszkodzeniu sieci energetycznej. Na szczęście żaden mieszkaniec nie ucierpiał.

Jak wynika z relacji naocznych świadków zdarzenia, trąba powietrzna pojawiła się znienacka. Towarzyszyła jej ściana deszczu. Rozległ się potworny szum i w jednej chwili wszystko zaczęło się unosić. Niczego nie było widać dalej niż na kilka metrów.

W środę (24.05) nad województwem świętokrzyskim pojawiły się leje kondensacyjne, które jednak nie sięgnęły powierzchni ziemi. Zalążki trąb powietrznych zaobserwowano w powiatach: kieleckim, sandomierskim i opatowskim.

Źródło: TwojaPogoda.pl / Straż Pożarna / Gmina Męcinka.

prognoza polsat news