FacebookTwitterYouTubeIstagramRSS

Przed nami wiele nieprzespanych nocy. To zjawisko sprawi, że będziemy w pracy nieprzytomni

Coraz większa rzesza z nas ma problemy ze spokojnym snem. Niestety, lepiej już nie będzie. Każdego roku będziemy tracić nawet 58 godzin snu. Z jakiego powodu?

Będziemy mieć problemy ze snem. Fot. Pixabay.
Będziemy mieć problemy ze snem. Fot. Pixabay.

Jeśli nasz sen nie trwa od 7 do 9 godzin, to skutkiem mogą być nie tylko problemy z koncentracją, ale również zwiększone ryzyko wystąpienia pewnych problemów zdrowotnych, takich jak choroby układu krążenia bądź układu pokarmowego.

Już teraz nie przesypiamy zalecanego przez naukowców czasu, bo żyjemy coraz szybciej i nie starcza nam dnia na załatwianie najróżniejszych spraw i wypełnianie obowiązków. Szukamy też czasu na rozrywkę, a przez to cierpi na tym długość naszego snu.

Niestety, lepiej już nie będzie. Badacze z amerykańskiej Narodowej Fundacji Snu twierdzą, że w przyszłości nie będziemy przesypiać aż 58 godzin rocznie. To tak, jakbyśmy nie przespali 8 nocy. Wydaje się to mało, ale nie dla naszego organizmu.

Będziemy mieć problemy ze snem. Fot. Pixabay.

Wszystkiemu winne będą zmiany klimatyczne, a dokładniej rosnące temperatury powietrza. Badania wykazały, że prawdopodobieństwo przespania mniej niż 7 godzin wzrasta o 3,5 procenta, jeśli minimalna temperatura na zewnątrz w nocy przekracza 25 stopni.

Po upalnych letnich dniach nadchodzą parne i duszne noce z niemal stojącym powietrzem. To właśnie wtedy czujemy się najgorzej, bo wiercimy się w łóżku i nie możemy zmrużyć oka. Stres cieplny nasila się z każdą nieprzespaną godziną.

Będziemy mieć problemy ze snem. Fot. Pixabay.

Następnego dnia po nieprzespanej nocy jesteśmy drażliwi, senni, nie możemy się skoncentrować, zapominamy, zwiększamy też ryzyko wypadku np. samochodowego. Naukowcy twierdzą, że nie będziemy w stanie się do tych zmian zaaklimatyzować.

Jedyną deską ratunku będą systemy wentylacji i klimatyzacji montowane w domach, ale nie wszystkich będzie na to stać, zwłaszcza, że najczęstszymi ofiarami nieprzespanych nocy są głównie osoby starsze z krajów rozwijających się.

Źródło: TwojaPogoda.pl / One Earth.

prognoza polsat news