FacebookTwitterYouTubeIstagramRSS

Księżyc poważnie wpływa na sen, ale tylko u mężczyzn. Wcześniej myślano, że dotyczy to kobiet. Dlaczego?

Najnowsze badania dotyczące jakości naszego snu w poszczególnych fazach Księżyca ujawniają fakty, które do góry nogami wywracają naszą dotychczasową wiedzę na ten temat. To mężczyźni, a nie kobiety, gorzej sypiają, gdy zbliża się pełnia. Jak to możliwe?

Fot. Pixabay.
Fot. Pixabay.

Ostatnimi czasy wielką popularnością cieszą się filmy o wampirach i wilkołakach. Nic więc dziwnego, że chłoniemy zawarte tam wątpliwe przekazy, jak gąbka. Ludzie młodzi coraz częściej skarżą się na bezsenność i niepokojące myśli podczas pełni lub nowiu Księżyca.

Naukowcy przeprowadzili szczegółowe badania, których wnioski okazały się niezwykle zaskakujące, bo obaliły dotychczas powielane powszechnie mity. Jeden zespół naukowców postanowił zbadać jakość snu u obu płci, zaś druga grupa badaczy, przebadała osoby cierpiące na choroby psychiczne.

W obu przypadkach analizowano wpływ Księżyca na ludzkie samopoczucie i zachowanie. 850 osób wzięło udział w badaniu, którego celem było ustalenie początku, czasu trwania i jakości snu podczas jednej nocy na tle kilku lat.

Fot. Pixabay.

Za każdy razem badanie przeprowadzano w innej fazie Księżyca, od nowiu aż po pełnię i od pełni aż po nów, gdy tarcza Srebrnego Globu rosła, stając się coraz jaśniejszą, i malała, pogrążając się w cieniu. Dotychczas uważano, że im bliżej pełni, tym większe problemy ze snem związane z wpływem bardzo jasnej tarczy Księżyca.

Wtedy okazało się, że największe problemy z jakością snu doświadczają mężczyźni, a nie kobiety. Między nowiem a pełnią ich sen wyróżniał się niższą wydajnością i dłuższym czasem czuwania po rozpoczęciu snu w stosunku do mężczyzn badanych po pełni Księżyca.

Panowie sypiali po nowiu średnio o 20 minut krócej niż po pełni, wydajność snu była o 3 procent mniejsza oraz występowało dłuższe czuwanie i większe zakłócenia długości faz snu w okresie przed pełnią Księżyca niż po niej.

Fot. Pixabay.

Co najciekawsze, u kobiet aż tak dużych korelacji jakości snu względem konkretnej fazy Księżyca nie zaobserwowano. Jedynie jeden z parametrów snu uległ zmianie, a mianowicie jego długość była średnio o 14 minut krótsza po nowiu niż w okresie po pełni.

To wydaje się zupełnie zaprzeczać powszechnemu mniemaniu, że to właśnie panie najczęściej doświadczają problemów ze snem, gdy zbliża się pełnia Księżyca, o czym najczęściej informują na wszelkiego rodzaju forach i w mediach społecznościowych.

Panowie nie zwracają na takie zaburzenia większej uwagi, choć to właśnie oni ich najczęściej doświadczają, nie wiedząc nawet z jakiego powodu. Naukowcy wciąż nie odkryli, jakie czynniki związane z Księżycem mają wpływ na nasz sen.

Fot. TwojaPogoda.pl

Może to być nadmierne oświetlenie nieba, ponieważ z każdym dodatkowym dniem po nowiu, Księżyc odbija coraz więcej światła słonecznego, osiągając maksymalne oświetlenie w dniu pełni. Innymi czynnikami mogą być zmieniające się siły grawitacyjne oraz aktywność geomagnetyczna, co wymaga dalszych analiz.

Dalsze badania jeszcze ciekawsze

Badań podjęli się też psycholodzy, którzy przez 3 lata badali 770 osób cierpiących na choroby psychiczne i po próbach samobójczych. Zachowania pacjentów były obserwowane i spisywane przez ponad 30 cykli księżycowych, podczas których występowały wszystkie fazy.

Okazało się, że żadna z głównych faz, a więc nów, pełnia i obie kwadry, nie wywoływały nasilenia się objawów chorobowych u pacjentów. Objawy zdarzały się wyłącznie periodycznie na chybił trafił, co potwierdza, że nie miały one związku z żadną konkretną fazą.

Jedyną zaobserwowaną zależnością był spadek liczby stanów lękowych u badanych o 32 procent między trzecią kwadrą a nowiem, czyli wówczas, gdy zmniejsza się oświetlenie lewej strony księżycowej tarczy.

Nazwy charakterystycznych obszarów na powierzchni Księżyca. Fot. TwojaPogoda.pl

Jest jednak druga strona medalu, której póki co nie wyjaśniono. Jak wynika z przeprowadzonej sondy aż 80 procent pielęgniarek i 63 procent lekarzy jest przekonanych, że pacjenci odczuwają nasilenie się najróżniejszych dolegliwości podczas pełni.

Warto byłoby w takim razie przebadać ludzi zdrowych, dzieląc ich na tych, którzy wiedzą, że jest pełnia i tych, którzy o tym nie mają pojęcia. Wówczas wyniki badań byłyby z pewnością inne. Sama świadomość i zakorzenione w naszej świadomości od dziecka mity mogą przyprawiać nas o bezsenność lub niepokój.

Nie jest to jednak naturalny wpływ Księżyca, lecz skutek naszej wybujałej wyobraźni, który znacznie częściej dotyczy kobiet, aniżeli mężczyzn. Być może dlatego, że piękna płeć częściej sprawdza horoskopy i senniki.

Źródło: TwojaPogoda.pl / Nature.

prognoza polsat news