FacebookTwitterYouTubeIstagramRSS

Rosjanie wysadzili w powietrze zaporę wodną. Zatopili wiele miejscowości, w tym Chersoń

Władze Ukrainy poinformowały, że Rosjanie wysadzili w powietrze Kachowską Elektrownię Wodną na Dnieprze. Rzeczne tsunami zalało już dziesiątki miejscowości, w tym Chersoń. Zagrożona jest też Zaporoska Elektrownia Atomowa.

Przerwana zapora Kachowskiej Elektrowni Wodnej w Ukrainie. Fot. Twitter.
Przerwana zapora Kachowskiej Elektrowni Wodnej w Ukrainie. Fot. Twitter.

Rosjanie chcąc wywołać katastrofalną w skutkach powódź na rzece Dniepr we wtorek (6.06) nad ranem wysadzili w powietrze 30-metrową zaporę na Kachowskiej Elektrowni Wodnej na południu Ukrainy.

Po przerwaniu tamy Dnieprem z prędkością 25 kilometrów na godzinę przemieszcza się fala powodziowa, która spowoduje zalanie miejscowości położonych nawet do 5 kilometrów od brzegu.

Oznacza to ogromną katastrofę, ponieważ zbiornik mieści 18 kilometrów sześciennych wody i opróżni się dopiero po 3-4 dniach. W strefie zalania znajdują się setki tysięcy ludzi w ponad 80 miejscowościach, w tym w mieście Chersoń.

Trwa wielka ewakuacja mieszkańców, którzy pociągami są wywożeni do sąsiednich miejscowości. Poziom wody systematycznie się podnosi. Zalanych jest już co najmniej 10 miejscowości, a 16 tysięcy ludzi znajduje się w strefie bezpośredniego zagrożenia.

Kolejna będzie katastrofa elektrowni atomowej?

Rafael Grossi, szef Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) poinformował, że jeżeli poziom wody w Zbiorniku Kachowskim spadnie poniżej 12,7 metra, nie będzie można z niego pompować wody chłodzącej reaktory Zaporoskiej Elektrowni Atomowej.

Mychajło Honczar, ukraiński ekspert ds. bezpieczeństwa energetycznego powiedział PAP, że oczekiwany może być scenariusz fukushimski (katastrofa elektrowni atomowej w japońskiej Fukushimie po uderzeniu tsunami w marcu 2011 roku). Właśnie takie działania wobec obiektu energetyki jądrowej porównywane są do uderzenia atomowego.

Lokalizacja kachowskiej elektrowni wodnej w Ukrainie. Fot. Wikipedia.

Jak wybuch bomby atomowej

Według prezydenta Ukrainy zniszczenie zapory wodnej może doprowadzić do uniemożliwienia dostarczania wody na Krym z Dniepru, ponieważ Kanał Północnokrymski po prostu zniknie. Problemy z dostępem do wody będą mieć też setki tysięcy mieszkańców całej południowej Ukrainy.

Zełenski ostrzegł, że zamach terrorystyczny w Kachowskiej Elektrowni Wodnej będzie oznaczać dokładnie to samo, co użycie broni masowego rażenia wobec ludności cywilnej, a skutki dla Rosji mają być analogiczne.

Źródło: TwojaPogoda.pl / PAP.

prognoza polsat news