FacebookTwitterYouTubeIstagramRSS

Lodowe piekło na Ziemi. Tak wygląda życie Ukraińców zesłanych przez Rosjan na Sachalin i Czukotkę

Rosjanie w minionych miesiącach zesłali tysiące Ukraińców na odległe, azjatyckie rubieże swojego kraju, gdzie zmuszeni są oni żyć w lodowym piekle. Tak wygląda ich codzienne życie tysiące kilometrów od domu.

Burza śnieżna na Czukotce i Kurylach w Rosji. Fot. Twitter / @WeatherSarov1.
Burza śnieżna na Czukotce i Kurylach w Rosji. Fot. Twitter / @WeatherSarov1.

Według danych Organizacji Narodów Zjednoczonych (ONZ) od początku inwazji na Ukrainę, Rosjanie wywieźli w głąb swojego kraju setki tysięcy Ukraińców, w tym dzieci. Spora ich rzesza trafiła na wschodnie rubieże Rosji, na odległe i przez większą część roku odcięte od świata azjatyckie wyspy i półwyspy.

Przyszło im spędzać pierwszą zimę na Czukotce, Kamczatce, Kurylach i Sachalinie, gdzie o tej porze roku warunki atmosferyczne bywają ekstremalne. Pogodą rządzą głębokie cyklony wędrujące znad Azji w kierunku Ameryki Północnej.

Przemieszczając się nad północnymi regionami Oceanu Spokojnego niosą huraganowe wiatry połączone z paraliżującymi śnieżycami, zwane purgą. Wiatr potrafi osiągać nawet 150 kilometrów na godzinę, w ciągu jednego dnia zasypując domy po same dachy.

W sieci pojawiły się nagrania codziennego życia mieszkańców tych obszarów Rosji podczas skrajnie niebezpiecznej aury. Ukraińcy zupełnie niezahartowani na burze śnieżne o takiej skali, rozdzieleni z rodzinami i dziećmi, znaleźli się w prawdziwym lodowym piekle.

Źródło: TwojaPogoda.pl

prognoza polsat news