FacebookTwitterYouTubeIstagramRSS

Ulewy i burze o każdej porze doby. W tych regionach kraju może dojść do zalania dróg i budynków

W najbliższych dniach spodziewamy się opadów, które mogą być miejscami na tyle intensywne, aby wywoływać zalania dróg i budynków. W których regionach kraju ryzyko podtopień będzie największe? Sprawdź prognozę.

Możliwe są ulewy i podtopienia. Fot. Pixabay.
Możliwe są ulewy i podtopienia. Fot. Pixabay.

Cyklon Benedykt wędruje obecnie z Dolnego Śląska przez Wielkopolskę i Kujawy po Pomorze Gdańskie. Niesie dawno niewidziane deszcze, które miejscami są bardzo obfite, również połączone z burzami.

Pierwsza strefa opadów w poniedziałek (15.05) najwięcej deszczu przyniesie na zachodzie, północy i północnym wschodzie kraju. Druga nadejdzie w nocy z wtorku na środę (16/17.05) i utrzyma się do czwartku (18.05) na południu, wschodzie i w centrum.

Śledź deszcze i burze na żywo >>>

W ciągu 3 dni spadnie od 10 do 25 litrów wody na metr kwadratowy ziemi na zachodzie i północy kraju oraz do 25 do 50 litrów na południu, wschodzie i w centrum. Lokalnie w górach sumy opadów mogą dochodzić do 60-70 litrów.

Prognoza pogody na wtorek.

Jako, że miejscami przejdą burze, ostateczne sumy opadów będą jeszcze większe, ponieważ tylko podczas jednej burzy, w ciągu godziny, może spaść nawet powyżej 20 litrów deszczu na metr kwadratowy.

Prognoza pogody na środę.

Gdzie możliwe są podtopienia?

Największe ryzyko podtopień dróg i zabudowań obejmować będzie regiony południowe i wschodnie. Tam należy zachować szczególną ostrożność podczas największego natężenia opadów, ponieważ mniejsze cieki wodne mogą wzbierać gwałtownie.

Prognoza pogody na czwartek.

Z kolei na obszarach zurbanizowanych deszczówka będzie spływać oraz gromadzić w obniżeniach terenu i miejscach bezodpływowych. Jej poziom może rosnąć błyskawicznie, głównie pod wiaduktami i na parkingach podziemnych.

Prognoza pogody na piątek.

Olbrzymie wahania temperatury

Z powodu opadów i przeważającego zachmurzenia dojdzie do dużego zróżnicowania temperatury. W strefie ciągłych deszczy temperatura we wtorek i w środę (16-17.05) nie będzie przekraczać 10 stopni. Dla porównania podczas większych rozpogodzeń sięgnie ponad 20 stopni.

Kiedy pogoda poprawi się?

Powolna poprawa pogody rozpocznie się w czwartek (18.05). Z biegiem dni będzie coraz pogodniej i coraz mniej deszczu. Temperatura ponownie zacznie rosnąć. Jeszcze przed końcem tygodnia w całym kraju będzie od 20 do 25 stopni.

Źródło: TwojaPogoda.pl

prognoza polsat news