FacebookTwitterYouTubeIstagramRSS

W weekend załamanie pogody. Ulewy, burze i przymrozki. Od poniedziałku pogoda podzieli Polskę

Przed nami duże zmiany w pogodzie, niestety na gorsze. W weekend czeka nas pierwsza fala ulew i burz, ale za nią nadejdą kolejne, które popsują aurę na dłuższy czas. Sprawdź prognozę.

Nadchodzi dłuższe załamanie pogody. Fot. Wxcharts / Pixabay.
Nadchodzi dłuższe załamanie pogody. Fot. Wxcharts / Pixabay.

Do nagłego załamania pogody dojdzie już na samym początku weekendu. W sobotę (6.05) zachmurzy się, a na zachodzie, południu, w centrum i na wschodzie spodziewamy się obfitych, wielogodzinnych opadów. Spadnie nawet do 30-50 litrów deszczu na metr kwadratowy.

Jedynie na północy i północnym wschodzie utrzymają się rozpogodzenia i tam padać nie będzie. Temperatura z dnia na dzień obniży się nawet o kilkanaście stopni, ponieważ na zachodzie w strugach deszczu nie przekroczy 8 stopni. Na pozostałym obszarze cieplej, między 10 a 15 stopni.

Prognoza pogody na sobotę.

Zarówno w sobotę (6.05), jak i w niedzielę (7.05) w nocy i wczesnym rankiem na północy i wschodzie panować będą silne przymrozki, na wysokości 2 metrów nad powierzchnią ziemi do -5 stopni, a przy gruncie do -8 stopni. Uprawy mogą być zagrożone przemrożeniem.

Śledź deszcze i burze na żywo >>>

W niedzielę (7.05) stopniowa poprawa pogody. Poza regionami północnymi, rozpogodzi się też w centrum. Na pozostałym obszarze przewaga chmur, a na południowym wschodzie odchodzące deszcze. Temperatura wyrównana, przeważnie między 10 a 15 stopni.

Prognoza pogody na niedzielę.

Wyż podzieli Polskę na pół

Potężny wyż wędrujący znad północnej nad wschodnią Europę spowoduje w przyszłym tygodniu znaczny podział w pogodzie nad Polską. Fronty zablokowane zostaną nad zachodnią połową kraju, gdzie dzień w dzień przynosić będą deszcze, zarówno ciągłe, jak i przelotne, chwilami ulewne.

Prognoza pogody na poniedziałek.

W miejscach, gdzie nastąpi kumulacja opadów pochodzenia burzowego, spaść może nawet powyżej 50 litrów deszczu na metr kwadratowy ziemi, a więc cała miesięczna norma. Zagrożenie stanowić będą wezbrania rzek i lokalne podtopienia.

Prognoza pogody na wtorek.

We wschodniej połowie kraju, gdzie z kolei zaznaczy się wpływ wyżu znad Moskwy, będzie przez cały czas słonecznie i sucho. Różnice temperatury będą spore, bo w deszczu odnotujemy tylko nieco ponad 10 stopni, a w słońcu powyżej 15 stopni. Noce i ranki na wschodzie z lokalnymi przymrozkami.

Taki podział pogodowy może się utrzymać aż do końca tygodnia. Prognozy na następny tydzień, 15-21 maja, są zdecydowanie bardziej optymistyczne. Jest nadzieja, że wyż zapewni słoneczną pogodę już w całym kraju, będzie też ciepło, przeważnie około 20 stopni i więcej.

Źródło: TwojaPogoda.pl

prognoza polsat news