FacebookTwitterYouTubeIstagramRSS

Grenlandia ukradła nam wiosnę. Na lodowej wyspie jest nawet 15 stopni. Jak to możliwe?

Gdzie się podziała wiosna? Wszystko się jej pomyliło, bo zawitała na Grenlandię. Na lodowej wyspie, która jest teraz znacznie cieplejsza od Polski, temperatura poszybowała aż do 15 stopni. Jaka jest przyczyna tej anomalii?

Fot. Pixabay.
Fot. Pixabay.

W tym samym czasie, gdy na nasze miejscowości prószy śnieg, a temperatura wahania się na poziomie zera, to na dalekiej Grenlandii zapanowała nadzwyczaj wczesna wiosna, której my wyczekujemy z utęsknieniem.

Od tygodnia na lodowej wyspie panują ekstremalnie wysokie temperatury. Według danych Duńskiego Instytutu Meteorologicznego (DMI) w Nuuk, stolicy Grenlandii, termometry od tego czasu pokazują nawet do 15 stopni. Oczywiście mrozu nie ma nawet w najzimniejszej porze doby.

Norma dla początku marca to tyle samo stopni, ale na minusie. Mieszkańcy przecierają oczy ze zdziwienia i nie są wcale zadowoleni z nietypowego ocieplenia, ponieważ nagłe roztopy spowodowały, że ich życie stało się bardzo trudne.

Wszechobecne błoto pośniegowe i podtopienia utrudniają poruszanie się, zarówno pieszo, jak i samochodem. Pojawiają się obawy, że powrót mrozów sprawi, że wszystko skuje gruba warstwa lodu i dojdzie do poważnych awarii sieci ciepłowniczej oraz sieci energetycznej.

Nadzwyczajne ciepło płynie nad Grenlandię z dalekiego południa za sprawą wyżów panujących nad wyspą i niżów położonych poniżej. Dla porównania do Polski dociera zimna masa z północy, ściągana przez niże znad Rosji.

Źródło: TwojaPogoda.pl / DMI.

prognoza polsat news